Facebook w Polsce – podsumowanie 2014 r. – infografika

Kiedy przed 12 miesiącami wydawaliśmy całoroczne wydanie raportu Fanpage Trends, w którym podsumowaliśmy najważniejsze wydarzenia na Facebooku w 2013 r., zwracaliśmy uwagę na fakt, że jego popularność nadal wzrasta, choć zdecydowanie wolniej. Trend ten utrzymał się również w roku 2014. Łączna liczba użytkowników Facebooka na koniec ub. roku wynosiła bowiem 12, 4 mln, podczas gdy w roku poprzednim było to 11, 6 mln. Facebook zyskał więc około 800 tys. nowych użytkowników, podczas gdy w roku 2013 r. wzrost ten był dwukrotnie większy. Nadal nie ma jednak mowy o spadku znaczenia komunikacji za pośrednictwem serwisu z Menlo Park. Dlatego też Sotrender kontynuuje tradycję wydawania co miesiąc dedykowanych Facebookowi raportów Fanpage Trends. Wiele uwagi, a w efekcie analiz, poświęcamy również różnym zjawiskom nierozerwalnie z nim związanych, takim jak chociażby zmiany w Edge Ranku, spadki zasięgu czy wpływ używania hashtagów oraz poszczególnych typów postów na zaangażowanie. Te naszym zdaniem najważniejsze, a zarazem cieszące się największą popularnością analizy podsumowaliśmy we wpisie: “Zasięg, zaangażowanie, hashtagi – czego dowiedzieliśmy się o Facebooku w 2014 r.?” Tymczasem zapraszamy do obejrzenia infografiki przygotowanej wspólnie z PanWizualny.pl,  na której podsumowaliśmy najważniejsze fakty związane z komunikacją na Facebooku w minionym roku.

Facebook 2013 vs. Facebook 2014

Jak wyglądał Facebookowy krajobraz pod koniec 2014 r.? Przede wszystkim stał się mniej homogeniczny niż w roku 2013 r. Nie da się nie zauważyć, że ostatnie 12 miesięcy przyniosło odpływ z Facebooka młodzieży z grupy 13-18 lat i jednoczesny znaczący wzrost liczby użytkowników, który przekroczyli 50. rok życia oraz tych tych z grupy wiekowej 41-50 lat. Jednocześnie, jak pokazuje zestawienie najpopularniejszych postów 2014 r. – na Facebooku nadal królują kotki i pieski (dwa najlepsze posty zostały opublikowane przez organizacje pozarządowe), a nad tematami trudnymi i wywołującymi emocje nadal zdecydowaną przewagę mają tematy lekkie, miłe i przyjemne, takie jak dzień pocałunku, przerażający pająkpies i królik Bugs twierdzący, że nie warto się za bardzo wszystkim przejmować. Zarazem wielcy reklamodawcy (czy duże firmy) coraz częściej rezygnują z komunikatów rozrywkowych i prowadzą komunikację bardziej zbliżoną do produktu, najcześciej wspieraną przez duże wydatki na promowanie postów i, coraz częściej, także wideo. Z kolei najpopularniejsze hashtagi roku, które również uwzględniliśmy na infografice, zdradzają co nieco na temat głównego celu korzystania przez Polaków z Facebooka, jak również ich gustu muzycznego. 🙂

Wyraźnie widać także wzrost znaczenia mediów na Facebooku. Co prawda na koniec 2014 r. profile markowe były większe od stron prowadzonych przez media przeciętnie o 44%, podczas gdy na początku roku różnica ta wynosiła 34%, jednak przeciętny profil z kategorii “Media” w ub.r. powiększył liczbę swoich fanów średnio o 32%, a profil markowy o 27%. Co więcej, strony mediów zdominowały roczne zestawienie pod względem zaangażowania. W 2014 r. na stronach z tej kategorii angażowało się przeciętnie 2, 7 raza więcej użytkowników niż na stronach markowych.

Jak można się było spodziewać, strony operatorów telekomunikacyjnych zostały w ub. r. dosłownie zasypane postami użytkowników. Rekordzistą był profil Orange, na którym użytkownicy napisali ponad 33, 2 tys. postów, drugi Plus otrzymał ich 23 tys. Jak pokazuje infografika, jednocześnie telekomy stały się w ub.r. niedoścignionym wzorem dla innych stron pod względem obsługi klienta. W ciągu ostatnich miesięcy Plus na posty użytkowników reagował średnio po 3 min 22 sekundach, T-Mobile po 4 min i 9 sekundach, a Heyah po 4 min i 46 sekundach.

Zapraszamy do obejrzenia całej infografiki podsumowującej 2014 r. na Facebooku w Polsce!

Rok 2014 na Facebooku w Polsce - infografika

Rok 2014 na Facebooku w Polsce – infografika

Analizuj działania na Facebooku za pomocą SotrenderaZałóż konto!

Zapraszamy również do obejrzenia infografik podsumowujących rok 2014 na Twitterze oraz YouTube:

Twitter w Polsce – podsumowanie 2014 r. – infografika

YouTube w Polsce – podsumowanie 2014 r. – infografika

Do góry
Do góry

Podobne posty