Przyjęło się, że na Instagramie najważniejsze są wrażenia wizualne. W końcu opiera się on głównie na zdjęciach i krótkich wideo, które powinny przyciągać wzrok. Czy tak jednak faktycznie jest? Czy to ładne zdjęcia, skrupulatnie układane kompozycje i dbałość o detale to te publikacje, które w efekcie osiągają najlepsze zasięgi i najbardziej angażują odbiorców? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na podstawie najnowszego raportu Instagram Trends Polska sierpień 2017!

Zwykłe życie (nie)zwykłych ludzi

Choć zasada wydaje się jeszcze potwierdzać przy stosunkowo niewielkich i mało popularnych profilach, kiedy faktycznie przyciąga nas określona estetyka, przy profilach marek czy osób publicznych z danych wynika, że najwyraźniej już tak nie jest.

Czy ślubny post Agnieszki Radwańskiej, o którym pisaliśmy w zeszłym miesiącu uzyskałby tyle “lajków” gdyby był to ślub Karoliny i Tomka spod Krakowa? Z pewnością nie. I przyczyny nie należy szukać jedynie w liczbie obserwatorów, ponieważ przypomnijmy, że rzeczony post miał ponad 4 razy więcej polubień niż przeciętny post tenisistki (czyli kilkanaście tysięcy więcej).

Spójrzmy na najlepszy post ulubionej postaci polskiego Instagrama w minionym miesiącu – Roberta Lewandowskiego. Czego dotyczył? Bynajmniej nie sportowych osiągnięć, a właśnie jego życia rodzinnego.

robert lewandowski, najlepsze posty, rodzina, klara lewandowska

Robert Lewandowski oficjalny profil | Najlepsze posty w sierpniu 2017 r.

Nie możemy w tym miesiącu nie wspomnieć o znanym Youtuberze – Marcinie Dubielu, który w minionym miesiącu odnotował wzrost o 456 pozycji (!!!) w kategorii Osoby | Zaangażowanie.

Czego dotyczył jego najlepszy post w sierpniu? Uratowanego … kota!

Marcin Dubiel oficjalny profil | Najlepsze posty w sierpniu 2017 r.

Kolejnym profilem, który zaczyna zyskiwać na popularności i pojawiać się naszych raportach Trends, jest profil omatkoicorko, gdzie poruszane są tematy związane z relacjami między pokoleniami oraz na linii matka-córka. Paulina i jej mama Kasia, które są głównie aktywne na swoim kanale na YouTube, to kolejny przykład na to, że niekoniecznie przyciąga nas to, co niedostępne czy kontrowersyjne, a raczej sytuacje, w których sami moglibyśmy się znaleźć, budzące naszą sympatię, współczucie czy zrozumienie.

omatkoicorko

OMatkoICórko oficjalny profil na Instagramie

Żadne ze wspomnianych wyżej postów nie były postami jakkolwiek artystycznymi, a wręcz przeciwnie – pokazywały zwykłe życie, codzienne zdarzenia, i jak już zostało wspomniane, odwoływały się do naszych emocji czy przeżyć.

I wszelkim bardziej twórczym postom, pod względem zasięgów, jakie osiągają, daleko jest do tej czołówki. Dla przykładu, najlepsze posty miesiąca w kategorii podróże czy fotografia nie miały więcej niż 2 tysiące lajków i około 200 komentarzy.

O czym to wszystko świadczy? Że mimo wszystko bardziej utożsamiamy się z “żywym” człowiekiem, jego przeżyciami i sukcesami niż choćby najpiękniejszymi widokami czy zdjęciami wymarzonej torebki czy butów.

Memy, czyli internetowe odbicie własnego “ja”

To samo dotyczy profili z memami i innymi humorystycznymi treściami, które systematycznie co miesiąc są w czołówce, jeśli chodzi zarówno o liczbę fanów jak i ich zaangażowanie. Tu sytuacja jest podobna – w większości przypadków zwyczajnie utożsamiamy się treściami i sytuacjami, jakie przedstawiają, i to nie tylko jeśli wywołują śmiech, ale przede wszystkim zostawiają nas z myślą “Też tak mam!”.

sierpień, marki, najlepsze posty, memy, plny lala, suchar

Najlepsze posty w kategorii Marki | sierpień 2017 r.

Media tradycyjne

… to kolejny przykład, że największym zainteresowaniem cieszą się programy oparte na prawdziwym życiu (choć czasem może bardziej ekstremalnym, ciekawym czy kontrowersyjnym niż nasze) i historiach prawdziwych osób. Na prowadzeniu w rankingu w tej kategorii plasują się niezmiennie programy takie jak Projekt Lady, Szkoła, 19+, Top Model Polska czy Warsaw Shore. Profile te nie tylko są jednymi z największych profili w tej kategorii, ale również przodują jeśli chodzi o zaangażowanie swoich obserwatorów.

Co dokładnie wydarzyło się w minionym miesiącu na polskim Instagramie? Które marki najbardziej angażowały swoich obserwatorów? Którzy sportowcy cieszyli się największym zainteresowaniem? Jaki profil miał największą liczbę obserwatorów? Jak zawsze dowiecie się tego wszystkiego z raportu Instagram Trends przygotowanego przez Sotrender!

MIERZ, OPTYMALIZUJ, RAPORTUJ!Zobacz więcej

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate