Wiosna to czas porządków, również w mediach społecznościowych. Kilka dni temu Facebook rozpoczął zapowiadaną wcześniej akcję czyszczenia portalu z polubień wykonanych przez użytkowników, którzy dezaktywowali konta. W rezultacie większość stron zanotowała poważne spadki liczby fanów. Sotrender przeanalizował 12 tys. polskich profili, aby przekonać się, jak bardzo poważne były to spadki. Sprawdźcie, czy spadek liczby fanów na Waszych profilach mieści się w normie, czy jednak powinniście zacząć się martwić.

Na blogu Facebooka czytamy, że pomniejszenie całkowitej liczby fanów strony przez usunięcie danych związanych z nieaktywnymi już kontami pozwoli na dokładniejszą analizę odbiorców, którzy aktywnie obserwują strony oraz ułatwi ich administratorom dotarcie do nowych grup odbiorców. Proces usuwania fanów zaczął się 12 marca i ma potrwać jeszcze kilka tygodni. Efektem porządków ma być możliwość podwyższenia zasięgu organicznego postów, który od miesięcy nieustanie spadał. Analiza wyników profili polskojęzycznych jest kontynuacją tematu zmian w liczbach fanów, który rozpoczęliśmy wczoraj artykułem na temat spadków liczby fanów stron na całym świecie.

Piątek 13. – pechowy dla stron na Facebooku

13. marca okazał się pechowy dla większości analizowanych przez nas profili. To właśnie tego dnia, tuż po rozpoczęciu akcji czyszczenia stron z polubień nieaktywnych kont,  zdecydowana większość analizowanych przez Sotrender profili odnotowała najbardziej spektakularne spadki liczby fanów.

Zmiana liczby fanów polskich stron

Zmiana liczby fanów polskich stron

 Jak możecie zauważyć, spadki miały miejsce również 14. i 15. marca. Choć nie są tak spektakularne, bardzo się różnią od wcześniejszego trendu wzrostowego. 17. marca spadki wyhamowały i proces pozyskiwania nowych fanów powoli zaczął wracać poprzedniego tempa.

Choć strony na Facebooku tracą polubienia codziennie z rozmaitych powodów, zwykle te spadki nie są znaczące (ani widoczne) i dotyczą nie więcej niż 25% stron dziennie (pamiętajcie, że codziennie spadki dotykają innych profili). Między 13. a 18. marca zauważyliśmy znaczący wzrost liczby stron, którym spadła liczba fanów.

Procent stron,  na których odnotowano spadki

Procent stron, na których odnotowano spadki

Popraw wyniki Twoich stron na FacebookuDowiedz się więcej!

W okresie od 13 do 18 marca br. najbardziej znaczące spadki liczby polubień stron odnotowaliśmy w przypadku największych profili (liczących powyżej 500 tys. fanów) oraz takich, których liczba fanów wahała się od 5 do 10 tys. – spadek wyniósł na nich ponad 1, 5%. Dla odmiany niewielkie spadki wynoszące poniżej 0, 5% odnotowały najmniejsze strony oraz te o średniej wielkości (posiadające między 10 a 50 tys. fanów).

Spadek liczby fanów stron według klasy wielkości

Spadek liczby fanów stron według klasy wielkości

Najbardziej znaczące spadki liczby fanów w Polsce dotknęły strony: Serce i Rozum, Radio Eska oraz Allegro. Z kolei biorąc pod uwagę procentowy spadek liczby fanów, w wyniku wiosennych porządków najbardziej ucierpiały strony ‚Kasia’ Ewa Skowronska, która straciła 15, 91% fanów oraz NO! NO! NO! i Pimax Art Bookbindery, Introligatornia Artystyczna, Exclusive Gifts, które straciły odpowiednio po 14, 30% fanów oraz 7, 72% fanów.

Polskie strony,  które utraciły największą liczbę fanów

Polskie strony, które utraciły największą liczbę fanów

Średnio polskie strony na Facebooku w wyniku wiosennych porządków straciły po 289 fanów, z kolei ponad połowie analizowanych profili ubyło po 25 fanów. 25% wszystkich analizowanych stron straciła ponad 165 fanów.

17% stron straciło poniżej 50 fanów

9% stron straciło od 51 do 100 fanów

20% stron straciło od 100 do 1k fanów

6% stron straciło od od 1k do 5k fanów

1% stron straciło od 5k do 10k fanów

1% straciło powyżej 10k fanów

Ilu fanów straciła Twoja strona?