Czasem nie trzeba być zwycięzcą, by mówił i pamiętał o tobie świat sportu. Postawa i uczciwa rywalizacja niekiedy wystarczą, by zostać docenionym w najważniejszym momencie sezonu.

Ciekawi o czym mowa? Dowiecie się z kwietniowego raportu Facebook Trends. 😉

Spadek wydatków na reklamę w odpowiedzi na sytuację ekonomiczną

Od ponad roku obserwować możemy regularnie zmniejszające się wydatki ponoszone przez reklamodawców na reklamę w ekosystemie Meta. Jeszcze bardziej drastyczny ich spadek odnotowujemy od początku tego roku.

Podczas gdy ceny reklam utrzymują się na względnie stałym poziomie*, marki przeznaczają znacznie niższe budżety na działania reklamowe i z większą uważnością i ostrożnością podchodzą do ich planowania oraz realizacji. 

* W kwietniu średni CPC wyniósł 83 gr (w marcu 78 gr), a średni CPM – 7.03 zł (w marcu 7.01 zł).

wartość wydatków q1 reklama facebook meta

Jak czytać wykres? Wartość 100 oznacza najwyższą wartość wydatków na przestrzeni roku. Wartość 50 oznacza, że wysokość wydatków w danym miesiącu była dwukrotnie mniejsza.

Najprawdopodobniej trend ten utrzyma się przez kilka następnych miesięcy, tym bardziej, że przez nami miesiące wakacyjne, podczas których większość marek jest zazwyczaj mniej aktywna reklamowo. 

Kobiety mają łatwiej

Filmik o takim właśnie przewrotnym tytule rozszedł się viralowo po Facebooku i Instagramie w minionym miesiącu. Za jego powstaniem stoi Ilona Kostecka, blogerka parentingowa, znana jako Mum and the city. 

Blogerka w ironiczny sposób porównuje sytuacje i role społeczne, w jakich znajdują się kobiety i mężczyźni, przekonując przy tym, jak kobiety mają w życiu łatwo. 

Wideo było trzecim najlepszym postem w całej kategorii Blogi i vlogi oraz najlepszym postem w kategorii blogi parentingowe. Na Facebooku zdobyło imponującą liczbę ponad 25 tys. reakcji i ponad 6 tys. udostępnień.

kobiety maja łatwiej wideo facebook kwiecień 2023

Najlepsze posty w kategorii Blogi parentingowe w kwietniu 2023 na Facebooku

Sportowy gest roku

Na początku kwietnia świat sportu oraz polskie media zachwyciły się gestem słoweńskiego skoczka narciarskiego Anze Laniska. 

Przypomnijmy, że Dawid Kubacki był niemal pewniakiem do stanięcia na podium tegorocznego Pucharu Świata. Niestety, w związku z chorobą żony musiał zrezygnować z uczestnictwa w kilku ostatnich zawodach tegorocznego turnieju, i zakończył go na miejscu czwartym. 

Anze Lanise postanowił docenić swojego rywala, z którym konkurował przez niemal cały sezon. Zrobił to zabierając ze sobą tekturową podobiznę Dawida Kubackiego podczas stawania na najniższym stopniu podium. Ten wzruszający i niecodzienny gest docenił nie tylko Dawid, ale także kibice i przedstawiciele mediów. 

Doskonale widać to analizując najlepsze posty kwietnia w kategorii Media sportowe

anze lanisek dawid kubacki puchar swiata

Najlepsze posty w kategorii Media sportowe w kwietniu 2023 na Facebooku

Dawid Kwiatkowski i jego paryski singiel

W kwietniu miała również miejsce premiera nowego singla, oraz teledysku, Dawida Kwiatkowskiego „Café de Paris”.

Powrót Dawida na Facebooka po okresie znacznie mniejszej aktywności, oraz entuzjastyczne przyjęcie jego nowego materiału przez fanów, zaowocowało także powrotem artysty do naszych rankingów. 

W kategorii Muzycy i zespoły, profil Dawida awansował o 30 pozycji w zestawieniu Zaangażowanie (z przyrostem na poziomie 800%) oraz o 52 pozycje pod kątem łącznej liczby aktywności na profilu. 

dawid kwiatkowski facebook nowy teledysk cafe in paris

Profile na Facebooku o największej liczbie aktywności w kategorii Muzycy i zespoły | kwiecień 2023

To chyba jasny sygnał, że fani muzyka chcą być na bieżąco z efektami jego pracy i tym, co dzieje się w jego życiu.

Facebook Trends kwiecień 2023

To wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w tym miesiącu. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej wersji raportu, a także kwietniowego wydania raportu Instagram Trends

 

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate