Święta, święta i… nowe wydanie #FanpageTrends!

Hucznie witamy nowy raport #FanpageTrends, w którym wprowadziliśmy kilka noworocznych zmian! Ponieważ aura nie sprzyja wojnom na śnieżki, zabraliśmy się za porządki w rankingach poszczególnych kategorii licząc, że do wiosny uda nam się je zakończyć 🙂

Wystrzałowe statystyki #FanpageTrends

Końcówka roku w #FanpageTrends nie była spektakularna – niewiele profili odnotowało znaczące wzrosty, choć świąteczna atmosfera najwyraźniej sprzyjała spędzaniu czasu na Facebooku. Posty opublikowane w Boże Narodzenie angażowały średnio o 54% więcej użytkowników niż przeciętnie. Nielicznymi, którym udało się w grudniu poprawić statystyki, byli TicTac, który przekroczył liczbę 900 tys. fanów, Mentos PL (800 tys.) i Kuba Błaszczykowski (700 tys.). Kolejnym piłkarzem odnoszącym sukcesy na Facebookowym boisku jest Łukasz Piszczek, który w grudniu przekroczył 500 tys. fanów.

W rankingu najlepszych postów zagościli stali bywalcy. Pierwsze dwa miejsca to posty stron Fundacji DKMS Polska i SiePomaga apelujące o pomoc dla chorych na raka dzieci. Trzecie miejsce zajmuje Robert Lewandowski na zdjęciu z choinką w tle. Ach, te świąteczne słodkości 🙂 Oczekiwanie na Mikołaja za pośrednictwem jednej z naszych ulubionych kampanii tego roku Facebookowiczom umilał także renifer PZU. Prawie 14 tys. osób na Facebooku i w formularzu na stronie PZU opisało swoje wymarzone prezenty w listach wysłanych #dorenifera. Niestety, oprócz nas samych, nie znamy nikogo, komu renifer przyniósł prezent 🙁 My prosiliśmy o komentarz eksperta PZU do kategorii “Ubezpieczenia”. Bardzo za niego dziękujemy 🙂

kacper

W grudniu wprowadziliśmy do rankingów kilka istotnych zmian. Z zestawienia branży “Macierzyństwo” usunęliśmy profil Mother Power, który zdecydowaliśmy się przenieść do kategorii “NGO”, ponieważ prowadzony jest przez fundację i nie stanowi konkurencji dla pozostałych stron z tej kategorii. Z rankingu “Politycy i partie” usunęliśmy stronę Henryki Krzywonos-Stycharskiej, zaś przywróciliśmy profil Młodzieży Wszechpolskiej.

Raporty i podsumowania

Już na koniec stycznia możemy spodziewać się oficjalnego podsumowania wyników Facebooka za czwarty kwartał i cały 2013 rok. W oczekiwaniu na dane finansowe możemy zobaczyć podsumowanie najważniejszych tematów na Facebooku w filmie udostępnionym przez Facebook Stories na Vimeo.

Wśród grudniowych podsumowań pojawiło się wiele interesujących raportów dotyczących Facebooka. Pisano m.in. o tym, że utrzymuje pozycję dominującego serwisu społecznościowego w 127 na 137 krajów analizowanych przez Vincos.it.

Pew Internet donosi, że w USA z Facebooka korzysta już 71% użytkowników Internetu powyżej 18 roku życia. Coraz częściej z serwisu korzystają starsze osoby. Od zeszłego roku wśród użytkowników Internetu powyżej 65 roku życia odsetek korzystających z Facebooka wzrósł z 35% do 45%. Co więcej, wśród badanych użytkowników Internetu, którzy korzystają z tylko jednego serwisu społecznościowego, aż 84% deklaruje, że wybiera właśnie Facebooka.

Jeśli ktoś nadal pozostaje sceptyczny wobec giganta z Palo Alto, polecamy infografikę Top Marketing Schools zawierającą jeszcze więcej danych o tym, dlaczego Facebookowi fani są tak ważni dla marketerów.

Facebook coraz sprawniejszy

Facebook ogłosił wprowadzenie kilku usprawnień, które mogą ułatwić życie administratorom aplikacji. Zmiany obejmują możliwości tworzenia reklam prowadzących do zwiększenia konwersji i zaangażowania w aktywności w aplikacjach mobilnych, bardziej zautomatyzowany proces ustalania odbiorców łatwiejsze wyznaczanie przekierowań.

Od września nasz ulubiony serwis społecznościowy testował autoodtwarzanie filmów udostępnionych przez znajomych. W grudniu Facebook potwierdził początek testów reklam video, które mają korzystać z podobnego rozwiązania.

Programiści Facebooka wzięli również na warsztat przyczynę nerwów wielu administratorów. Choć wielkość tekstu promowanego postu nadal nie może przekraczać 20% powierzchni, dostosowano sposób jego mierzenia. Reklamodawcy, których posty zostały z tego powodu niegdyś odrzucone, są teraz zachęcani do ponownych prób reklamy.

My się zimy nie boimy

Nie mogąc się tłumaczyć, że zimno i źle się pracuje, przez cały grudzień pilnie przygotowywaliśmy kolejne funkcje i publikacje. Zaprezentowaliśmy nowy moduł naszego narzędzia, a mianowicie Sotrender Console – pozwalającą na zarządzanie treściami oraz zespołem w social media. Console wspomaga obsługę klienta, reagowanie na wypowiedzi fanów oraz akceptowanie i publikowanie treści. Szczegółowy opis Sotrender Console jest dostępny w poście na naszym blogu. A jeśli chcesz wypróbować jej działanie, napisz na adres: support@sotrender.com

Ponieważ nasza analiza dotycząca spadków zasięgu po zmianach algorytmie porządkującym treści na News Feedach bardzo się Wam spodobała, w ramach grudniowego Sotrender Research Insight przygotowaliśmy kolejną – poszerzoną o kolejne profile i obejmującą ponad dwa razy większą liczbę postów. Ponownie wzięliśmy pod uwagę zasięg łączny oraz organiczny (bez wirusowego) podane jako odsetek fanów danego profilu. Wyniki nie były wielkim zaskoczeniem. Najlepiej na Facebooku po prostu pisać. Zdjęcia i linki oraz linki ze zdjęciem osiągają statystycznie słabszy zasięg.

Sto lat dla Sotrendera!

Lubimy grudzień nie tylko ze względu na zestawienia takie jak  “Raporty Sotrendera – 10 opracowań, które musisz znać!”. To właśnie w grudniu Sotrender obchodzi urodziny 🙂 Ostatnie trzy lata przyniosły nam setki raportów, tysiące wykresów, miliony uśmiechów na twarzach zadowolonych klientów, mnóstwo satysfakcji z tego, co udało nam się osiągnąć i całkiem niezły tort. 🙂 Raport #FanpageTrends ciągle się rozwija, z czego ogromnie się cieszymy, a sam Sotrender zdobywa nowych klientów na kolejnych rynkach.

Bardzo dziękujemy, że jesteście z nami!

Zapraszamy do lektury grudniowego raportu #FanpageTrends!

Do góry
Do góry

Podobne posty