#quedateencasa, #resteralamaison, #iostoacasa…
Tak Hiszpanie, Francuzi i Włosi zachęcają swoich rodaków do zostania w domu w czasie pandemii.

Przeanalizowaliśmy, jak w Polsce, oraz innych europejskich krajach najbardziej dotkniętych epidemią, wyglądało użycie hashtagów #zostańwdomu w lokalnych językach na Instagramie. Sprawdziliśmy też, jak użytkownicy w poszczególnych krajach angażowali się w treści związane z tą tematyką.

AKTUALIZACJA / 02.04.2020

W naszej pierwszej infografice (znajdziecie ją poniżej), pokazaliśmy Wam, jak często poszczególne kraje europejskie użyły hashtaga #zostańwdomu i jakie było zaangażowanie pod postami z ich użyciemDziś przyglądamy się, jak w perspektywie długoterminowej wyglądało użycie tych hashtagów, oraz jakich innych hashtagów używali Polacy, Włosi, Francuzi czy Niemcy. 

Analizie poddaliśmy hashtagi w języku polskim, włoskim, francuskim i niemieckim (ich listę znajdziecie na końcu tekstu) użyte w postach na Instagramie w okresie 21 marca – 1 kwietnia 2020. 

Hashtag #zostańwdomu – kiedy używaliśmy go najczęściej? 

Naszą analizę rozpoczęliśmy od sprawdzenia użycia hashtaga #zostańwdomu w czasie, oraz dynamikę wzrostu jego użycia. 

W przypadku Włoch widać przede wszystkim znacznie większą intensywność użycia hashtagów w weekendy, przy czym duży wzrost odnotowano głównie w ostatni weekend marca (28-29 marca). Mogło być to związane z faktem, że to właśnie 27 marca (piątek) Włochy odnotowały największą dotychczas liczbę zgonów (919) w ciągu doby. Wtedy też znacząco wzrosło użycie hashtagów powiązanych z pozostaniem w domu. 

Dynamika użycia #zostańwdomu w poszczególnych krajach na Instagramie, dane Sotrender

Również w Polsce, w okolicach ostatniego marcowego weekendu odnotowaliśmy zwiększone użycie hashtaga #zostańwdomu. Dodatkowo nałożyło się to z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemii (23 marca) oraz zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa (24 marca). W ciągu kolejnych kilku dni po 24 marca użycie hashtagów #zostańwdomu stopniowo rosło, by wraz z początkiem ostatniego tygodnia marca zaczęło powoli maleć. Na przełomie 31 marca i 1 kwietnia zauważalny był ponownie wzrost, co z pewnością było związane z kolejnymi obostrzeniami nałożonymi przez rząd. 

Jednak w porównaniu do Włoch, w przypadku Francji, Niemiec czy Polski krzywa przedstawiająca dzienne użycie hashtagów jest znacznie bardziej wypłaszczona. Nieco bardziej zauważalna tendencja wzrostowa wystąpiła w przypadku Francji, wraz z coraz cięższą sytuacją w tym kraju. 

Bez zmian pozostało łączne użycie hashtagów w wybranych krajach: najwięcej razy hashtagów użyli Włosi, następnie Polacy, Francuzi i Niemcy.

zostań w domu

Łączna liczba postów z #zostańwdomu w poszczególnych językach, dane Sotrender

Zaangażowanie – Polska numerem jeden 

W porównaniu do naszej pierwszej analizy (jej wyniki znajdziecie poniżej), w perspektywie długookresowej bardziej wyrównało się zaangażowanie pod hashtagami #zostańwdomu w poszczególnych krajach. Co ciekawe na prowadzenie wysunęła się Polska, co oznacza, że w okresie między 21 marca – 1 kwietnia polscy użytkownicy na Instagramie najbardziej angażowali się w treści z tymi hashtagami. 

Średni Activity Index pod postami z #zostańwdomu w różnych językach, dane Sotrender

Przypominamy, że Activity Index to zbiorczy wskaźnik aktywności stosowany w mierzeniu zaangażowania na Instagramie, gdzie każda aktywność ma inną wagę. 

Hashtagi – co poza #zostańwdomu? 

Przygotowaliśmy również zestawienie hashtagów, które najczęściej towarzyszyły hashtagom w ramach akcji #zostańwdomu. 

Wnioski? 

Hashtagom w poszczególnych językach najczęściej towarzyszyły anglojęzyczne odpowiedniki: #stayhome oraz #stayathome (które mają już odpowiednio ponad 9 mln i 4,5 mln użyć).

Bez zaskoczenia, popularnym hashtagiem jest również #covid oraz #covid19. Wyjątkiem jest w tym przypadku Polska – w naszym kraju użytkownicy rzadko używali tego hashtaga w postach na Instagramie. 

Hashtagi towarzyszące w języku włoskim, dane Sotrender

 

Hashtagi towarzyszące w języku francuskim, dane Sotrender

W Polsce wraz z hashtagami #zostańwdomu najczęściej używaliśmy hashtagów powiązanych tematycznie: #stayhome, #koronawirus i #kwarantanna. Nie zabrakło jednak również najpopularniejszych hashtagów na polskim Instagramie, jak #polskadziewczyna i #polishgirl

Hashtagi towarzyszące w języku polskim, dane Sotrender

Z kolei nasi zachodni sąsiedzi używali, poza oczywiście hashtagami w języku niemieckim, także wiele hashtagów anglojęzycznych, np. #coronavirus, #flattenthecurve, #stayhealthy czy #socialdistancing

Hashtagi towarzyszące w języku niemieckim, dane Sotrender

 


 

ANALIZA NR 1 / 26.03.2020

Analiza dotyczyła hashtagów dodanych pod postami na Instagramie w dniach 20-25 marca 2020. Ich listę znajdziecie na końcu tekstu. 

Od piątku 20 marca do środy 25 marca, Polacy na Instagramie użyli hashtaga #zostańwdomu (#zostanwdomu) oraz #zostajęwdomu (#zostajewdomu) ponad 97 tysięcy razy. 

Hiszpanie, choć najwięcej razy użyli hashtag #zostańwdomu (oraz hashtagi pokrewne) najmniej angażowali się w posty z tą tematyką. Największe zaangażowanie odnotowano pod hashtagami w języku francuskim. 

Co ciekawe, Włosi, którzy są najbardziej dotknięci epidemią, dodali ponad 2 razy mniej hashtagów z pozostaniem w domu niż Hiszpanie (Hiszpanie ponad 262 tys., Włosi: 123 tys.). 

Najrzadziej dodawano hashtagi w języku niemieckim, co może wynikać z tego, że nasi zachodni sąsiedzi częściej korzystali z anglojęzycznych odpowiedników, jak #stayhome. Jak zobaczycie, w analizie uwzględniliśmy jedynie dwa hashtagi w języku niemieckim. 

zostan w domu, koronawirus

Jeśli powyższa analiza jest dla Ciebie interesująca, pamiętaj, że możemy przygotować podobne dane dla Twojego biznesu. 


 

Hashtagi ujęte w analizie: 

Polska: #zostańwdomu, #zostanwdomu, #zostajewdomu, #zostajęwdomu
Hiszpania: #quedateencasa, #yomequedoencasa, #QuédateenCasa, #mequedoencasa
Francja: #resteralamaison, #restezalamaison, #restezchezvous, #restecheztoi
Włochy: #iostoacasa, #iorestoacasa, #stateacasa, #restateacasa, #restaacasa, #stiamoacasa, #restiamoacasa
Niemcy: #bleibzuhause, #zuhausebleiben

 

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate