Facebook Trends marzec 2020 – wybory kontra koronawirus

Przygotowując nasz comiesięczny raport na początku lutego i marca, nie spodziewaliśmy się, że temat koronawirusa tak naprawdę dopiero “raczkuje”. Prawda jest jednak taka, że dopiero w kwietniu trafne jest stwierdzenie, że temat koronawirusa zdominował Facebooka. 

Zapraszamy na marcowe wydanie raportu Facebook Trends!

Niezmiennie od początku roku najszybciej rosnącym profilem jest profil Konflikty i katastrofy światowe. Po tak długim okresie wzmożonej aktywności, profil w marcu awansował do TOP15 i TOP20 profili o największym zaangażowaniu i największej liczbie aktywnych użytkowników wśród wszystkich profili na polskim Facebooku. 

#zostańwdomu popularny także na Facebooku 

Ogólnopolska akcja #zostańwdomu ma się dobrze nie tylko na Instagramie, ale także na Facebooku, gdzie odnotowaliśmy rekordowo duże użycie hashtagów – oczywiście na czele z #zostańwdomu. 

Najbardziej popularny hashtag był użyty niespełna pięć razy więcej w porównaniu do najpopularniejszego hashtaga w poprzednim miesiącu.

Top hashtagi w lutym 2020 na Facebooku

 

 

 

 

 

 

 

Najbardziej angażujące treści miesiąca

Zestawienie najlepszych postów miesiąca wyjątkowo dokładnie odzwierciedla tematy, którymi żyli Polacy w marcu. Były to oczywiście zbliżające się wybory prezydenckie, chęć pomocy służbom medycznym, jak również codzienne problemy związane z koronawirusem i koniecznością pozostania w domach. 

Ciekawie wygląda również zaangażowanie w podziale na branże, choć chyba bez zaskoczenia awans odnotowały kategorie takie, jak wiadomości, telewizja i polityka. 

Zwiększone zaangażowanie odnotowano również na stronach organizacji rządowych: głównie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dużo aktywności pojawiło się także na profilu Polskiej Policji oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Pora na pomaganie

Jak wspominaliśmy w naszym ostatnim poradniku, jednym z rodzajów treści, które marki mogą publikować w czasie pandemii są treści dotyczące niesienia pomocy. 

Wiele marek już w marcu, szybko adaptując się do zaistniałej sytuacji, zaczęło nieść pomoc i opublikowało ten rodzaj contentu. 

Salony Agata – wzrost zaangażowania na profilu w marcu o 448%

Najlepsze posty w kategorii Moda, Facebook marzec 2020

Mosquito, 4F, LPP – wzrost liczby aktywnych użytkowników na profilach (wszystkie profile awansowały do TOP20)

CD PROJEKT RED – wzrost zaangażowania na profilu o 340% 

Podobne treści tego typu opublikowano również m.in. na profilach: Kazar, Lody Koral, Fabryka Cukiernicza Kopernik, Coca-Cola, KFC, Pasibus, Hotel Grand Lubicz, Relax Kebab Radzymin.

Wniosek jest jeden: niezależnie, czy prowadzisz małą lokalną kwiaciarnię czy pracujesz w dużej korporacji, każdy może pomagać (adekwatnie do własnych możliwości) i warto się tym dzielić z odbiorcami.

Marzec w social media 

W minionym miesiącu jeszcze bardziej niż zwykle przyglądaliśmy się, co działo się na kanałach social media w Polsce i na świecie. 

Przygotowaliśmy dla Was nie tylko analizę dotyczącą użycia hashtaga #zostańwdomu na Instagramie, ale również praktyczny poradnik na temat tworzenia treści w czasie pandemii

Sprawdziliśmy również, jak zmieniła się sytuacja wielu branż, i jak można dostosować do niej podejmowane działania. 

Tymczasem zachęcamy Was do sprawdzenia pełnego wydania raportu Facebook Trends marzec 2020

Do zobaczenia już za miesiąc! 

 

Do góry
Do góry

Podobne posty