Popularność #zostańwdomu na Instagramie w Polsce i na świecie [INFOGRAFIKA]

#quedateencasa, #resteralamaison, #iostoacasa…
Tak Hiszpanie, Francuzi i Włosi zachęcają swoich rodaków do zostania w domu w czasie pandemii.

Przeanalizowaliśmy, jak w Polsce, oraz innych europejskich krajach najbardziej dotkniętych epidemią, wyglądało użycie hashtagów #zostańwdomu w lokalnych językach na Instagramie. Sprawdziliśmy też, jak użytkownicy w poszczególnych krajach angażowali się w treści związane z tą tematyką.

AKTUALIZACJA / 02.04.2020

W naszej pierwszej infografice (znajdziecie ją poniżej), pokazaliśmy Wam, jak często poszczególne kraje europejskie użyły hashtaga #zostańwdomu i jakie było zaangażowanie pod postami z ich użyciemDziś przyglądamy się, jak w perspektywie długoterminowej wyglądało użycie tych hashtagów, oraz jakich innych hashtagów używali Polacy, Włosi, Francuzi czy Niemcy. 

Analizie poddaliśmy hashtagi w języku polskim, włoskim, francuskim i niemieckim (ich listę znajdziecie na końcu tekstu) użyte w postach na Instagramie w okresie 21 marca – 1 kwietnia 2020. 

Hashtag #zostańwdomu – kiedy używaliśmy go najczęściej? 

Naszą analizę rozpoczęliśmy od sprawdzenia użycia hashtaga #zostańwdomu w czasie, oraz dynamikę wzrostu jego użycia. 

W przypadku Włoch widać przede wszystkim znacznie większą intensywność użycia hashtagów w weekendy, przy czym duży wzrost odnotowano głównie w ostatni weekend marca (28-29 marca). Mogło być to związane z faktem, że to właśnie 27 marca (piątek) Włochy odnotowały największą dotychczas liczbę zgonów (919) w ciągu doby. Wtedy też znacząco wzrosło użycie hashtagów powiązanych z pozostaniem w domu. 

Dynamika użycia #zostańwdomu w poszczególnych krajach na Instagramie, dane Sotrender

Również w Polsce, w okolicach ostatniego marcowego weekendu odnotowaliśmy zwiększone użycie hashtaga #zostańwdomu. Dodatkowo nałożyło się to z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii (23 marca) oraz zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa (24 marca). W ciągu kolejnych kilku dni po 24 marca użycie hashtagów #zostańwdomu stopniowo rosło, by wraz z początkiem ostatniego tygodnia marca zaczęło powoli maleć. Na przełomie 31 marca i 1 kwietnia zauważalny był ponownie wzrost, co z pewnością było związane z kolejnymi obostrzeniami nałożonymi przez rząd. 

Jednak w porównaniu do Włoch, w przypadku Francji, Niemiec czy Polski krzywa przedstawiająca dzienne użycie hashtagów jest znacznie bardziej wypłaszczona. Nieco bardziej zauważalna tendencja wzrostowa wystąpiła w przypadku Francji, wraz z coraz cięższą sytuacją w tym kraju. 

Bez zmian pozostało łączne użycie hashtagów w wybranych krajach: najwięcej razy hashtagów użyli Włosi, następnie Polacy, Francuzi i Niemcy.

zostań w domu

Łączna liczba postów z #zostańwdomu w poszczególnych językach, dane Sotrender

Zaangażowanie – Polska numerem jeden 

W porównaniu do naszej pierwszej analizy (jej wyniki znajdziecie poniżej), w perspektywie długookresowej bardziej wyrównało się zaangażowanie pod hashtagami #zostańwdomu w poszczególnych krajach. Co ciekawe na prowadzenie wysunęła się Polska, co oznacza, że w okresie między 21 marca – 1 kwietnia polscy użytkownicy na Instagramie najbardziej angażowali się w treści z tymi hashtagami. 

Średni Activity Index pod postami z #zostańwdomu w różnych językach, dane Sotrender

Przypominamy, że Activity Index to zbiorczy wskaźnik aktywności stosowany w mierzeniu zaangażowania na Instagramie, gdzie każda aktywność ma inną wagę. 

Hashtagi – co poza #zostańwdomu? 

Przygotowaliśmy również zestawienie hashtagów, które najczęściej towarzyszyły hashtagom w ramach akcji #zostańwdomu. 

Wnioski? 

Hashtagom w poszczególnych językach najczęściej towarzyszyły anglojęzyczne odpowiedniki: #stayhome oraz #stayathome (które mają już odpowiednio ponad 9 mln i 4,5 mln użyć).

Bez zaskoczenia, popularnym hashtagiem jest również #covid oraz #covid19. Wyjątkiem jest w tym przypadku Polska – w naszym kraju użytkownicy rzadko używali tego hashtaga w postach na Instagramie. 

Hashtagi towarzyszące w języku włoskim, dane Sotrender

 

Hashtagi towarzyszące w języku francuskim, dane Sotrender

W Polsce wraz z hashtagami #zostańwdomu najczęściej używaliśmy hashtagów powiązanych tematycznie: #stayhome, #koronawirus i #kwarantanna. Nie zabrakło jednak również najpopularniejszych hashtagów na polskim Instagramie, jak #polskadziewczyna i #polishgirl

Hashtagi towarzyszące w języku polskim, dane Sotrender

Z kolei nasi zachodni sąsiedzi używali, poza oczywiście hashtagami w języku niemieckim, także wiele hashtagów anglojęzycznych, np. #coronavirus, #flattenthecurve, #stayhealthy czy #socialdistancing

Hashtagi towarzyszące w języku niemieckim, dane Sotrender

 


 

ANALIZA NR 1 / 26.03.2020

Analiza dotyczyła hashtagów dodanych pod postami na Instagramie w dniach 20-25 marca 2020. Ich listę znajdziecie na końcu tekstu. 

Od piątku 20 marca do środy 25 marca, Polacy na Instagramie użyli hashtaga #zostańwdomu (#zostanwdomu) oraz #zostajęwdomu (#zostajewdomu) ponad 97 tysięcy razy. 

Hiszpanie, choć najwięcej razy użyli hashtag #zostańwdomu (oraz hashtagi pokrewne) najmniej angażowali się w posty z tą tematyką. Największe zaangażowanie odnotowano pod hashtagami w języku francuskim. 

Co ciekawe, Włosi, którzy są najbardziej dotknięci epidemią, dodali ponad 2 razy mniej hashtagów z pozostaniem w domu niż Hiszpanie (Hiszpanie ponad 262 tys., Włosi: 123 tys.). 

Najrzadziej dodawano hashtagi w języku niemieckim, co może wynikać z tego, że nasi zachodni sąsiedzi częściej korzystali z anglojęzycznych odpowiedników, jak #stayhome. Jak zobaczycie, w analizie uwzględniliśmy jedynie dwa hashtagi w języku niemieckim. 

zostan w domu, koronawirus

Jeśli powyższa analiza jest dla Ciebie interesująca, pamiętaj, że możemy przygotować podobne dane dla Twojego biznesu. 


 

Hashtagi ujęte w analizie: 

Polska: #zostańwdomu, #zostanwdomu, #zostajewdomu, #zostajęwdomu
Hiszpania: #quedateencasa, #yomequedoencasa, #QuédateenCasa, #mequedoencasa
Francja: #resteralamaison, #restezalamaison, #restezchezvous, #restecheztoi
Włochy: #iostoacasa, #iorestoacasa, #stateacasa, #restateacasa, #restaacasa, #stiamoacasa, #restiamoacasa
Niemcy: #bleibzuhause, #zuhausebleiben

 

Do góry
Do góry

Podobne posty