Jak analizować działania konkurencji na Instagramie? Poradnik dla marek i marketerów

Prowadzenie działań marketingowych na Instagramie nie byłoby kompletne bez możliwości monitorowania tego, co i z jakim skutkiem publikuje Twoja konkurencja. 

Cieszy nas rosnąca świadomość marketerów o tym, jak istotny jest to proces. A jeszcze bardziej cieszy nas fakt, że od teraz pomoże w nim Sotrender.  

Przedstawiamy możliwość analizowania profili konkurencji na Instagramie! ?

Analiza działań konkurencji na Instagramie – od czego zacząć?

By rozpocząć analizowanie profili konkurencji w naszej aplikacji, zaloguj się na swoje konto i dodaj interesujące Cię profile.

Jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem, wystarczy, że założysz konto. Masz aż 14 dni na zupełnie bezpłatne testowanie Sotrendera – w tym czasie możesz korzystać ze wszystkich funkcji narzędzia, w tym z analizy działań konkurencji na Facebooku czy Instagramie. 

Pamiętaj jedynie, że w Sotrenderze, ale także jakiejkolwiek innej aplikacji analitycznej, masz możliwość dodawania i analizowania jedynie kont biznesowych. Jeśli więc Twoi konkurenci nie korzystają z profilu biznesowego, niestety nie będziesz mógł monitorować ich wyników. Nie martw się, oni tracą jeszcze więcej, ponieważ nie analizują nawet własnych statystyk. 😉 

Gdy dodasz już interesujące Cię profile do naszej aplikacji, możesz je analizować na dwa sposoby:

 • każdy profil oddzielnie, tak, jakbyś analizował swój własny profil,
 • tworząc grupę porównawczą, by zobaczyć porównanie wyników dla kilku profili w jednym widoku.

Zacznij analizować działania konkurencji na Instagramie

Jakie dane warto analizować dla profili konkurencyjnych na Instagramie?

Na wstępie przypomnijmy tylko, że w przypadku analizy działań konkurencji, zyskasz dostęp do mniejszej liczby wskaźników niż w przypadku analizy własnych profili. Tak samo, jak w przypadku Facebooka, na Instagramie dostępne są 2 rodzaje danych: dane insights (dane własne) i dane publiczne. To właśnie te drugie możesz analizować dla dowolnego profilu na Instagramie. 

Jakie informacje o konkurencji możesz znaleźć w Sotrenderze?

Liczba obserwatorów i tempo ich wzrostu

Pierwszym wskaźnikiem, od którego możesz rozpocząć analizę, jest liczba fanów i ich przyrost na wybranym profilu. 

Choć jest to dość podstawowy wskaźnik, wciąż wielu marketerów zwraca na niego uwagę i raportuje go do swojego przełożonego czy klienta. 

Monitorując liczbę obserwatorów dla pojedynczego profilu, możesz łatwo zidentyfikować, które posty spowodowały wzrost lub spadek w liczbie obserwatorów. Wystarczy, że klikniesz w interesujący Cię dzień na wykresie, by zobaczyć, co zostało wtedy opublikowane. 

analiza pojedynczego profilu na instagramie

Analizuj dowolny profil na Instagramie w Sotrenderze

Jeśli zależy Ci na porównaniu danych dla kilku profili jednocześnie, możesz to szybko zrobić korzystając z grupy porównawczej. W prosty sposób dowiesz się, który profil ma największą liczbę fanów, a który najszybciej rósł w wybranym okresie. 

grupa porownawcza na instagramie

Twórz grupy porównawcze i zestawiaj ze sobą dowolne profile

Zaangażowanie

Zaangażowanie jest jednym z najważniejszych wskaźników w świecie social media. W końcu to zaangażowana społeczność i oddani odbiorcy przybliżają nas do realizacji celów – zarówno marketingowych, jak i biznesowych. 

Korzystając ze stworzonej już grupy porównawczej, dowiesz się, jak wygląda zaangażowanie na profilu Twoim i Twoich konkurentów. 

analiza zaangażowania na instagramie

Analizuj zaangażowanie na dowolnym profilu

W Sotrenderze, do oceny zaangażowania na Instagramie wykorzystujemy wskaźnik Activity Index, który jest zagregowanym wskaźnikiem zaangażowania na danym profilu. 

Monitoruj zaangażowanie na dowolnym profilu

Dodatkowo, możesz sprawdzić, jaki jest rozkład aktywności użytkowników na danym profilu w wybranym okresie. Oznaką zaangażowanej społeczności będzie zawsze jak największy odsetek komentarzy. 

Jak widać, mimo że profil Maoam jest najmniejszym profilem w analizowanej grupie, to właśnie on zdobywa największe zaangażowanie odbiorców. Nie tylko ma najwyższy wskaźnik Activity Index, ale jest też jedynym profilem, na którym pojawiają się komentarze użytkowników. 

aktywności na instagramie

Analizuj aktywności użytkowników na wybranym profilu

Na zaangażowanie odbiorców przekłada się też aktywność danej marki na swoim profilu. I choć w kontekście publikowania treści liczy się głównie jakość, a nie ilość, kiedy są one publikowane nieregularnie i bez widocznej strategii, nie możemy liczyć na zaangażowanie odbiorców.

Ponownie, świetnie widać te zależności na przykładzie profilu Maoam. Zaangażowanie odbiorców było na nim największe, ale był to także profil najbardziej aktywny pod kątem publikowania nowych treści. 

aktywności marki na instagramie

Monitoruj, jak często dana marka jest aktywna na Instagramie

Najlepsze posty i typy publikowanych postów

Efektywność publikowanych treści to zawsze jeden z ciekawszych insightów, jakie możemy pozyskać z analizy konkurencyjnych profili. 

W naszej przykładowej analizie okazało się, że posty na profilach Mentos, Tic Tac i Maoam są, pod względem wizualnym, zaskakująco do siebie podobne. 

analiza najlepszych postów na instagramie

Analizuj najbardziej angażujące posty konkurencji na Instagramie

Mając taką wiedzę, od razu nasuwa się pytanie, czy nie warto nieco wyróżnić się na tle konkurencji? Tic Tac i Mentos mają zapewne tą samą, lub bardzo podobną, grupę docelową. Tak podobne kreacje czy komunikaty reklamowe mogą być wręcz przez odbiorców postrzegane jako pochodzące od jednej marki. A tego raczej każdy brand stara się uniknąć. 

Poznaj najlepsze posty konkurencji

Zarówno analizując posty dla jednego profilu, jak i tworząc grupę porównawczą, wszystkie posty możesz zobaczyć w formie listy. Korzystając z filtrów i różnych opcji sortowania, łatwo dowiesz się np. które wideo-posty miały najwięcej komentarzy. 

analiza postów na instagramie

Analizuj statystyki dla postów publikowanych przez konkurencję

Poza analizą poszczególnych postów, w Sotrenderze możesz sprawdzić też jakie typy postów publikują Twoi konkurenci. 

W naszym przykładzie widać sporą różnorodność, jeśli chodzi o publikowane typy postów. Ciekawym wnioskiem, jaki wynika z tej analizy jest ponownie fakt, że większe znaczenie ma kreatywne podejście i angażujący, regularnie publikowany content, nie zaś liczba i różnorodność publikowanych postów. Sam fakt publikowania wideo czy postów karuzelowych nie będzie gwarantem sukcesu i większego zaangażowania odbiorców. 

typy postow na instagramie

Monitoruj typy postów konkurencji

A co z analizą działań reklamowych? 

Analiza działań reklamowych bezpośrednich konkurentów jest, co do zasady, niemożliwa. Jeśli jednak jesteś na bieżąco z nowościami w Sotrenderze, pewnie słyszałeś już o  Sotrender Ads

Najnowszy moduł Sotrendera umożliwia nie tylko analizę własnych działań reklamowych z Facebooka i Instagrama, ale także:

 • monitorowanie średnich wydatków na reklamę w danej branży,
 • analizę Twoich wyników CPC, CPM, liczby kliknięć i wyświetleń na tle konkurencji,
 • analizę najbardziej popularnych celów reklamowych w Twojej branży.  
analiza cpc i cpm konkurencji

Analizuj swoje wyniki reklamowe na tle konkurencji w Sotrender Ads

analiza wydatkow konkurencji na reklame

Analizuj, ile Twoja konkurencja wydawała na reklamę

Dlaczego warto analizować działania konkurencji? 

Istnieje kilka powodów, dla których warto śledzić działania Twojej konkurencji na Instagramie.

1. Poznasz, choć do pewnego stopnia, ich strategię oraz dowiesz się:

 • z jaką grupą docelową komunikują się za pomocą Instagrama,
 • jaki jest ich tone of voice,
 • jak często publikują treści na Instagramie i jakiego rodzaju są to treści,
 • które z ich treści generują największe zainteresowanie użytkowników,
 • na promocji których produktów czy usług skupiają się w danym momencie.

2. Sprawdzisz preferencje, aktywności i upodobania swojej grupy docelowej. 

3. Dowiesz się, jak wypadasz na tle konkurencji.

 • Czy inne profile rosną w podobnym tempie?
 • Czy na ich tle odnotowujesz wyższe czy słabsze zaangażowanie odbiorców? 

4. Zbierzesz inspiracje do swoich działań, ale też wyciągniesz cenne lekcje z błędów popełnianych przez innych. 

Pamiętaj, że warto monitorować nie tylko działania i rezultaty bezpośredniej konkurencji, ale także liderów w branży – zarówno w Polsce, jak i zagranicą. 

Zacznij analizować działania konkurencji na Instagramie

Analiza działań konkurencji na Instagramie – czas start! 

Mając do dyspozycji tak szeroki wachlarz danych o wynikach działań Twoich konkurentów  – zarówno organicznych, jak i płatnych – łatwiej będzie Ci podejmować kolejne decyzje dotyczące Twojej strategii. Kompleksowa wiedza o ich działaniach pozwoli Ci obiektywnie ocenić własne rezultaty, oraz zyskać szersze spojrzenie na realia w Twojej branży.

Ponieważ najprawdopodobniej nie jesteś monopolistą na swoim rynku, Twoje działania nie mogą być oderwane od potrzeb i oczekiwań grupy docelowej. Konkurując z innymi graczami, musisz znać ich mocne i słabe strony, by wypracować swoją przewagę. 

 

Do góry
Do góry

Podobne posty