Dla większości z nas kwiecień minął pod hasłem #zostańwdomu

Przeanalizowaliśmy, jak zmieniały się nasze zainteresowania na Facebooku oraz jak marki, twórcy, instytucje kulturalne, czy sportowcy starali się umilić i urozmaicić Polakom ten czas spędzany w domach. 

Zapraszamy na kwietniowe wydanie raportu Facebook Trends!

Wybory tuż, tuż

Zaczniemy jednak od najgorętszego w ostatnich tygodniach tematu, czyli nieubłaganie zbliżających się wyborów prezydenckich. Zainteresowanie tegorocznymi wyborami jest ogromne, co widać również na Facebooku. Jednym z trzech najszybciej rosnących profili w kwietniu była strona Szymona Hołowni (ponad 100 tys. nowych fanów).

Najbardziej angażujący post miesiąca również dotyczył wyborów prezydenckich – opublikowała go Platforma Obywatelska, zdobywając ponad 22 tys. reakcji i ponad 56 tys. udostępnień. 

Restauracje w obliczu koronawirusa 

Mimo tak trudnej sytuacji, wiele restauracji wciąż nieźle radzi sobie w social media. Na swoich profilach na Facebooku w kwietniu nie tylko pokazywali, jak dostosowują się do obecnej sytuacji, jak bardzo są elastyczni i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, ale również dzielili się informacjami o niesionej innym pomocy. 

Najlepsze posty w kategorii Restauracje | Facebook, kwiecień 2020

Tak jak wspominaliśmy w jednym z naszych poradników, publikowanie tego typu treści to świetny sposób na budowanie zaangażowania i pozostanie w kontakcie z odbiorcami.  

Artyści i sportowcy przechodzą do świata online 

… a najlepszym przykładem jak zrobić to dobrze jest Sylwia Grzeszczak czy profil Męskie Granie, którzy odnotowali na swoich stronach wzrost zaangażowania odpowiednio o 1591% i 10950%.

muzyka kwiecień facebook

Najlepsze posty w kategorii Muzyka, Facebook kwiecień 2020

Również sportowcy i trenerzy personalni publikowali dużo treści w odniesieniu do aktualnej sytuacji – zarówno tych typowo motywacyjnych jak i bardziej humorystycznych. 

sportowcy koronawirus

Najlepsze posty w kategorii Sportowcy | Facebook kwiecień 2020

Zwiększone zainteresowanie alkoholami 

Z kolei w kategorii FMCG na prowadzenie wysunęły się… alkohole. 

Z pewnością wielu z nas długie wieczory spędzane w domu umilało sobie nie tylko Netflixem, ale również lampką ulubionego wina czy mocniejszego alkoholu.

Profile Jack Daniel’s, Żołądkowa, Konrad Wina Wybrane i Somersby odnotowały znaczne awanse w całej kategorii FMCG i wzrost w zaangażowaniu nawet o ponad dwa tysiące procent.

alkohole koronawirus

Profile w kategorii FMCG o największym zaangażowaniu | Facebook kwiecień 2020

Szkoda, że takich wzrostów nie odnotowaliśmy chociażby w kategorii Literatura czy Film. 

Co jeszcze działo się w kwietniu?

W kwietniu światło dzienne ujrzał raport z badania “Kto Cię namierzył”, w którym wraz z fundacją ePaństwo oraz Panoptykon od 2018 roku badaliśmy, jak polskie partie polityczne próbują dotrzeć do wyborców na Facebooku. 

Chcielibyśmy również zaprosić na organizowane i współorganizowane przez nas w najbliższym czasie wydarzenia:

Tymczasem zapraszamy Was na pełne wydanie raportu Facebook Trends kwiecień 2020

Do usłyszenia za miesiąc! 

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate