Chcieliśmy napisać, że listopadowe szarości szczęśliwie przykryła już biel skrzącego się puchu, ale jak jest, każdy widzi. Dlatego uznajmy, że listopadowe burości mienią się od dziś kolorami wykresów Sotrendera, a ponieważ w listopadzie wykresów zrobiliśmy więcej niż zwykle, czas przejść do meritum. Zapraszamy do lektury zimowego wydania #FanpageTrends, które rozbrzmiewa echem oklasków dla Lewandowskiego i Bednarka.

Na boisku #FanpageTrends

Kilkanaście dni temu podczas VI Kongresu Online Marketing zaprezentowaliśmy raport pt. “Social media is so trendy”, w którym zawarliśmy prognozy dotyczące wzrostu największych polskich stron. Jedna z nich dotyczyła Roberta Lewdandowskiego, który w listopadzie wyprzedził w rankingu największych polskich stron Serce i Rozum, królujących w nim przez ostatnie 10 miesięcy. Oczywiście należy pamiętać, że znaczna część fanów piłkarza pochodzi spoza Polski, a jego profil powstał w wyniku połączenia kilkunastu innych stron oraz jest wspierany w ramach kampanii reklamowej dużej marki. Niemniej jednak sytuacja ta nie miała precendensu – po raz pierwszy w historii #FanpageTrends pierwsze miejsce w zestawieniu największych polskich profili zajmuje strona poświęcona osobie. Jak można przeczytać w wyżej wspomnianym raporcie, jeśli strona Lewego zyskiwałaby fanów tak samo szybko, jak w przeciągu ostatnich 8 miesięcy, na koniec 2014 r. liczba jego zwolenników na Facebooku przekroczyłaby 5, 5 mln, podczas gdy liczba fanów Serca i Rozumu oraz Play oscylowałaby w granicach 3 mln.

Tendencje wzrostu największych stron do końca 2014 r.

Tendencje wzrostu największych stron do końca 2014 r.

Wszystko wskazuje na to, że listopad sprzyja słuchaniu muzyki i jedzeniu. Kategoria Muzyka zyskała ponad 1 mln nowych fanów, a profil Kamila Bednarka, jako pierwsza polska strona poświęcona muzykowi, przekroczyła magiczny próg 1 mln fanów po tym, jak w ubiegłym miesiącu liczba jego fanów wzrosła o niemal 400 tys. Milowy krok uzyskania 1 mln fanów udało się zrobić także małemu żółtemu pluszakowi, którego tragiczną śmierć obserwujemy w reklamach serków marki Danone, czyli Małemu Głodowi.

Jeden z postów opublikowanych przez Małego Głoda

Jeden z postów opublikowanych przez Małego Głoda

Elektryzujące dane na rozgrzanie

Nie ma, że zimno, ciemno i ponuro. Z energią i skrupulatnością godną skrzatów pomagających Świętemu Mikołajowi, przygotowywaliśmy w listopadzie raport za raportem. Na naszym blogu mogliście przeczytać między innymi o tym, jak według nas będą wyglądać media społecznościowe za rok, czy miasta wywiązują się z obsługi klienta za pośrednictwem kanałów społecznościowych oraz jak małe i średnie przedsiębiorstwa mogą dążyć do sukcesu na Facebooku, idąc śladem Fundacji Mother Power. Wspólnie z domem mediowym Mindshare przygotowaliśmy również raport „W poszukiwaniu zaangażowania – weryfikacja aktywności marek na Facebooku”.

Okładka raportu przygotowanego przez Sotrender i Mindshare

Okładka raportu przygotowanego przez Sotrender i Mindshare

Badania, jakie przeprowadziliśmy na jego potrzeby, były próbą odnalezienia prawidłowości w działaniach prowadzonych na Facebooku przez marki z 11 kategorii. Co znaleźliśmy? Okazało się, ze w pierwszym półroczu 2013 r. ponad 2 mln nowych fanów odnotowała kategoria Napoje, a największą dynamikę wzrostu – IT / Elektronika. Telekomunikacja utrzymuje koszulkę lidera, jako najliczniejsza pod względem liczby fanów i jednocześnie jedna z najbardziej angażujących branż. Samochody z kolei mogą poszczycić się najwyższym odsetkiem zaangażowanych fanów. Cechą charakterystyczną skutecznych postów okazała się natomiast ich zwięzłość – najbardziej angażują te zawierające od 3 do 50 znaków.

Zmiana Edgerank na bardziej “odpowiedni”

Niby zima, a ptaszki ćwierkają, że zmienia się algorytm decydujący o tym, co Facebook wyświetla nam w Aktualnościach. Można spodziewać się kilku efektów specjalnych. W naszych News Feedach zagości więcej linków, a odnośniki, które były skomentowane przez znajomych będą wyświetlały się częściej. Pomoże to użytkownikom uczestniczyć w rozmowach z ich znajomymi. Mniej za to będziemy oglądać memów, które Facebook uznał za mniej interesujące dla użytkowników. Wyznaczonym przez Facebook celem News Feedu jest dostarczenie odpowiednim ludziom odpowiednich treści w odpowiednim czasie. Ostatnie zmiany mają przybliżyć News Feed do jego osiągnięcia, a czy tak się stanie, każdy będzie mógł ostatecznie ocenić w niedalekiej przyszłości.

Podaj cegłę, zbudujemy nowy Facebook

Facebook nie może spać spokojnie, jeśli czegoś nie wykombinuje. 6 listopada wprowadził nowe przyciski “Lubię to” i “Udostępnij”. Tym samym na miesiąc przed mikołajkami pożegnaliśmy stary, dobry kciuk na jasnym tle na rzecz nowoczesnego logo Facebooka na granatowym tle. Jest to ważna zmiana, bo właśnie te przyciski są jednym z głównych źródeł ruchu przychodzącego z sieci, a używane są aż 22 mld razy dziennie. Nowe grafiki to skutek ciągłych zmian w Facebooku, który zawsze chce być stylowy i na czasie, a przy wysokich rozdzielczościach ekranów przyciski z kciukiem nie wyglądały najlepiej. Z drugiej strony zmiana kolorystyki na zdecydowanie bardziej intensywną sprawia, że przyciski są bardziej widoczne i, jak twierdzi Facebook, lepiej klikalne.

Nowe przyciski na Facebooku

Nowe przyciski na Facebooku

Gwiazdy Facebooka

Like to za mało? Facebook wprowadza nową miarę wartości biznesu. Na początku miesiąca pojawiła się funkcjonalność, z której wcześniej korzystali już użytkownicy aplikacji mobilnej. Teraz każdy może wcielić się w rolę recenzenta i wystawiać stronom oceny na 5-gwiazdkowej skali oraz uzasadniać swoje opinie. Oceny stały się też bardziej widoczne. Dotychczas można było oceniać miejsca, od niedawna Facebook testuje również oceny firm. Recenzje użytkowników pomogą stwierdzić, na ile liczba like’ów jest rzeczywiście wyrazem sympatii do marki. Być może staną się one kolejnym wskaźnikiem kondycji profili, które niekiedy otrzymują “lajki” choć nie do końca są lubiane, jak można przeczytać w niektórych wpisach użytkowników typu: “Lubię waszą stronę tylko po to, żeby wiedzieć kiedy spodziewać się kolejnej awarii” 😉

Profil Wrocławia na Facebooku

Profil Wrocławia na Facebooku

Mamy nadzieje, że Wy “polubiliście” nasz profil na Facebooku z zupełnie innego powodu! 🙂

Zapraszamy do lektury listopadowego raportu #FanpageTrends!