Facebook Trends kwiecień 2020 – rzeczywistość w dobie koronawirusa

Dla większości z nas kwiecień minął pod hasłem #zostańwdomu

Przeanalizowaliśmy, jak zmieniały się nasze zainteresowania na Facebooku oraz jak marki, twórcy, instytucje kulturalne, czy sportowcy starali się umilić i urozmaicić Polakom ten czas spędzany w domach. 

Zapraszamy na kwietniowe wydanie raportu Facebook Trends!

Wybory tuż, tuż

Zaczniemy jednak od najgorętszego w ostatnich tygodniach tematu, czyli nieubłaganie zbliżających się wyborów prezydenckich. Zainteresowanie tegorocznymi wyborami jest ogromne, co widać również na Facebooku. Jednym z trzech najszybciej rosnących profili w kwietniu była strona Szymona Hołowni (ponad 100 tys. nowych fanów).

Najbardziej angażujący post miesiąca również dotyczył wyborów prezydenckich – opublikowała go Platforma Obywatelska, zdobywając ponad 22 tys. reakcji i ponad 56 tys. udostępnień. 

Restauracje w obliczu koronawirusa 

Mimo tak trudnej sytuacji, wiele restauracji wciąż nieźle radzi sobie w social media. Na swoich profilach na Facebooku w kwietniu nie tylko pokazywali, jak dostosowują się do obecnej sytuacji, jak bardzo są elastyczni i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, ale również dzielili się informacjami o niesionej innym pomocy. 

Najlepsze posty w kategorii Restauracje | Facebook, kwiecień 2020

Tak jak wspominaliśmy w jednym z naszych poradników, publikowanie tego typu treści to świetny sposób na budowanie zaangażowania i pozostanie w kontakcie z odbiorcami.  

Artyści i sportowcy przechodzą do świata online 

… a najlepszym przykładem jak zrobić to dobrze jest Sylwia Grzeszczak czy profil Męskie Granie, którzy odnotowali na swoich stronach wzrost zaangażowania odpowiednio o 1591% i 10950%.

muzyka kwiecień facebook

Najlepsze posty w kategorii Muzyka, Facebook kwiecień 2020

Również sportowcy i trenerzy personalni publikowali dużo treści w odniesieniu do aktualnej sytuacji – zarówno tych typowo motywacyjnych jak i bardziej humorystycznych. 

sportowcy koronawirus

Najlepsze posty w kategorii Sportowcy | Facebook kwiecień 2020

Zwiększone zainteresowanie alkoholami 

Z kolei w kategorii FMCG na prowadzenie wysunęły się… alkohole. 

Z pewnością wielu z nas długie wieczory spędzane w domu umilało sobie nie tylko Netflixem, ale również lampką ulubionego wina czy mocniejszego alkoholu.

Profile Jack Daniel’s, Żołądkowa, Konrad Wina Wybrane i Somersby odnotowały znaczne awanse w całej kategorii FMCG i wzrost w zaangażowaniu nawet o ponad dwa tysiące procent.

alkohole koronawirus

Profile w kategorii FMCG o największym zaangażowaniu | Facebook kwiecień 2020

Szkoda, że takich wzrostów nie odnotowaliśmy chociażby w kategorii Literatura czy Film. 

Co jeszcze działo się w kwietniu?

W kwietniu światło dzienne ujrzał raport z badania “Kto Cię namierzył”, w którym wraz z fundacją ePaństwo oraz Panoptykon od 2018 roku badaliśmy, jak polskie partie polityczne próbują dotrzeć do wyborców na Facebooku. 

Chcielibyśmy również zaprosić na organizowane i współorganizowane przez nas w najbliższym czasie wydarzenia:

Tymczasem zapraszamy Was na pełne wydanie raportu Facebook Trends kwiecień 2020

Do usłyszenia za miesiąc! 

Do góry
Do góry

Podobne posty