Facebook Trends czerwiec 2020 – na ostatniej prostej

Trudno podsumować czerwiec bez wspominania o kampanii wyborczej i walce kandydatów o prezydenturę. 

Zapraszamy na, tym razem nieco monotematyczne, podsumowanie raportu Facebook Trends.

Dawid Podsiadło głośno o wyborach 

Muzycy oraz artyści wielokrotnie zabierają głos w sprawach społecznych czy politycznych, mając świadomość szerokiego dotarcia swoich treści do odbiorców. 

W czerwcu wykorzystać to postanowił Dawid Podsiadło, który zaprosił innych twórców do akcji zachęcającej do pójścia na wybory. Wideo, w którym wystąpiła chociażby Maffashion, Artur Rojek, Julia Wieniawa, Monika Brodka czy Joanna Jędrzejczyk, było drugim najbardziej angażującym postem na polskim Facebooku w czerwcu. 

dawid podsiadło wybory

Najlepsze posty na polskim Facebooku w czerwcu 2020 roku

Dodatkowo, Podsiadło potwierdził swój udział na festiwalu #Freekwencja, który zorganizowany zostanie jako swego rodzaju nagroda w mieście z największą frekwencją wyborczą.

Z kolei dość niespodziewanie najlepszy post na Facebooku w czerwcu należał do Artura Szpilki.

Polityczne zaangażowanie 

Wśród pięciu najbardziej angażujących profili na Facebooku w czerwcu znalazły się aż 3 profile polityczne: 2 profile głównych kandydatów na prezydenta: Rafała Trzaskowskiego oraz Andrzeja Dudy (obydwa zanotowały wysokie wzrosty w zaangażowaniu) oraz profil Konfederacji.

Obecny prezydent Warszawy nie tylko odnotował przyrost zaangażowania o 280% w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale również mediana użytkowników, którzy byli aktywni pod jego treściami była niespełna dwukrotnie większa niż na profilu Andrzeja Dudy. 

Na wysokim, dziewiątym miejscu, znalazł się także profil Roberta Biedronia. 

Profile o największym zaangażowaniu w czerwcu na Facebooku

Jeśli ciekawi jesteście również innych aspektów obecności na Facebooku wszystkich kandydatów na prezydenta w czerwcu, przypominamy o naszym badaniu, w którym przeanalizowaliśmy trzy ostatnie tygodnie kampanii prezydenckiej przed pierwszą turą wyborów.

Pod lupę wzięliśmy m.in. wydatki reklamowe poniesione na kampanie poszczególnych kandydatów oraz sentyment wypowiedzi użytkowników na ich profilach. 

kampania prezydencka wydatki na reklamę

Wydatki na kampanię prezydencką na Facebooku

Najszybciej rosnące profile

Na koniec, na uwagę zasługują również najszybciej rosnące profile w minionym miesiącu

Numerem jeden okazał się profil Sony Polska. Tak wysoka pozycja profilu była jednak wynikiem połączenia strony Sony Polska ze stroną Sony Mobile PL, co spowodowało gwałtowny wzrost liczby fanów. 

Drugim najszybciej rosnącym profilem był profil obecnego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, którego kampania prezydencka tak naprawdę w czerwcu dopiero nabierała rozpędu. Liczba fanów na profilu Trzaskowskiego, w porównaniu do maja, wzrosła niemal dwukrotnie.

Najszybciej rosnące profile na polskim Facebooku w czerwcu

Na trzecim stopniu podium znalazł się profil Czytaj Skład, na którym pod lupę brane są składy popularnych produktów spożywczych. 

Tego typu profile są w ostatnich miesiącach niezwykle popularne, zarówno na Facebooku (np. profil Czytamy etykiety) jak i na Instagramie (np. profil @zdrowostki).

Facebook Trends czerwiec 2020

Choć nasze subiektywne podsumowanie miesiąca oscylowało głównie wokół tematów politycznych, to oczywiście nie wszystko, co działo się na Facebooku. 

Zachęcamy do sprawdzenia Waszych ulubionych kategorii w raporcie Trends – pamiętajcie, że na bieżąco dodajemy wiele nowych profili, które czasem potrafią wywrócić do góry nogami poszczególne zestawienia. 😉

Do usłyszenia za miesiąc! 

 

Do góry
Do góry

Podobne posty