Jak wyglądałby sylwester bez odpowiedniej muzyki płynącej z głośników? W celu skompilowania najlepszej playlisty na ostatnią noc w roku, postanowiliśmy sięgnąć po zbiorową mądrość ludu. Jak wyglądałaby idealna sylwestrowa playlista, gdyby stworzyli ją użytkownicy polskiego YouTube’a?

Hip hop i disco polo bezkonkurencyjne na YouTube

Zaprzęgliśmy do pracy nasze algorytmy i analityków, by wybrać 40 najpopularniejszych polskich piosenek mijającego roku. Dlaczego tyle? To ponad 3 godziny muzyki, czyli w sam raz na rozkręcenie gorącej imprezy. Oczywiście, żebyście się nie nudzili, wprowadziliśmy zasadę niepowtarzania wykonawców. W innym wypadku domówkę zdominowałby Gang Albanii (tak, jak YouTube Trends przez ostatnie 12 miesięcy). Druga zasada jaką przyjęliśmy brzmiała – pod uwagę bierzemy tylko utwory polskie. Przy okazji dowiedzieliśmy się też, jakich gatunków i rodzimych wykonawców Polacy słuchają najczęściej na YouTube.

Na YouTube niepodzielnie królują dwa gatunki. Rap i disco polo. To przy nich Polacy chcą się najczęściej bawić i to one zdominowały naszą playlistę. Znalazło się na niej aż piętnaście utworów hiphopowych – najpopularniejszy był singel kontrowersyjnego Gangu Albanii “Albański raj”. Wśród piosenek disco polo Polacy najczęściej słuchali “Przez Twoje oczy zielone” Akcentu.

Sarsa najpopularniejsza w 2015 roku na YouTube

Największe hity - Sylwester wg YouTube

Największe hity – Sylwester wg YouTube

Najpopularniejszą polską piosenką mijającego roku był jednak popowy utwór Sarsy, “Naucz mnie” z ponad 36 milionami wyświetleń. Tak naprawdę, “Naucz mnie” pojawiła się na naszej playliście dwukrotnie – w wersji oryginalnej i jako parodia w wykonaniu komediowego duetu Letni, chamski podryw. “Pomidorowa” (bo taki tytuł nosi piosenka LCH! została obejrzana i wysłuchana ponad 17 milionów razy. Oprócz poznawania nowości, Polacy lubili wracać do znanych przebojów. W czołówce zestawienia znalazły się hity Donatana i Cleo, Bednarka, Weekendu, Luxtorpedy czy Perfectu.

Mierz działania na YouTube w Sotrenderze!Wypróbuj za darmo!

 

Co ciekawe, w czołówce najpopularniejszych utworów mijającego roku znalazło się finałowe wykonanie koncertu fortepianowego e-moll op. 11. Wykonanie, którym Seong-Jin Cho zdobył główną nagrodę w XVII Konkursie Chopinowskim. Tak wysoki wynik wykonania utworu muzyki poważnej może zaskakiwać, jednak pamiętajmy, że tegoroczny konkurs odbił się bardzo szerokim echem w social media (o czym pisaliśmy w raportach Twitter Trends i YouTube Trends). Doskonale wiemy, że muzyka wielkiego kompozytora, nawet w tak doskonałym wykonaniu nie jest najlepszym rozwiązaniem na szaloną sylwestrową noc, dlatego popis Koreańczyka nie znalazł się na naszej playliście. Popisy wirtuozów fortepianu były również najczęściej komentowane na YouTube wśród muzycznych wideo.

Najbardziej lubiane teledyski w 2015 roku

Najbardziej lubiane teledyski

Najbardziej lubiane teledyski

Zbadaliśmy także, które teledyski cieszyły się największą sympatią użytkowników YouTube. Tu na czele znalazł sie Letni, chamski podryw tuż przed Sarsą. Następne trzy to propozycje Gangu Albanii. Warto odnotować, że w zestawieniu pod wzgledem liczby kciuków w dół znajdziecie te same teledyski. Wynika to z ich popularności.

Jesteście ciekawi, jak wygląda idealny sylwestrowy podkład muzyczny według polskiego YouTube’a? Włączcie naszą playlistę i dajcie się porwać muzycznemu szaleństwu.

Chcecie już teraz poznać 20 wykonawców z naszej playlisty i dowiedzieć się, kogo Polacy słuchali najczęściej w mijającym roku? Obejrzyjcie naszą piękną infografikę!
Idealna playlista sykwestrowa wg użytkowników YouTube - Sotrender

Idealna playlista sylwestrowa wg użytkowników YouTube

Playlistę i infografikę przygotowaliśmy na podstawie danych zebranych przez Sotrender Research Team. Pod uwagę wzięliśmy liczbę wyświetleń teledysków polskich wykonawców oraz liczbę kciuków w górę i w dół od 1 stycznia do 27 grudnia 2015 roku.