Marketing na LinkedInie – 6 kroków do sukcesu

Chciałbyś zacząć prowadzić działania marketingowe na LinkedInie, jednak nie masz pewności, jak podejść do tematu i od czego zacząć? A może marketing na LinkedInie jest już częścią twojej strategii i zależy Ci na jej optymalizacji? 

Przeprowadzimy Cię przez 6 kroków, dzięki którym łatwiej będzie Ci zdecydować, czy jest to odpowiedni kanał dla Twojego biznesu i o co zadbać, by podejmowane działania były (jeszcze bardziej) skuteczne. 

 1. Zbadaj swoją grupę docelową
 2. Przygotuj strategię marketingową
 3. Stwórz profil firmowy
 4. Zadbaj o swoje dobre nastawienie
 5. Regularnie analizuj prowadzone działania
 6. Rozważ zainwestowanie w reklamy

Dlaczego marki decydują się na obecność na LinkedInie?

Nie ulega wątpliwości, że LinkedIn jest jednym z bardziej znanych kanałów social media. W Polsce zostało założonych już ponad 6 milionów kont, a na całym świecie z LinkedIna korzysta ponad 900 milionów użytkowników

Liczba kont na LinkedInie w Polsce w 2023 roku

Liczba kont na LinkedInie w Polsce w 2023 roku | źródło

Istnieje szereg powodów, dla których marki decydują się na prowadzenie działań właśnie na tym kanale, który dość znacząco różni się od chociażby Facebooka czy Instagrama. 

Marketing na LinkedInie pomaga markom (i marketerom) w:

 • budowaniu świadomości o marce na wybranych rynkach,
 • zwiększaniu ruchu na stronę internetową,
 • generowaniu wartościowych leadów (oraz innych konwersji),
 • poszerzaniu swojej sieci kontaktów,
 • szerzeniu wiedzy (oraz zdobywaniu jej od innych),
 • poszerzaniu horyzontów, 
 • poszukiwaniu pracowników (lub nowej pracy). 

Kolejnym argumentem za inwestowaniem w działania na LinkedInie jest duża świadomość użytkowników korzystających z tej właśnie platformy. W odróżnieniu od innych kanałów (np. TikToka czy Instagrama) użytkownikom LinkedIna zazwyczaj przyświeca jasny cel, gdy decydują się na kliknięcie w niebieską ikonę aplikacji na swoim telefonie. W przypadku tej platformy rzadko zdarzają się sytuacje bezmyślnego scrollowania feedu dla zabicia czasu.

Użytkownicy na LinkedInie – profesjonaliści w swojej dziedzinie – wiedzą, że czeka tam na nich wiedza, inspiracje i doświadczenie innych. Prowadząc marketing na LinkedInie należy więc zawsze zadbać o to, by publikowane treści spełniały te oczekiwania. 

Przejdźmy do konkretów. O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem działań na platformie, lub chcąc doskonalić ich skuteczność? 

1. Zbadaj swoją grupę docelową

… a dokładniej upewnij się, że aktywnie korzysta z LinkedIna. Nie jest bowiem powiedziane, że każda marka musi być obecna na tej platformie. 

Ponieważ to prawdopodobnie Ty będziesz prowadzić działania marketingowe na LinkedInie w swojej firmie, dobrze byś odpowiedział sobie na kilka pytań:

 • Czy Twoja grupa docelowa jest obecna na LinkedInie?
 • Czy posiadasz czas, wiedzę i zasoby by prowadzić komunikację na LinkedInie?
 • Czy korzystając z LinkedIna cele marketingowe Twojej firmy zostaną osiągnięte szybciej (niż gdybyś korzystał z innego kanału social media)?

Powszechnie mówi się o przepalaniu budżetów marketingowych, ale przecież czas to także pieniądz. A niektórzy twierdzą, że wręcz najdroższa waluta świata. Nieodpowiednio ulokowane zasoby także mogą opóźnić realizację celów i rozwój biznesu. 

Warto mierzyć siły na zamiary i nie podejmować działań “na ślepo”… albo dlatego, że tak robi konkurencja. 😉 

Porównywanie się z konkurentami jest ważne, jednak warto pamiętać, że sytuacja każdej marki jest inna, a przyjęcie strategii nawet bezpośredniego konkurenta nigdy nie sprawdzi się w 100%. 

Korzystając z Sotrendera przeanalizujesz całokształt swoich działań prowadzonych na LinkedInie, ale także samych odbiorców swoich treści. Chociażby dane demograficzne będą nieocenionym źródłem wiedzy – z ich analizy dowiesz się m.in. które segmenty użytkowników chętniej odwiedzają lub obserwują stronę Twojej firmy.

Pozwoli Ci to tworzyć treści lepiej dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań, lub ułatwi opracowanie strategii na zainteresowanie Twoją stroną pożądanych przez Ciebie odbiorców.

analiza demografii na linkedinie

Analiza demografii na LinkedInie, Sotrender

2. Przygotuj strategię marketingową

Jeśli dotychczas działałeś aktywnie w social media, na pewno wiesz, że zanim przejdziesz do działania, najpierw powinieneś zadbać o dobry plan, czyli o strategię. 

Dlaczego jest to tak ważne? 

Przede wszystkim zdefiniujesz w ten sposób swoje cele, czyli to, co chcesz osiągnąć inwestując w działania na LinkedInie. Określisz także:

 • termin realizacji swoich celów,
 • ton komunikacji (np. czy będzie on bardziej czy mniej formalny),
 • rodzaj i tematykę treści, jaka będzie publikowana na profilu, 
 • z jaką grupą docelową będziesz komunikować się tym kanałem (być może będą to jedynie potencjalni pracownicy lub wręcz przeciwnie – potencjalni klienci),
 • jakie zasoby masz do dyspozycji (budżet, dostępne narzędzia, ale także zasoby ludzkie),
 • jakie wskaźniki będą wyznacznikiem sukcesu. 

Skoro o celach mowa, podchodząc do ich określania warto pamiętać o metodzie SMART. Korzystając z niej podczas definiowania celów, będziesz mieć pewność, że są one:

 • konkretne – cele nie powinny budzić wątpliwości, powinny być jasne i zrozumiałe dla każdej osoby zaangażowanej w ich realizację; 
 • mierzalne – cel (i jego sukces bądź brak powodzenia) powinien być możliwy i łatwy do zmierzenia, dlatego na tym etapie warto wybrać kilka wskaźników, które będziesz mierzyć;
 • osiągalne – choć cele powinny być ambitne, ich realizacja powinna być również realna;
 • istotne – dla Twojej firmy w danym okresie czasu;
 • określone w czasie – cel powinien mieć datę rozpoczęcia, jak i zakończenia (także po to by łatwiejsza była jego ewaluacja i mierzenie postępu). 

Jaki może być cel w strategii Twojej firmy? 

Tak naprawdę wszystkim, co będzie ważne dla Twojego biznesu w danym momencie.

Choć istnieje opinia, że z marketingu na LinkedInie skorzystają jedynie marki z sektora B2B, tak naprawdę dużo więcej firm i podmiotów będzie w stanie osiągnąć wymierne korzyści z prowadzenia działań na tej platformie. 

Cele związane z działaniami na LinkedInie mogą wykraczać poza generowanie leadów czy zwiększanie ruchu na stronie. Oto kilka przykładów.

 • Firmy o dowolnej specjalizacji mogą z sukcesem korzystać z LinkedIna do prowadzenia rekrutacji oraz działań employer brandingowych.
 • Organizacje NGO za pomocą LinkedIna mogą poszukiwać sponsorów i partnerów do swoich dalszych działań, zbierać fundusze czy szerzyć swoją misję. 
 • Prowadzenie działań typu employee advocacy, które mają na celu docieranie do potencjalnych odbiorców (lub klientów) przez pracowników firmy, co znacznie zwiększa jej wiarygodność w internecie. 

3. Stwórz profil firmowy

Jeśli zdecydujesz się prowadzić działania firmowe na LinkedInie, oczywiście niezbędny Ci będzie profil firmowy – Twoja wizytówka na tym kanale.

Jak powinien wyglądać dobrze zoptymalizowany profil firmowy?

 1. Przygotowany opis nie pozostawia żadnych wątpliwości do kogo skierowany jest Twój produkt (lub usługa), jakie są jego kluczowe funkcje oraz korzyści z niego płynące. 
 2. Posiada przyciągające uwagę zdjęcie w tle oraz zdjęcie profilowe. 
 3. Jest regularnie prowadzony. 
 4. Publikowane treści są ciekawe i atrakcyjne (także wizualnie) dla określonej grupy docelowej (odpowiadają na ich oczekiwania, potrzeby i zainteresowania). 
 5. Przykładasz uwagę do poszerzania grupy kontaktów oraz bieżącej komunikacji z aktualnymi fanami (m.in. odpowiadając na komentarze pod publikowanymi treściami). 
linkedin strona firmowa przykład

Przykład dobrze zoptymalizowanej strony firmowej na LinkedInie

Wskazówka
Wciąż istnieją firmy, które zakładają profile osobiste dla swojego biznesu. Uważaj, by nie popełnić tego błędu. 😉
Dowiedz się więcej, jak stworzyć profil firmowy od zera. >

4. Zadbaj o swoje dobre nastawienie

Choć ta wskazówka może brzmieć nieco zaskakująco, tak naprawdę to kluczowy element, o który musisz zadbać prowadząc działania na LinkedInie.

Najważniejsze jest bowiem Twoje nastawienie. 

Ponieważ użytkownicy na LinkedInie pragną zdobywać nową wiedzę, czerpać z doświadczeń innych (i są jednocześnie otwarci na dzielenie się swoim doświadczeniem), poszerzać horyzonty czy poszukiwać inspiracji, Twoja otwartość i proaktywność jako marketera (lub osoby prowadzącej biznes) jest niezwykle ważna. 

Choć wszystko to brzmi jak recepta na tworzenie angażującego profilu osobistego, Twoja firma też posiada wiedzę i doświadczenie, którymi może się dzielić, a także sukcesy i porażki, z których mogą uczyć się inni. 

Prawdą jest jednak, że to na profilach osobistych łatwiej jest zbudować zaangażowanie wokół marki. Dlatego też szefowie firm są wielokrotnie bardzo aktywni na LinkedInie. Dobrze jest więc zadbać o to, by choć kilka osób w Twojej firmie aktywnie działało na platformie – może być to CEO, ale także szef marketingu czy osoba ze sprzedaży. 

W ten sposób Twoja marka łatwiej zapadnie w pamięć potencjalnemu klientowi, a uprzednie nawiązanie z nim więzi i pokazanie swoich kompetencji i doświadczenia będą większym gwarantem sukcesu. 

5. Regularnie analizuj prowadzone działania

Skąd będziesz wiedzieć, czy prowadzone działania przynoszą oczekiwany efekt, jeśli zaniechasz ich analizy? 

Chyba już nikogo nie musimy przekonywać, że analityka jest nieodłącznym elementem całego planu marketingowego. 

LinkedIn, podobnie jak inne kanały, choćby Facebook czy Instagram, także posiada wbudowaną analitykę – i bardzo zachęcamy do jej zgłębienia. Na tej podstawie wyciągniesz wiele przydatnych wniosków, dzięki którym łatwiej będzie Ci optymalizować opracowaną strategię (w końcu jest to dokument, który ma służyć Twojej marce i może ewoluować z biegiem czasu). 

W ten sposób:

 • lepiej poznasz swoją grupę docelową,
 • poznasz efektywność publikowanych treści,
 • łatwiej ocenisz, czy zbliżasz się do realizacji założonych cełow,
 • dowiesz się nieco więcej o swoich konkurentach i ich działaniach na LinkedInie.

Działanie analityki LinkedInowej, tak jak działanie Instagram czy Facebook Insights, jest jednak w pewnym stopniu ograniczone. Bardziej zaawansowani marketerzy, dla których LinkedIn jest ważnym kanałem marketingowym potrzebują zazwyczaj bardziej dogłębnych statystyk i większego wachlarza możliwości. 

Teraz znajdą je w naszej aplikacji.

W Sotrenderze przeanalizujesz teraz swoje działania z LinkedIna, podobnie jak te z Facebooka czy Instagrama.

Zykasz dostęp do szeregu danych i funkcji niedostępnych w rozwiązaniu natywnym LinkedIna, jak np.:

 • pogłębione dane o zaangażowaniu odbiorców: przedstawione naszymi autorskimi wskaźnikami (Activity Index) czy za pomocą heatmap aktywności,
 • zaawansowana analiza treści z możliwością filtrowania i sortowania postów np. wg ich formatu,
 • bardziej szczegółowe dane o samych odbiorcach i ich zachowaniach na profilu (z podziałem na użytkowników odwiedzających i obserwujących profil),
 • analiza danych na interaktywnych wykresach, które możesz pobrać w wygodnym dla siebie formacie.
typy aktywności użytkowników na LinkedInie

Analiza aktywności użytkowników na LinkedInie

Korzystanie z zewnętrznego narzędzia, takiego jak Sotrender, do analizy pozwoli Ci:

 1. lepiej zrozumieć swoją grupę docelową, jej zachowania i preferencje, a co za tym idzie ułatwi Ci tworzenie skutecznych treści – takich, które będą odpowiadały na potrzeby odbiorców
 2. analizować swoją strategię i jej efektywność oraz podejmować bardziej świadome działania w celu optymalizacji planu marketingowego
 3. przygotowywać treści i angażować społeczność tak, by zwiększać widoczność Twojej firmy na LinkedInie i docierać do nowych użytkowników.

Zacznij analizować swoje działania na LinkedInie

6. Rozważ zainwestowanie w reklamy

LinkedIn, tak jak pozostałe kanały social media, także daje możliwość tworzenia płatnych kampanii, co stwarza szansę na skuteczniejsze docieranie do interesujących nas odbiorców. 

Jednak jednym z pierwszych skojarzeń większości marketerów z reklamą na LinkedInie jest jej koszt. A precyzyjniej mówiąc, jej wysoki koszt. 

Po części jest to skojarzenie słuszne, ponieważ reklamy na LinkedInie są droższe, ale, co trzeba od razu podkreślić, są też bardziej skuteczne. 

Według dostępnych danych, reklama na LinkedInie:

 • generuje ponad 2x więcej konwersji niż reklamy na innych kanałach social media,
 • przyczynia się do ponad 33% wzrostu wskaźnika intencji zakupu,
 • jest najefektywniejszą formą reklamy dla 80% marketerów z sektora B2B.

Podsumowując, korzystając z reklam na LinkedInie jesteśmy w stanie pozyskiwać ruch oraz leady znacznie lepszej jakości niż na innych platformach. 

Powód?

 1. Z LinkedIna korzystają głównie profesjonaliści, i w dużej mierze decydenci w firmach (wg. niektórych danych nawet 4 na 5 użytkowników LinkedIna to osoby decyzyjne w firmach).
 2. Mniejsza liczba reklamodawców, z którą musimy konkurować. 
 3. Bardziej precyzyjne możliwości targetowania (np. jeśli chodzi o stanowiska).

Wniosek? Reklama na LinkedInie z pewnością może przyspieszyć rozwój Twojego biznesu. Warto jednak podejść do tych działań z uważnością i już na wstępie mieć świadomość odmiennych kosztów reklamowych niż w przypadku innych kanałów. 

Zadbaj o swój marketing na LinkedInie 

Choć LinkedIn może być niezwykle skutecznym kanałem marketingowym, musisz pamiętać, że znacznie różni się od Facebooka czy Instagrama. Przyzwyczajenia i doświadczenia zdobyte na innych platformach, odwzorowane 1:1 na LinkedInie, nie przełożą się na wysoka skuteczność działań na tej platformie. 

Analiza statystyk oraz zachowań i oczekiwań odbiorców będzie pomocna by lepiej zrozumieć specyfikę tego kanału social media, a co za tym idzie pomoże doskonalić strategię marketingową przyjętą w Twojej firmie.

Powodzenia! ?

 

Do góry
Do góry

Podobne posty