#FanpageTrends Marzec 2014 – wykresy Sotrendera rozkwitają na wiosnę

Na komercyjnych profilach już wiosna, która pojawiła się w aż 7 tys. wpisów opublikowanych w marcu. Posty w Dzień Kobiet angażowały o 60% więcej użytkowników niż w inne dni, a w #FanpageTrends nadal słychać echa okrzyków kibiców zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Kategoria Sport wzrosła w marcu o 9%, a liczba jej fanów zbliża się już do 20 mln! Zanim ochłoniemy po wrażeniach z Plug and Play Expo Spring 2014 w Silicon Valley, zapraszamy do lektury wiosennego wydania raportu #FanpageTrends!

#FanpageTrends ćwiczą Skalpel na boisku

Wzrost liczby fanów stron z kategorii Sport przyniósł nową liderkę rankingu najbardziej angażujących profili w Polsce, którą w marcu została Ewa Chodakowska. Nie można również pominąć faktu, że oprócz pionierki fitnessu, wspomniany ranking zdominowały strony poświęcone piłce nożnej. FANGOL.pl, na którym w marcu dodano aż 261 tys. komentarzy, przesunął się o imponujące 22 pozycje do przodu, z kolei Football Moja Pasja awansował aż o 9 miejsc. W zestawieniu znalazł się także profil Kocham Football, który skoczył o 4 miejsca w górę. O 6 pozycji spadł za to kontuzjowany piłkarz Borussii Dortmund – Kuba Błaszczykowski.

#FanpageTrends - spadek Kuby Błaszczykowskiego

#FanpageTrends – spadek Kuby Błaszczykowskiego

Zamieszanie u Orange i Assassin’s Creed

Spadki w rankingu kategorii Gry i konsole sugerują, że  wiosną mniej czasu spędzamy grając w różnego rodzaju gry. W piętnastce największych stron poświęconych grom tylko jedna zanotowała wzrost, za to całkiem spektakularny. Liczba fanów Assassins’s Creed wzrosła aż o 123%, dzięki czemu strona gry znalazła się na czwartym miejscu rankingu. Profil ten w trakcie miesiąca stał się profilem międzynarodowym, posiadającym dedykowane strony dla każdego kraju. Tak duży wzrost jest związany najprawdopodobniej właśnie z połączeniem się tej strony i przepisaniem fanów międzynarodowej podstrony do podstrony polskiej. Z reguły strony, które się łączą, tracą fanów, ponieważ przepisywanie fanów przebiega w sposób odwrotny. Facebook odpisuje fanów z profilu polskiego, a dopisuje do międzynarodowego.

#FanpageTrends - awans profilu Assassin's Creed

#FanpageTrends – awans profilu Assassin’s Creed

Dokładnie taka sytuacja spotkała w tym miesiącu stronę Orange, która w wyniku połączenia straciła w statystykach 60 tys. fanów. Sytuacja ta może sugerować, że Facebook z okazji łączenia stron robi swego rodzaju porządek w ich fanach. Profil Orange Polska, tracąc blisko 60 tys. fanów, stracił wszystkich tych, którzy pochodzili spoza Polski, podczas gdy liczba Polaków lubiących ten profil właściwie się nie zmieniła. W przypadku Assassin’s Creed sytuacja była odwrotna. Polski fanpage przed połączeniem nie miał wielu fanów spoza Polski, więc również nie zanotował wielkiego spadku. Jednocześnie w dniu połączenia otrzymał wielu nowych fanów, co najprawdopodobniej wynika z przepisania Polaków, którzy lubili międzynarodową stronę związaną z grą do profilu polskiego tej strony.

Facebook ogląda The Voice of Poland?

Liczba fanów programu emitowanego w soboty na TVP2 wzrosła w marcu aż o 24%. Dzięki temu profil muzycznego show awansował na piątą pozycję rankingu największych stron poświęconych Programom TV. Dla porównania liczba fanów X Factor TVNu wzrosła w tym samym okresie tylko o 6%, w związku z czym program nadal plasuje się dopiero na czternastej pozycji zestawienia. Pozostaje nam mieć nadzieję, że nagły wzrost popularności The Voice był jedynie zbiegiem okoliczności i nie był związany z faktem, iż wieczorem 23 marca odeszła jedna z jego uczestniczek. Nie można przeoczyć jednak faktu, iż 24 marca, kiedy profil programu informował o specjalnym koncercie poświęconym pamięci uczestniczki, liczba jego fanów wzrosła o ponad 8, 2 tys. osób. Tymczasem średni dzienny przyrost fanów profilu w marcu wynosił 2, 5 tys., a w pierwszej połowie miesiąca plasował się na poziomie 1, 4 tys. Po raz kolejny staliśmy się więc świadkami przewrotności użytkowników Facebooka, dla których czyjaś tragedia staje się po prostu kolejnym czynnikiem dodającym popularności.

#FanpageTrends - Wzrost liczby fanów The Voice of Poland

#FanpageTrends – Wzrost liczby fanów The Voice of Poland

Sotrender pomaga analizować obsługę klienta na Facebooku

W ostatnich miesiącach wielokrotnie podkreślaliśmy wagę client service na Facebooku, który stał się już pełnoprawnym biurem obsługi klienta. Aby jeszcze bardziej ułatwić analizę tego niezmiernie ważnego dla wielu branż obszaru działalności, wprowadziliśmy do Sotrendera nowe funkcjonalności. Od marca, w narzędziu, posty marki zostały odróżnione od tych dodanych przez użytkowników i można je obecnie przeglądać w oddzielnej karcie. Dodatkowo wprowadziliśmy zakładkę “Obsługa klienta”, w której administratorzy mają możliwość podejrzenia liczby postów użytkowników oraz czasu, jakiego potrzebowali, aby na nie odpowiedzieć. Wszystkie funkcje jak zawsze dostępne są z podziałem na wybrane okresy. Więcej o nowych zmianach możecie przeczytać w tym poście na naszym blogu.

Heyah, T-Mobile i Plus gwiazdami Sotrender Research Insight

Idąc za ciosem i wykorzystując nowe funkcje, ponownie przeanalizowaliśmy responsywność stron telekomunikacyjnych na Facebooku. Kiedy osiem miesięcy temu robiliśmy podobną analizę, wydawało nam się, że na posty użytkowników nie można już odpisywać szybciej. Heyah, T-Mobile i Plus skutecznie wyleczyli nas ze złudzeń, bijąc kolejne rekordy w kompletności i szybkości reakcji na wpisy na swoich profilach. Więcej o obsłudze klienta operatorów telekomunikacyjnych na Facebooku możecie przeczytać w marcowym Sotrender Research Insight.

Obsługa klienta - czas odpowiedzi

Obsługa klienta – czas odpowiedzi

Sotrender w Dolinie, ale za to na szczycie

Z wielką radością dzielimy się z Wami informacją, że zostaliśmy wybrani do programu Plug N Play Brand & Retail. Dzięki niemu mamy szansę współpracować z największymi amerykańskimi markami jak The Clorox Company, United czy Hershey’s oraz bierzemy udział w konferencjach i spotkaniach z mentorami. Specjalnie na jedną z ostatnich konferencji, Plug and Play Expo Spring 2014, podczas której prezentowaliśmy Sotrendera, przygotowaliśmy infografikę przedstawiającą startupy najbardziej aktywne w mediach społecznościowych. W marcu pojawiliśmy się również na konferencji Ad:Tech w San Francisco oraz wzięliśmy udział w spotkaniu na temat machine learning’u w siedzibie samego Facebooka w Palo Alto.

Plug N Play Brand and Retail

Plug N Play Brand and Retail

Bardzo podoba nam się w Dolinie Krzemowej i chętnie zostaniemy tutaj na dłużej, nie zapominamy jednak o Polsce i konferencjach, które odbywają się w kraju. Sotrender jest partnerem konferencji Łódź Jungle Web odbywającej się w Łodzi w dniach 24-25 kwietnia oraz Konferencji Sektor 3.0., która odbędzie się w Warszawie w dniach 21-22 maja. Na obydwie serdecznie zapraszamy!

Łódź Jungle Web

Łódź Jungle Web

W międzyczasie konferencji, wszystkich zgłodniałych wiedzy zachęcamy również do zapisywania się na zajęcia w School of New Media, podczas których wykorzystywany jest Sotrender. Tych, którym wciąż mało informacji, zawsze zapraszamy do odwiedzania naszego bloga, na którym możecie poczytać o spadku zasięgów oraz obejrzeć infografikę podsumowującą najciekawsze wydarzenia roku 2013 na Facebooku, jak również do śledzenia naszego fanpage’a, gdzie znajdziecie najświeższe informacje zarówno o nas, jak i przede wszystkim – o naszych raportach.

Zapraszamy do lektury marcowego raportu #FanpageTrends!

Do góry
Do góry

Podobne posty