Ciężko powiedzieć, czy w listopadzie byliśmy już bardziej głową w przygotowaniach do świąt, czy jednak przed telewizorami. Kto z Was już był team #święta, a kto #Qatar2022? 😉 

Listopad obfitował w liczne wydarzenia w kraju i na świecie, poczynając od Święta Niepodległości, przed Black Friday, po Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Ich odzwierciedlenie znajdziecie w najnowszym raporcie Facebook Trends.

Brandy piwne wciąż w formie

W poprzednim miesiącu pisaliśmy o dwóch świetnych okołohalloweenowych kreacjach od Żywca i Żubra, z kolei podsumowując listopad naszą uwagę zwróciły treści na profilach Żywiec i Tyskie. 

Piwko brzmi jak nieodłączny element oglądania meczów piłki nożnej, marki piwne mają więc w ostatnich tygodniach prawdziwe pole do popisu, jeśli chodzi o komunikację marketingową. I trzeba przyznać – nie zawodzą!

Najlepszym postem w całej kategorii FMCG w listopadzie był post marki Żywiec opublikowany przed meczem Polski z Argentyną. 

żywiec mecz polska argentyna facebook

Post na profilu marki Żywiec przed meczem z Argentyną

Z kolei piątym najlepszym postem w całej kategorii FMCG był post marki Tyskie opublikowany przed meczem polskiej reprezentacji z Meksykiem. 

tyskie mecz polska meksyk facebook

Post na Facebooku na profilu marki Tyskie przed meczem z Meksykiem

Obydwa zdecydowanie przypadły facebookowiczom do gustu, co znalazło swoje odzwierciedlenie w rankingu Aktywnych użytkowników – profile obu marek awansowały w nim odpowiednio na pierwsze i drugie miejsce.

fmcg listopad żywiec tyskie

Najlepsze profile w listopadzie pod względem liczby aktywności na profilu w kategorii FMCG

Piłka w grze

Emocje związane z występami Polaków były równie wielkie przed meczami, jak i po nich, gdy przyszedł czas na ich podsumowania. Jednym z wywiadów, który szczególnie skradł serca kibiców był ten, w którym Wojtek Szczęsny komentował mecz z Argentyną i poinformował syna, że jeszcze nie żegna się z mistrzostwami i nie wraca do domu. 

Materiał opublikowany na profilu TVP Sport, w którym bramkarz cieszy się z wyjścia z fazy grupowej mimo przegranej, zdobył w listopadzie ponad 84 tys. reakcji i niespełna 3 miliony wyświetleń. 

telewizja najlepsze posty facebook listopad

Najlepsze posty na Facebooku w listopadzie w kategorii Telewizja

Dzięki temu, profilowi TVP Sport udało się wyprzedzić profil TVN24, zarówno w zestawieniu Zaangażowania, jak i Aktywnych użytkowników, w kategorii Telewizja.

telewizja zaangazowanie listopad

Profile o największym zaangażowaniu na Facebooku w listopadzie w kategorii Telewizja

Świąteczna ciężarówka powraca!

To już tradycja, że w listopadzie wyrusza świąteczna ciężarówka Coca-Coli. Wraz z emocjami towarzyszącymi wyborowi kolejnego miasta na jej trasie, rośnie także zaangażowanie na profilu marki.

fmcg najlepsze posty listopad

Najlepsze posty na Facebooku w listopadzie w kategorii FMCG

Tym razem, w rankingu Aktywnych użytkowników, profil Coca-Coli awansował aż o 230 pozycji, na wysokie 12. miejsce. 

Gotowi na rozmowy przy świątecznym stole?

A skoro już mowa o świętach, to… czy jesteście gotowi na rozmowy o polityce i bieżących wydarzeniach przy wigilijnym stole? 😉 

Jak chcecie się na nie przygotować, lub trochę pośmiać, to polecamy jeden z filmików opublikowany na profilu Kabaretu Neo-Nówka, który był trzecim najlepszym postem w kategorii Kultura i sztuka

Koszty reklamy na Facebooku w listopadzie

Podsumowując listopad nie możemy nie przyjrzeć się temu, jak kształtowały się ceny reklam na Facebooku. Co nieco zaskakujące, za CPC i CPM, mimo Black Friday, w ogólnym rozrachunku marketerzy nie płacili dużo więcej niż miesiąc temu – średni koszt CPM spadł o 32 grosze.

koszt cpm na facebooku w listopadzie

Wartość CPM na Facebooku w listopadzie 2022

Łączna wartość wydatków była z kolei nieco wyższa niż w październiku, natomiast utrzymała się na względnie stałym poziomie, jaki obserwować mogliśmy przez ostatnich kilka miesięcy. 

wartosc wydatkow listopad 2022

Wskaźnik łącznej wartości wydatków na Facebooku, listopad 2022

To wszystko w tym miesiącu, do usłyszenia już w przyszłym roku!

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate