Przygotowując nasz comiesięczny raport na początku lutego i marca, nie spodziewaliśmy się, że temat koronawirusa tak naprawdę dopiero “raczkuje”. Prawda jest jednak taka, że dopiero w kwietniu trafne jest stwierdzenie, że temat koronawirusa zdominował Facebooka. 

Zapraszamy na marcowe wydanie raportu Facebook Trends!

Niezmiennie od początku roku najszybciej rosnącym profilem jest profil Konflikty i katastrofy światowe. Po tak długim okresie wzmożonej aktywności, profil w marcu awansował do TOP15 i TOP20 profili o największym zaangażowaniu i największej liczbie aktywnych użytkowników wśród wszystkich profili na polskim Facebooku. 

#zostańwdomu popularny także na Facebooku 

Ogólnopolska akcja #zostańwdomu ma się dobrze nie tylko na Instagramie, ale także na Facebooku, gdzie odnotowaliśmy rekordowo duże użycie hashtagów – oczywiście na czele z #zostańwdomu. 

Najbardziej popularny hashtag był użyty niespełna pięć razy więcej w porównaniu do najpopularniejszego hashtaga w poprzednim miesiącu.

Top hashtagi w lutym 2020 na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

Najbardziej angażujące treści miesiąca

Zestawienie najlepszych postów miesiąca wyjątkowo dokładnie odzwierciedla tematy, którymi żyli Polacy w marcu. Były to oczywiście zbliżające się wybory prezydenckie, chęć pomocy służbom medycznym, jak również codzienne problemy związane z koronawirusem i koniecznością pozostania w domach. 

Ciekawie wygląda również zaangażowanie w podziale na branże, choć chyba bez zaskoczenia awans odnotowały kategorie takie, jak wiadomości, telewizja i polityka. 

Zwiększone zaangażowanie odnotowano również na stronach organizacji rządowych: głównie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dużo aktywności pojawiło się także na profilu Polskiej Policji oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Pora na pomaganie

Jak wspominaliśmy w naszym ostatnim poradniku, jednym z rodzajów treści, które marki mogą publikować w czasie pandemii są treści dotyczące niesienia pomocy. 

Wiele marek już w marcu, szybko adaptując się do zaistniałej sytuacji, zaczęło nieść pomoc i opublikowało ten rodzaj contentu. 

Salony Agata – wzrost zaangażowania na profilu w marcu o 448%

Najlepsze posty w kategorii Moda, Facebook marzec 2020

Mosquito, 4F, LPP – wzrost liczby aktywnych użytkowników na profilach (wszystkie profile awansowały do TOP20)

CD PROJEKT RED – wzrost zaangażowania na profilu o 340% 

Podobne treści tego typu opublikowano również m.in. na profilach: Kazar, Lody Koral, Fabryka Cukiernicza Kopernik, Coca-Cola, KFC, Pasibus, Hotel Grand Lubicz, Relax Kebab Radzymin.

Wniosek jest jeden: niezależnie, czy prowadzisz małą lokalną kwiaciarnię czy pracujesz w dużej korporacji, każdy może pomagać (adekwatnie do własnych możliwości) i warto się tym dzielić z odbiorcami.

Marzec w social media 

W minionym miesiącu jeszcze bardziej niż zwykle przyglądaliśmy się, co działo się na kanałach social media w Polsce i na świecie. 

Przygotowaliśmy dla Was nie tylko analizę dotyczącą użycia hashtaga #zostańwdomu na Instagramie, ale również praktyczny poradnik na temat tworzenia treści w czasie pandemii

Sprawdziliśmy również, jak zmieniła się sytuacja wielu branż, i jak można dostosować do niej podejmowane działania. 

Tymczasem zachęcamy Was do sprawdzenia pełnego wydania raportu Facebook Trends marzec 2020

Do zobaczenia już za miesiąc! 

 

O Autorze

Klaudia Żyłka

Senior Marketing Specialist

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate