Początek roku w social media był stosunkowo spokojny. Pojawiały się głównie drobne usprawnienia czołowych kanałów, a do tych najszybciej rozwijających się należał oczywiście Instagram.

Instagram

Przywróć swoje wspomnienia

Wielu z nas z przyjemnością, często wręcz wyczekiwaniem, sprawdza codziennie swoje Wspomnienia na Facebooku. Od teraz dostępne są one również na Instagramie. Znajdziecie je w zakładce Archiwum na swoim profilu. Dostępne są wspomnienia zarówno dla Stories jak i dla postów.

Jedynym minusem jest to, że funkcja na Instagramie jest mniej widoczna i część użytkowników może w ogóle jej nie zauważyć.

Wspomnienia na Instagramie

Wspomnienia na Instagramie

Co oglądasz na Netflixie?

Netflix niewątpliwie przeżywa swój złoty okres. Chcąc jednak docierać do coraz to nowych użytkowników oraz intensywniej promować swoje produkcje, połączył siły z Instagramem.

Od niedawna możemy więc udostępniać oglądane, lub ulubione, pozycje w Instagram Stories, a naszą relację wzbogacić o naklejki czy GIFy. Brzmi znajomo? Jak najbardziej, podobna możliwość istnieje w przypadku Spotify.

Dodatkowo na górze Stories pojawi się przycisk ‘Obejrzyj na Netflixie’, który automatycznie przekieruje naszych obserwatorów do udostępnionej pozycji.

Quiz na Instagramie? Już niedługo!

Naklejki Zadaj pytanie czy Ankieta spotkały się z tak ciepłym przyjęciem twórców jak i odbiorców, że Instagram testuje kolejną z nich – Quiz, czyli pytania wielokrotnego wyboru. Będzie to z pewnością funkcja, która pozwoli jeszcze bardziej angażować odbiorców w Stories. Nie możemy się jej już doczekać!

Udostępnij swoje Stories

Stories zostaje wzbogacone o kolejne, drobne, choć istotne, usprawnienia:

  • Kopiowanie linku do relacji 
Kopiowanie linku do Stories

Kopiowanie linku do Stories

  • Promowanie Stories z poziomu Stories
  • Kopiowanie linków do Wyróżnionych relacji (choć możliwość ta została udostępniona już jakiś czas temu, wielu użytkowników wciąż o niej nie wie).

Ponadto, w momencie tagowania innych użytkowników w publikowanych Stories mamy możliwość zdecydować czy dana osoba może udostępnić nasze Stories u siebie. Opcja ta występuje w formie przesuwnego suwaka. Dotychczas wszyscy użytkownicy, którzy byli oznaczani w Stories, mogli je udostępniać dalej u siebie.

Dalszy rozwój IGTV

Instagram nie traci wiary w IGTV. Mimo że dotychczas nie spotkało się ono z zainteresowaniem użytkowników aplikacji, Instagram zapowiada dalszy rozwój IGTV w 2019 roku.

Do najnowszych zmian należą:

  • Promowanie treści z IGTV w feedzie,
  • Zmieniony wygląd IGTV: pojawiła się m.in. usprawniona opcja wyszukiwania treści oraz sugerowane kanały.

Sprawdź efektywność hashtagów

Nadchodzi prawdziwy przełom, szczególnie dla osób, które dużą wagę przykładają do analityki swoich profili oraz optymalizowania działań. Użytkownikom zostaje powoli udostępniana funkcja, dzięki której w Instagram Insights zobaczą analitykę używanych w swojej komunikacji hashtagów. Nie tylko zobaczymy więc czy używane hashtagi w ogóle przekładają się na dotarcie do użytkowników, ale dokładnie które z nich działają i jaki mają wpływ na nasze zasięgi.

Z niecierpliwością czekamy na globalne wprowadzenie tego modułu analitycznego!

Mierz swoje działania w social media!

Nowy wygląd profilu coraz bliżej

W jednym z poprzednich przeglądów wspominaliśmy o testowaniu nowego wyglądu profili na Instagramie. Po testowaniu różnych wersji, Instagram powoli wprowadza nowy wygląd na konta użytkowników.

Czym będzie się więc różnił? Między innymi:

  • Zmienionym widokiem przycisków kontaktowych.
  • Przeniesieniem zdjęcia profilowego na prawą stronę.
  • Usunięciem paska górnego z informacją o liczbie postów, obserwujących oraz obserwowanych (liczba postów najprawdopodobniej w ogóle nie będzie widoczna, z kolei liczba obserwujących oraz obserwowanych zostanie przeniesiona pod sekcję bio).

Wiadomości prywatne w wersji desktopowej

Instagram testuje możliwość korzystania z wiadomości prywatnych (DMs) w wersji desktopowej aplikacji. Wprowadzenie tej funkcji z pewnością zwiększy wykorzystanie DMs wśród użytkowników.

Źródła podają, że obecnie około połowa aktywnych użytkowników Instagrama korzysta z wiadomości prywatnych.

Nadchodzące zmiany na Instagramie:

  • Czy już niedługo będzie możliwość udostępniania kolekcji swoim obserwatorom? Funkcja, która dotychczas była prywatna, na kontach części użytkowników daje możliwość tworzenia publicznych kolekcji. Niedawno również na Facebooku pojawiła się możliwość udostępniania swoich kolekcji znajomym.
  • Instagram testuje opcję ‘Przekaż datek’ (opcję dobrze znaną z Facebooka), która ma być dostępna jako jedna z naklejek w Stories. Dokładne szczegóły działania naklejki nie są jednak jeszcze znane.

Facebook

Ważne zmiany w grupach

Jednym z głośniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy były zmiany w grupach na Facebooku, które spowodowane były spadkiem liczby użytkowników w grupach.

Zmiana dotyczy głównie zapraszania nowych członków do grup. Dotychczas zapraszając użytkownika do wybranej grupy, automatycznie stawał się on jej członkiem. W praktyce jednak wielu takich użytkowników było zupełnie nieaktywnych, a administratorzy grup jedynie zwiększali sobie liczbę (nieaktywnych) członków.

Od teraz zapraszając nową osobę do grupy musi ona takie zaproszenie zaakceptować (bądź odrzucić). Dopiero w momencie przyjęcia zaproszenia staje się ona jej członkiem i zostaje ujęta w statystykach. W przypadku braku odpowiedzi znajduje się w sekcji Zaproszeni, a administrator grupy ma możliwość jednokrotnego wysłania przypomnienia o swoim zaproszeniu.

Mamy nadzieję, że ta zmiana faktycznie wpłynie na zwiększenie jakości samych grup jak i dyskusji w nich prowadzonych.

Zmiany w grupach na Facebooku

Zmiany w grupach na Facebooku, zdjęcie pochodzi z grupy Social Media

 

Facebook dla najmłodszych

Facebook podejmuje kolejne próby dotarcia do (naj)młodszych użytkowników. Tym razem wdraża sekcję LOL – osobny feed ze śmiesznymi filmikami i GIFami, który będzie podzielony na sekcje tematyczne, np. Dla Ciebie, Zwierzęta, Żarty. I nie, sama nazwa nie jest żartem 😉

LOL jest obecnie w fazie testów wśród uczniów szkół średnich w około 100 placówkach. Czy jednak przyczyni się ona do zwiększenia grona młodszych użytkowników aplikacji? W końcu śmieszne treści i content typu memy jest równie popularny wśród starszych odbiorców.

Sekcja LOL ma znajdować się w aplikacji dla wybranych użytkowników zamiast Watch, jednak nie podjęto ostatecznej decyzji czy nie będzie zupełnie odrębną aplikacją.

Według danych na początku lutego 2018, Facebook w samych Stanach Zjednoczonych stracił ponad 2.8 milion użytkowników poniżej 25 roku życia. Szacuje się, że w 2018 roku nastąpił spadek o około kolejne 2 miliony.

Nowy format Stron

Na Facebooku pojawił się nowy format Strony. Video Page, jak nazwa wskazuje, koncentruje się na treściach wideo, które są najbardziej wyeksponowane w nowym formacie.

Tuż pod zdjęciem w tle znajduje się sekcja Wyróżnione, następnie inne ostatnio dodane filmy a dopiero później m.in. posty i zdjęcia.

Jak to wygląda możecie podejrzeć na Stronie Sprawny Marketing.

Nowy format Strony na Facebooku - Video Page

Nowy format Strony na Facebooku – Video Page

Udostępnij wydarzenie w Stories

Facebook testuje możliwość udostępniania wydarzeń, którymi jesteśmy zainteresowani, do Stories. Inni użytkownicy widząc Stories danej osoby zobaczą na nim przycisk, dzięki któremu również będą mogli wyrazić zainteresowanie wydarzeniem.

Opcja jest obecnie w fazie testów w Stanach Zjednoczonych, Brazylii oraz Meksyku.

Zmiany w reklamach na Messengerze

Facebook zmienia sposób wyświetlania reklam na Messengerze. Reklamy powoli stają się bardziej zunifikowane z konwersacjami, które prowadzimy z innymi użytkownikami. Kreacje ulegają znacznemu zmniejszeniu i wyświetlane będą jako mały kwadrat po prawej stronie.

Integracja wszystkich aplikacji?

Facebook planuje integrację wszystkich swoich aplikacji, w tym Instagrama, Messengera i WhatsAppa. Choć każda z nich ma pozostać odrębnym bytem, nastąpić ma ich unifikacja pod względem technicznym. Celem takiego zabiegu jest lepsza kontrola danych osobistych oraz łatwiejsze utrzymanie samych aplikacji.

Facebook pracuje również nad unifikacją inboxów dla kont biznesowych, gdzie marketerzy z jednego miejsca mogliby odpowiadać na wszystkie wiadomości z Facebooka, Messengera oraz Instagrama.

To zdecydowanie dobry ruch ze strony Facebooka, ponieważ zarządzanie wiadomościami, szczególnie z Instagrama, będzie znacznie usprawnione.

YouTube

Aplikacja mobilna upodabnia się do Instagram Stories. Co to oznacza? Możecie nawigować oglądane wideo poprzez przesuwanie, tak jak wygląda to w Stories.

Dostępny jest również podgląd kolejnego wideo po częściowym przesunięciu ekranu. Funkcja ta dostępna jest obecnie jedynie na systemach iOS dla modeli iPhone 6S i nowszych.

Mierz swoje działania w social media!

Nowe emojis

Widzieliście już nowe emojis? Flaming, cebula, orangutan czy falafel to tylko część z nich!