Zmiany, zmiany, zmiany. Towarzyszyły #Fanpage Trends nieustannie przez ostatnich kilka miesięcy. Tym razem żadnych zmian nie będzie, za to postaraliśmy się dopracować wszystkie szczegóły tak, żeby nasza nowa infografika była jeszcze ładniejsza, a sam raport czytelniejszy. 

Sierpniowe wydanie rozpoczynamy od sekcji Sotrender Research Insight, która w ubiegłym miesiącu na stałe zagościła w naszym raporcie. Tym razem Sotrender Research Team zajął się wybitnie wakacyjnym tematem i przeanalizował współaktywności użytkowników zaangażowanych przez strony poświęcone letnim festiwalom muzycznym. Który z festiwali zdołał zebrać największe grono zaangażowanych użytkowników? Przeczytacie w Sotrender Research Insight.

A co w #Fanpage Trends?

Do piętnastki najbardziej angażujących branż wkroczyły Miasta. Tymczasem w rankingu branż najbardziej interaktywnych duży skok zaliczyły Kluby piłkarskie, które przesunęły się aż o 8 pozycji do przodu, co miało związek z niedawnym początkiem sezonu ligowego oraz mniej lub bardziej udanymi występami w europejskich pucharach. Poza tym, największa kategoria analizowana w #Fanpage Trends – Muzyka – przekroczyła w ubiegłym miesiącu łączną liczbę 20 mln fanów.

Pierwsza 10. największych polskich stron pozostała w tym miesiącu niezmieniona, za to do zestawienia awansował Cropp, którego liczba fanów wzrosła w ubiegłym miesiącu o 3%. Więcej dzieje się w zestawieniu najbardziej angażujących profili. Skok aż o 13 pozycji zaliczył fanpage Kocham Football, który tak wysoki awans może zawdzięczać emocjom związanym z niedawnym meczem Legii. Nieco mniejszy awans, bo o osiem miejsc, przypadł w udziale fanpage’owi Pewex. Ten sam profil przeskoczył o 7 miejsc do przodu również w rankingu interaktywności oraz o 3 miejsca w rankingu liczby osób, które o tym mówią, co dobitnie pokazuje, że Polacy tęsknią za minionymi czasami. Sierpień przyniósł ze sobą również debiut fanpage’a TeMyśli.pl w rankingu interaktywności na wysokim, bo aż 9. miejscu. Witamy TeMyśli.pl oraz Cropp w pierwszych 15 rankingów #Fanpage Trends!

Post opublikowany w sierpniu przez profil Baśki

Swoją pozycję umacniają Baśki z Banku BGŻ, o których pisaliśmy w ubiegłym miesiącu. Szybkość zyskiwania przez stronę nowych fanów co prawda nieco spadła, bo w ubiegłym miesiącu ich liczba wzrosła o 39%, ale i tak pierwsze miejsce Basiek w rankingach zmiany liczby fanów oraz liczby zaangażowanych na profilach bankowych jest zupełnie niezagrożone.

 

wardęga

Najbardziej interaktywnym postem w sierpniu był wpis SA Wardęgi, zawierający film o tematyce proekologicznej. Interactivity Index materiału osiągnęło wartość 520 tys., dzięki czemu wpis Wardęgi stał się drugim postem w historii #Fanpage Trends, któremu udało się przekroczyć wartość 500 tys. Interactivity Index. Wart zauważenia jest również fakt, że w sierpniu SA Wardęga nie publikował charakterystycznych dla siebie śmiesznych materiałów, ale skupił się właśnie na zamieszczaniu gotowych już treści.

Na samym początku miesiąca, fanpage Serca i Rozumu został pierwszą polską stroną, która osiągnęła 2 mln fanów. Filmik, który Orange przygotował z tej okazji został wyświetlony ponad 140 tys. razy. Można się spodziewać, że liczba fanów Serca i Rozumu będzie nadal rosła, ponieważ administratorzy strony bardzo starają się nadążać za pojawiającymi się w internecie trendami tak, by trafiać w gusta użytkowników fanpage’a. Świadczy o tym chociażby niedawne wykorzystanie w komunikacji nawiązania do popularnego ostatnio profilu Pieseł, którym jeszcze wcześniej od Serca i Rozumu zainspirował się fanpage Grześków. Wow.

 serczoseł grzesieł

Sam profil dotyczący Pieseła istnieje na Facebooku od 18 lipca i proponuje porcję dość absurdalnego humoru, angażując jednocześnie coraz szersze grono użytkowników. Ciekawe, czy główny bohater strony – rzeczony Pieseł, ma szansę przegonić popularnością koty dominujące jak dotąd w komunikacji marek?

Tymczasem na Facebooku

Zdecydowanie najważniejszą zmianą, jaka zaszła na Facebooku w minionym miesiącu, była ta dotycząca regulaminu przeprowadzania konkursów. Konkursów nie trzeba już przeprowadzać wyłącznie za pośrednictwem dedykowanej temu aplikacji, ale można również inicjować je bezpośrednio na stronie, a użytkownicy swoje odpowiedzi mogą zgłaszać w komentarzach. Więcej na ten temat napisał m.in. Edwin Zasada.

Zmiany dotknęły również algorytm filtrowania treści na portalu Marka Zuckerbera. Teraz posty bardziej popularne będą pojawiały się na górze news feedu bez różnicy, czy były opublikowane chwilę czy kilka godzin temu. Facebook wychodzi z założenia, że skoro dana treść jest popularna, to fakt że dana osoba jeszcze jej nie skomentowała lub nie polubiła wynika z tego, że jeszcze go nie zobaczyła.Trzeba więc dać jej na to szansę.

A Sotrender dalej swoje…

Sierpień w Sotrenderze minął, dla odmiany, pod znakiem kolejnych analiz. Na początku miesiąca przyjrzeliśmy się, jak polskie strony świętowały rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nieśliśmy również kaganek oświaty w kwestii różnic pomiędzy użytkownikami Facebooka i wynikających z tego konsekwencji oraz tłumaczyliśmy, jak wiedza o godzinach aktywności fanów może pomóc w optymalizowaniu komunikacji. Więcej na ten temat możecie przeczytać w poradniku „Aktywność fanów – kiedy najlepiej publikować wpisy?” który dostępny jest na naszym blogu.

W drugiej połowie miesiąca skupiliśmy się na udowodnieniu naszych wniosków dotyczących najlepszych godzin publikacji. W raporcie „Godziny publikowania – wieczorem też warto” pokazaliśmy, w jakich godzinach administratorzy polskich stron na Facebooku publikują największą liczbę wpisów oraz jak godziny publikacji posta wpływają na aktywności użytkowników. Po więcej szczegółów zapraszamy na nasz blog, gdzie w najbliższych tygodniach przeczytać będziecie mogli m.in. o segmentacji fanów.

Zapraszamy do lektury sierpniowego wydania #Fanpage Trends!