Fanpage Trends Marzec 2015 – wiosenne porządki na Facebooku

Nadchodząca wiosna zdominowała tematykę postów na Facebooku, a wątki dotyczące tej pory roku pojawiły się w ponad 8 tysiącach wpisów. Nie dało się nie zauważyć lekkiego rozleniwienia administratorów stron – w marcu polskie profile opublikowały 24, 8 tys. postów, czyli o 7% mniej niż w lutym. Na Facebooku zapanowała również prawdziwa polityczna gorączka związana ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Wydarzeniem miesiąca był jednak z pewnością początek usuwania polubień pochodzących z nieaktywnych kont, co miało wpływ także na nasze rankingi według liczby fanów. Zapraszamy do lektury najnowszego wydania raportu Fanpage Trends przygotowanego przez Sotrender!

Spadki liczby fanów w Fanpage Trends

Usuwanie polubień pochodzących z nieaktywnych kont, które rozpoczęło się 12 marca wpłynęło na popularność także polskich stron. Najwięcej “lajków” straciły strony z kategorii muzyka – ponad 600 tys. Jednak ta branża utrzymała swoją pozycję w rankingu. Blogi, zyskując ponad 86 tys. fanów, awansowały o jedno miejsce. Wśród dziesięciu największych stron na Facebooku wzrost liczby fanów zanotowały tylko profile SA Wardęgi i Wiedzy bezużytecznej Średnio polskie strony na Facebooku w wyniku wiosennych porządków straciły po 289 fanów, z kolei ponad połowie analizowanych profili ubyło po 25 fanów. Jedna czwarta wszystkich analizowanych stron straciła po ponad 165 fanów. Więcej na ten temat przeczytacie na naszym blogu we wpisie – Spadek liczby fanów stron na Facebooku – ile lajków straciła Twoja strona?

Największe strony - Fanpage Trends marzec 2015 by Sotrender

Największe strony – Fanpage Trends marzec 2015

Fit rewelacja miesiąca

Najpopularniejszym postem marca był film opublikowany przez fit.pl, który osiągnął zadziwiający (i godny pozazdroszczenia) Interactivity Index wynoszący 1, 8 mln. Dzięki temu strona poszybowała w rankingach zaangażowania i interaktywności. W pierwszym z nich zanotowała awans o 9 tys. (słownie: dziewięć tysięcy) miejsc i znalazła się na czwartej pozycji, angażując 413, 5 tys. użytkowników, czyli 414% swoich fanów (tak wysoki procent wynika z faktu, że Facebook umożliwia interakcje również użytkownikom niebędącym fanami danej strony). W rankingu interaktywności Fit.pl awansował o 1008 miejsc i otwiera to zestawienie.

Najbardziej angażujące strony - Fanpage Trends marzec 2015 by Sotrender

Najbardziej angażujące strony – Fanpage Trends marzec 2015

Mierz działania na Facebooku z SotrenderemDowiedz się więcej!

Polityka rośnie w siłę

Mimo wspomnianych już porządków, strony z kategorii Polityka i Partie w marcu raczej zyskiwały fanów niż ich traciły. Liczba fanów spadła tylko w przypadku sześciu z piętnastu największych profili w kategorii. Najwięcej nowych polubień otrzymał profil Andrzeja Dudy – w ubiegłym miesiącu polubiło go ponad 20 tys. użytkowników. Wśród kandydatów na prezydenta prym wiedzie, jak można się domyślać, Janusz Korwin-Mikke, jednak najlepszy post w kategorii nie był jego autorstwa. Palma pierwszeństwa przypadła w tym przypadku Przemysławowi Wiplerowi, innemu działaczowi Partii KORWiN. Formacja obu polityków pnie się w górę w rankingu największych stron i zbliża się już do podium. Co ciekawe, przybywa jej fanów mimo prawie całkowitego braku interakcji z użytkownikami – z 625 postów na stronę odpowiedzi doczekało się jedynie sześć. Nad tym aspektem obecności w mediach społecznościowych zdecydowanie warto popracować. W zestawieniu zaangażowania możemy zauważyć spore zmiany i dominację polityków związanych z Partią KORWiN. W najlepszej piętnastce znalazło się ich aż czworo (oprócz Przemysława Wiplera i Janusza Korwin-Mikkego – Konrad Berkowicz oraz Agata Banasik). Już niedługo na naszym blogu ukaże się pierwsza z serii analiz dotyczących obecności kandydatów do objęcia urzędu głowy państwa w mediach społecznościowych.

Najbardziej interaktywne profile polityczne - Fanpage Trends marzec 2015 by Sotrender

Najbardziej interaktywne profile polityczne – Fanpage Trends marzec 2015

Fanpage Trends świętują 4. urodziny!

To już 4 lata, od kiedy co miesiąc wydajemy Fanpage Trends. Zastanawialiście się kiedyś, jak w tym czasie zmieniało się podejście do marketingu na Facebooku? Podpowiemy, że naprawdę znacząco 🙂 Więcej szczegółów zdradzimy podczas 47. Czwartku Social Media w Warszawie, gdzie opowiemy, jak przez lata rozwijały się nasze raporty oraz podsumujemy najważniejsze zmiany na Facebooku w Polsce.

Nowe wskazówki Sotrendera

W marcu dodaliśmy do narzędzia nowy zestaw wskazówek optymalizacyjnych dla Facebooka, tym razem opartych na danych z Facebook Insights. Sprawdzicie dzięki nim, jakie są możliwe przyczyny słabego zasięgu Waszych postów oraz dowiecie się, jak możecie go poprawić. Dodatkowo wskazówki w jeszcze większym stopniu uwzględniają grupy demograficzne. Biorąc pod uwagę konkretne grupy odbiorców, pozwalają na bardziej precyzyjne dostosowanie treści do grupy docelowej. Zachęcamy do korzystania ze wskazówek, ponieważ jak pokazują nasze analizy, regularne ich stosowanie pozwala na poprawę wyników stron aż o blisko 30%!

Wskazówki Sotrendera dotyczące zasięgu

Wskazówki Sotrendera dotyczące zasięgu

Zapraszamy do lektury marcowego wydania raportu Fanpage Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty