Fanpage Trends Kwiecień 2015 –  wiosna pod znakiem polityki i 1%

Kwiecień był ostatnim miesiącem przed wyborami prezydenckimi. Nie dało się nie zauważyć, że nadchodząca elekcja stanowiła doskonałe źródło inspiracji dla administratorów stron i pojawiła się w ponad 7, 4 tys. opublikowanych w minionym miesiącu postów. Jednak nie samą polityką Facebook żyje, co pokazują najczęściej używane hashtagi kwietnia: #muzyka, #discopolo oraz #konkurs. Po chwilowym zastoju, administratorzy stron na Facebooku częściej komunikowali się z fanami, publikując w kwietniu o 17, 44% więcej postów niż w marcu. Co jeszcze działo się na Facebooku w ubiegłym miesiącu? Zapraszamy do lektury raportu Fanpage Trends przygotowanego przez Sotrender!

Wielkie serca użytkowników Facebooka 

Najbardziej interaktywnym postem kwietnia był status Ewy Chodakowskiej, w którym znana trenerka wzywa do pomocy finansowej dla chorej Zuzi. Historia dziewczynki rozeszła się szerokim echem również w mediach tradycyjnych i ciągu kilkudziesięciu dni udało się zebrać potrzebną kwotę na kosztowną terapię. Wśród najlepszych kwietniowych postów pojawił się podobny status Abelarda Gizy. Znany komik namawiał do spełnienia marzeń śmiertelnie chorego chłopca. Użytkownicy Facebooka są bardzo wrażliwi na takie komunikaty, dlatego niezwykle chętnie je udostępniali, komentowali i klikali “lubię to!”.

Jednocześnie kwiecień od kilku lat jest miesiącem najbardziej wzmożonej aktywności w mediach społecznościowych organizacji pożytku publicznego, co wiąże się z możliwością przekazania 1% podatku dochodowego. W rezultacie duże wzrosty zaangażowania użytkowników zanotowała większość stron organizacji pozarządowych, a cała branża w kwietniu znalazła się na czele rankingu interaktywności.

Najbardziej interaktywne branże - Fapage Trends kwiecień 2015

Najbardziej interaktywne branże- Fapage Trends kwiecień 2015

Kampania w Fanpage Trends

Choć kwiecień był gorącym okresem kampanii prezydenckiej, to kategoria Politycy i partie w Fanpage Trends zanotowała spadki zaangażowania i interaktywności w porównaniu branż. Janusz Korwin-Mikke pozostaje niezagrożony na pozycji najpopularniejszego na Facebooku polskiego polityka, a jego fanpage w kwietniu polubiło 48 tys. nowych użytkowników. Na tak dobry wynik z pewnością miała wpływ intensywna kampania w mediach społecznościowych. Również profile inicjatyw i polityków powiązanych z JKM zanotowały spore wzrosty polubień. Partia KORWiN awansowała na czwarte miejsce pod względem popularności, wyprzedzając profil Bronisława Komorowskiego. Profil kontrkandydata urzędującego prezydenta w majowych wyborach, Andrzeja Dudy, zyskał w ubiegłym miesiącu ponad 30 tys. nowych fanów i awansował o pięć miejsc. Kolejny miesiąc z rzędu fanów ubywa profilom Kongresu Nowej Prawicy oraz Twojego Ruchu.

 

Największe profile w kategorii Politycy i partie -  Fanpage Trends kwiecień 2015

Największe profile w kategorii Politycy i partie – Fanpage Trends kwiecień 2015

Media mogą częściej

W kwietniu postanowiliśmy sprawdzić, jak częstotliwość postowania na Facebooku wpływa na zasięg treści i zaangażowanie użytkowników. W tym celu przebadaliśmy aktywność ponad 3 tys. stron na Facebooku z kategorii Marki i Media. Chcąc otrzymać jak najdokładniejsze wyniki, analizą objęliśmy okres od stycznia 2014 do kwietnia br. Rezultaty? Markom zupełnie nie opłaca się publikować treści częściej niż raz dziennie. Zarówno zasięg organiczny i zaangażowanie spada drastycznie już przy drugim poście, a przy następnych oba wskaźniki są bliskie zeru. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku stron Mediów. Największe dzienne zasięgi odnotowują treści opublikowane w piątej, a nawet szóstej kolejności. Również zaangażowanie użytkowników nie spada tak szybko. Z tego powodu profile Marek dużo częściej korzystają z płatnych form promocji treści na Facebooku. Po pełną analizę zapraszamy na naszego bloga.

The average paid reach in Media & Brands categories - research by Sotrender

The average paid reach in Media & Brands categories

Mierz działania na Facebooku z SotrenderemWypróbuj za darmo!

Poznaj zainteresowania fanów Twojej marki

Jako największy portal społecznościowy Facebook posiada ogromną wiedzę na temat zachowań swoich użytkowników i marek. Sotrender w ciągu 4 lat zebrał dziesiątki terabajtów danych, dzięki którym możemy odpowiedzieć na pytanie “Jakie mają zainteresowania fani naszej marki?”. Nasza baza profili, tworzona od 2011 roku, obejmuje obecnie ponad 22 tys. stron. Analizując dane z Facebooka, można sprawdzić zainteresowania naszych odbiorców dotyczące dowolnego profilu czy branży. Taka analiza z powodzeniem może uzupełnić, albo nawet zastąpić badania konsumenckie, tym bardziej, że jest to badanie behawioralne, a nie deklaratywne. W Sotrenderze dowiecie się również, z jakimi innymi profilami wchodzą w interakcję użytkownicy zaangażowani na Waszym fanapage’u, co pomoże np. przygotować nową kampanię reklamową.

Zainteresowania użytkowników fanpage'a Wojaka

Zainteresowania użytkowników fanpage’a Wojaka

Urodziny Fanpage Trends

Kwiecień to szczególny miesiąc również dla Sotrendera. Właśnie w tym miesiącu, w 2011 roku, ukazał się pierwszy raport Fanpage Trends. Pierwsze wydanie Fanpage Trends miało dość oszczędną szatę graficzną, obejmowało strony z najwyższą liczbą fanów oraz zaangażowanych użytkowników i zestawienie postów, które wywołały największy odzew użytkowników. Od tamtej pory raporty przeszły liczne zmiany metodologiczne, zyskały nowe kategorie, wprowadzaliśmy sukcesywnie nowe wskaźniki i rankingi oraz zadbaliśmy o estetyczny wygląd publikacji. Obecnie comiesięczne raporty Trends to 5 publikacji, uwzględniających ponad 1000 stron tekstu i wykresów. Przygotowywanie raportów to gigantyczny wysiłek wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt. Więcej o samym procesie powstawania raportów, jak i o tym, jak w ciągu ostatnich kilku lat zmienił się ich główny bohater – czyli sam Facebook, możecie przeczytać na blogu Sotrendera, we wpisie pt.: “Fanpage Trends – 4 lata w służbie polskiego marketingu na Facebooku”. Cieszymy się, że doceniacie nasze starania i co miesiąc wyczekujecie raportów z taką niecierpliwością! Dzięki!

Raporty Trends w liczbach

Raporty Trends w liczbach


Zapraszamy do lektury kwietniowego wydania raportu

Fanpage Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty