Ku lepszemu na wiosnę, czyli Kwiecień 2013 w rozszerzonym raporcie Fanpage Trends

39 branż i kategorii, 35 komentujących ekspertów, 302 strony –  Sotrender z dumą przedstawia rozszerzony raport Fanpage Trends Kwiecień 2013, podsumowujący działania marketingowe na Facebooku. W kwietniowym raporcie udostępniliśmy statystyki dla pięciu nowych kategorii. Są to: Celebryci, HR i rekrutacja, Uczelnie, Zdrowie i Ubezpieczenia. Ponadto udoskonaliliśmy wykresy, pokazując zmiany pozycji w branżach oraz średnią wartość przedstawianych wskaźników dla kategorii. Zapraszamy do lektury!

Polski Facebook – Reserved z milionem fanów

Ranking największych polskich stron jest stabilny. Reserved jest 9 polską stroną, która przekroczyła milion fanów. Domknąć pierwszą dziesiątkę ma szansę Król Julian, który stałby się pierwszym polskim profilem niekomercyjnym w tym gronie.

Wysoko w rankingu stron komercyjnych znalazł się fanpage Samsung Polska, który dzięki zdobyciu 170 tysięcy fanów awansował na 15 miejsce rankingu największych. Niedawno powstały fanpage Kuby Wojewódzkiego, który powoli odbudowuje swoje imperium jako „Kuba Wojewódzki- Król TVN” zaangażował w aktywności ponad 100 tys. fanów, wyprzedzając nieco inne popularne strony, takie jak Ewa Chodakowska, Komixxy czy Plus. Jednak zdecydowanie najlepiej radzą sobie wciąż te same trzy strony rozrywkowe: KWEJK.pl, Demotywatory i Wiedza bezużyteczna.

Najbardziej angażujące posty, czyli kto kogo podgląda…

Po długim czasie, gdy posty o mało wysmakowanych treściach górowały w rankingach, znów warto zwrócić uwagę na kwietniowych rekordzistów. Tym razem największym zaangażowaniem użytkowników Facebooka cieszył się post Magdaleny Środy dotyczący poszukiwania zaginionej osoby chorej na Alzheimera. Kolejne dwa miejsca w rankingu zajmuje krótka historia z morałem, który można streścić słowami „bliscy są ważniejsi niż pieniądze”. Najpierw pojawiła się na profilu Kwejka, a 12 godzin później, ale z tym samym obrazkiem, na fanpage’u Demotywatory, gdzie zresztą zebrała znacznie więcej udostępnień. W kolejnych dniach ta sama historyjka  pojawiła się na kilkudziesięciu innych fanpage’ach, od Wymiana Fanow i Ja-jebie.pl , aż po Monar, Charaktery i Akademickie Centrum Psychoterapii i Poradnictwa Psychologicznego SWPS, przy czym niektórzy z nich zaznaczyli, że to udostępnienie z Kwejka lub Demotywatorów.

Falstart Facebook Home

Od 12 kwietnia można korzystać z nowego produktu Facebooka – Facebook Home, czyli rodziny aplikacji, która miała zrewolucjonizować korzystanie ze smartfonów. Niestety dobremu, jak się wydaje, pomysłowi brakuje na razie odpowiedniej realizacji. Oprogramowanie w pierwszym momencie zamiast oczarować rozczarowało, o czym świadczy wiele głosów zawodu i niskie oceny w Google Play. Niestety też do tej pory na palcach jednej ręki można policzyć telefony, które obsługują tę aplikację. Najlepiej więc przysiąść i czekać na udoskonalenia, które mogą poprowadzić Facebookowy marketing ku lepszej przyszłości, bo jak wiemy przyszłość to mobile. Można też nabyć HTC First, pierwszy smartfon zaprojektowany tak, by jak najlepiej wykorzystywać możliwości Home.

Fanpage Trends rozkwitają

Dzięki kolejnym ulepszeniom w raportach, obserwowanie trendów staje się jeszcze łatwiejsze. Zmiany, które zachodzą w rankingach będziemy przedstawiać czerwonymi i zielonymi trójkątami z oznaczeniem o ile miejsc nastąpił awans lub spadek. Znaki awansu pokazują również o ile pozycji awansowały strony, które miesiąc temu nie załapały się do pierwszej piętnastki. Szary kwadrat oznacza to samo miejsce co w zeszłym miesiącu, a symbol „N” oznacza fanpage nowo dodany do rankingu lub do danej kategorii. Można więc sprawdzić, czy i jak poprzednio radziła sobie strona nie notowana w top 15.

Fanpage Trends Kwiecień 2013 - więcej informacji na nowych wykresach. Kliknij, aby zobaczyć więcej.

Fanpage Trends Kwiecień 2013 – więcej informacji na nowych wykresach.
Kliknij, aby zobaczyć więcej.

Dodatkowo dołączyliśmy do każdego wykresu średnią dla kategorii. Pod każdym wykresem znajdziemy liczbę, która pomoże określić, jak strony (także  spoza czołowej 15 rankingu) radzą sobie na tle średniej. Do wyliczenia średniej brane są pod uwagę wszystkie strony, które zaliczają się do kategorii (listę wszystkich stron z danej kategorii można sprawdzić w Sotrenderze). Liczby przedstawiają średnią liczbę fanów i jej przyrost, względne i bezwzględne wartości Interactivity Index i Zaangażowanych oraz Liczby osób, które o tym mówią dla każdej branży.

Celebryci i inni, czyli łącznie 39 kategorii

Sotrender Research Team dba o rozwój raportów. Odpowiadając na Wasze potrzeby,   oddajemy w ręce czytelników 5 nowych kategorii – HR i rekrutacja, Ubezpieczenia, Uczelnie, Zdrowie, oraz Celebryci. Ta ostatnia zwraca szczególną uwagę. Celebryci są drugą największą kategorią po Muzyce (z którą Celebryci współdzielą wiele stron) i do tego angażują najwięcej użytkowników. Łącznie w naszych zestawieniach jest już aż 39 branż i kategorii. Jeśli chcesz skomentować którąś, zgłoś się: trends@sotrender.com.

Sportowe uniesienia na Facebooku i w Realu

I Sotrender daje się ponieść sportowym emocjom, ale po emocjach czas na rozliczenie 😉 Po współpracy z ClearSense, której wynikiem była infografika „Ustawki przenoszą się na Facebooka” – przyszła pora na „kata Realu”. Sprawdziliśmy z WebTalk, jak fani zareagowali na sukcesy Roberta Lewandowskiego. Skomentowały to z wykorzystaniem naszych danych również Wirtualnemedia.pl. Wcześniej pokazywaliśmy  także, jak szybko zdobywa popularność skoczek narciarski Piotr Żyła, a na blogu Jacka Gadzinowskiego pomagaliśmy wyjaśniać mechanizm tzw. virali. Wydaliśmy także objęty patronatem Polskiego Stowarzyszenia Public Relations raport „Kryzys w czasach Facebooka”, gdzie o kryzysach ważnych, mniej ważnych i niesłusznie nazywanych kryzysami wypowiada się Sotrender Research Team i eksperci branży public relations. Po takie i inne ciekawe materiały zapraszamy na  fanpage Sotrender.

Zapraszamy do lektury pełnego raportu Fanpage Trends Kwiecień 2013!

 

Do góry
Do góry

Podobne posty