Informacje o zwycięstwach, kartoniady, oprawy meczów… Z okazji zdobycia przez Legię Warszawa Mistrzostwa Polski w piłce nożnej sprawdzamy, jak fani klubu świętowali mistrzostwo na Facebooku i jakie treści najbardziej ich angażowały. Wyjaśniamy też, dlaczego Legia, choć jest mistrzem na boisku, to w społecznościach musi jeszcze powalczyć.

Co miesiąc w naszym raporcie „Fanpage Trends„, w kategorii „Kluby piłkarskie„, podsumowujemy działania marketingowe prowadzone przez kluby na Facebooku w Polsce. W naszym zestawieniu Legia jest stale za Lechem Poznań zarówno pod względem liczby fanów, jak i ich zaangażowania. Postanowiliśmy sprawdzić, czy pewny już wynik rundy coś zmienił.

Obecnie stołeczny klub może się pochwalić blisko 265 tys. fanami na Facebooku. W ciągu ostatnich 60 dni, bezpośrednio na fanpage’u klubu zaangażowało się blisko 63 tys. kibiców, co stanowi 23% ogółu fanów. Zobaczmy, jakie wydarzenia przyciągnęły najwięcej osób. 

Dzienne zaangażowanie użytkowników na profilu Legia Warszawa

Dzienne zaangażowanie użytkowników na profilu Legia Warszawa

W okresie od 29 marca do 27 maja największe zaangażowanie wywołał post informujący o wygranej Legii z Polonią w derbach Warszawy, który zaangażował 5, 8 tys. fanów. Na podium znalazła się również informacja o tym, że Legia awansowała do finału Pucharu Polski, jak również zdjęcia kartoniady. Posty te zaangażowały odpowiednio po 5, 5 tys. i 4, 5 tys. fanów.

Wpis informujący o wygranej Legii z Polonią

Wpis informujący o wygranej Legii z Polonią

Wpis informujący o wejściu Legii do finału Pucharu Polski

Wpis informujący o wejściu Legii do finału Pucharu Polski

Kartoniada przygotowana przez Kibiców Legii na rozpoczęcie meczu Wisła - Legia

Kartoniada przygotowana przez Kibiców Legii na rozpoczęcie meczu Wisła – Legia

Wszystkie trzy powyższe wpisy zostały daleko w tyle za wpisem informującym o zdobyciu przez Legię Mistrzostwa Polski, który sprowokował do polubienia lub skomentowania go prawie 8 tys. osób. Jednak stanowi to tylko 3% ogółu fanów.

Legia mistrzem na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu

Legia mistrzem na dwie kolejki przed zakończeniem sezonu

Co ciekawe, podobny wpis, umieszczony rok temu na fanpage’u Śląska Wrocław, wywołał relatywnie większe zaangażowanie. Informacja o tym, że klub został Mistrzem Polski w 2012 roku zaangażował około 6 tys osób, co stanowiło aż 12% ogółu fanów profilu na ten dzień. Zapewne wpływ na to miało zaangażowanie, z jakim kibice do ostatniej kolejki czekali na rozstrzygnięcie losów tytułu. W tym sezonie mistrzostwo dla Legii zostało przesądzone na 2 kolejki przed końcem, w dodatku po niespodziewanej porażce Lecha z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

Informacja na profilu Śląska Wrocław o zdobyciu Mistrza Polski w 2012

Informacja na profilu Śląska Wrocław o zdobyciu Mistrza Polski w 2012

Profil Legii jest jednym z najaktywniej prowadzonych fanpage’ów piłkarskich w kraju. W analizowanym okresie prowadzący fanpage Legii Warszawa publikował posty średnio 8 razy dziennie, czyli przeciętnie co 3 godziny, a w weekendy, gdy rozgrywano większość spotkań, nawet blisko 10 razy na dobę. Co ciekawe,  prowadzący profil Lech Poznań publikował jeszcze nieco częściej.

W naszym kwietniowym raporcie „Fanpage Trends” najlepiej spośród klubów piłkarskich wypadł Lech Poznań, który zanotował zarówno największy wzrost liczby fanów, jak i najwyższą liczbę osób zaangażowanych w aktywności na profilu. W obydwu tych kategoriach Lech pokonał Legię, która plasowała się na pozycji drugiej. Ciekawe, czy pewny tytuł Legii zmieni tę sytuacji. Do końca sezonu pozostały jeszcze dwie kolejki. Dopiero po ich rozegraniu odbędzie się oficjalna ceremonia. Zobaczymy wówczas, czy Legii uda się zaangażować jeszcze więcej swoich fanów i sięgnąć po mistrzostwo również na Facebooku . Trzymamy kciuki!

Zainteresowanych tematyką pojedynków piłkarskich w social media zachęcamy do przeczytania społecznościowego podsumowania Champions League oraz infografiki przedstawiającej prezentację kluczowych metryk 16 klubów należących do T-Mobile Ekstraklasy.