Fanpage Trends Grudzień 2014 – w raporcie debiutują vlogi

Grudzień to sprzyjający czas dla administratorów profili, którzy wpisując się w nurt tematyki świątecznej, skutecznie angażują użytkowników. W grudniu wzmianki o świętach znalazły się w 15% wszystkich opublikowanych wpisów. Jednocześnie posty opublikowane w święta angażowały o 61% więcej użytkowników niż przeciętnie, czyli o 7% więcej niż przed rokiem. Przełożyło się to na poprawę wyników większości profili z zestawienia najbardziej angażujących stron polskojęzycznych. W ramach nieco spóźnionego prezentu świątecznego, zdecydowaliśmy się wprowadzić do Fanpage Trends odrębną kategorię dedykowaną vlogerom. Który z nich radzi sobie na Facebooku najlepiej? Zapraszamy do lektury grudniowego wydania raportu Fanpage Trends!

Użytkownicy Facebooka - FanpageTrends grudzień 2014

Użytkownicy Facebooka – FanpageTrends grudzień 2014

Vlogerzy w Fanpage Trends

Vlogi to bardzo silna i szybko rozwijająca się kategoria, o czym świadczy fakt, że debiutuje ona w raporcie na wysokiej 10. pozycji w zestawieniu najpopularniejszych oraz na 6. miejscu wśród najbardziej angażujących branż. Jednocześnie spadek o 6 pozycji zaliczyła kategoria Blogi, do której wcześniej zaliczaliśmy także vlogerów. Jak można się było domyślać, królem vlogerów na Facebooku jest SA Wardęga, który drugą w zestawieniu stronę Abstrachuje.tv wyprzedza o ponad 400 tys. fanów. Na najniższym miejscu podium w zestawieniu względem popularności znalazła się Barbara Kwarc. Prym wśród najbardziej angażujących wiodą ReZigiusz, SA Wardęga oraz Blowek, natomiast największy odsetek użytkowników angażujących się w obrębie profilu przypadł w udziale Nitrozyniakowi, który angażuje 43% swoich fanów. Z kolei pod względem obsługi klienta najbardziej wyróżniają się vlogi Red Lipstick Monster, Zapytaj Trendera i profil Martina Stankiewicza. Zwyciężczyni, czyli Red Lipstick Monster, zdeklasowała konkurencję w zestawieniu największego procenta odpowiedzi na wpisy użytkowników, odpowiadając na ponad 40% z nich. Strony poświęcone vlogom Zapytaj Trenera oraz Martina Stankiewicza odpowiedziały kolejno na 30% i 16.39% zapytań użytkowników.

Fanpagetrends vlogi

Obsługa klienta na Facebooku rośnie w siłę

Przed trzema miesiącami wprowadziliśmy do raportów Fanpage Trends zestawienia biorące pod uwagę coraz ważniejszy aspekt obecności stron w mediach społecznościowych, mianowicie obsługę klienta. Od tego czasu sporo się zmieniło. Przede wszystkim kolejne marki decydują się na umożliwienie użytkownikom dodawania postów na ich stronach. Nie jest to dla administratorów stron łatwa decyzja, ponieważ wymaga ona uprzedniego przygotowania odpowiednich procesów. Nie da się jednak nie zauważyć, że liczba stron obsługujących klientów za pośrednictwem Facebooka rośnie. Jednocześnie spada czas, którego potrzebują administratorzy stron, aby udzielić odpowiedzi. W ciągu ostatnich trzech miesięcy najbardziej spektakularną poprawę czasu odpowiedzi zaliczyła strona hotelu W drzewach, która poprawiła swój czas odpowiedzi o… 608 godzin. Na drugim miejscu pod względem poprawy czasu odpowiedzi uplasowała się Rebel.tv, która poprawiła się o 415 godzin, a na trzecim Galeria Twierdza Zamość, która odpowiada o 312 godzin szybciej. Z kolei pod względem procenta udzielonych odpowiedzi największy wzrost odnotowały profile Lindt Polska (wzrost o 93 punkty procentowe), Galeria ASKANA (wzrost o 87 punktów procentowych) i Marwit (wzrost o 85 punktów procentowych). Oby tak dalej!

Obsługa klienta na Facebok - porównanie branż - FanpageTrends grudzień 2014

Obsługa klienta na Facebok – porównanie branż – FanpageTrends grudzień 2014

Grudniowa gratka dla graczy i fanów seriali

W ostatnim miesiącu ub. r. wzięliśmy udział w pierwszym w Polsce bardzo szeroko zakrojonym badaniu graczy, które odbyło się w ramach akcji “Jestem graczem”. Dla zasięgu akcji i zdobycia wielu wypełnionych ankiet kluczowe było propagowanie jej w mediach społecznościowych. Większość uczestników właśnie stamtąd dowiedziała się o tym przedsięwzięciu, w naszej analizie skupiliśmy się więc na wirusowym rozpowszechnianiu informacji o akcji. Więcej informacji znaleźć można na blogu Sotrendera, w artykule pt. “Jestem graczem w social media“. To jednak nie wszystko. W grudniu razem z Merlin.pl sprawdziliśmy, które seriale najlepiej radzą sobie na Facebooku i Twitterze, które mają najwięcej fanów, a które najlepiej angażują użytkowników. Wyniki badania zostały przedstawione na infografice, którą można znaleźć na naszym blogu w artykule pt. “Najpopularniejsze seriale w social media? O tym się mówi! (INFOGRAFIKA)“.

t1

Czego dowiedzieliśmy się o social media i blogosferze w 2014?

Rok 2014 upłynął pod znakiem wielkich wydarzeń. Zaczęło się od Igrzysk Olimpijskich w Soczi, potem mundiale w piłce nożnej i siatkówce, po drodze wybory samorządowe i europejskie. Były afery, Luis Suarez gryzł, zasięg na Facebooku spadał, blogosfera się zmieniała, a Niemcy i tak zostali mistrzami świata (Polacy też). Wszystkie te wydarzenia odbiły się szerokim echem w mediach społecznościowych oraz, w konsekwencji, również na naszym blogu. Żegnając mijający rok, przygotowaliśmy zestawienie 10 wpisów z bloga Sotrendera, dotyczących Twittera, Facebooka, YouTube oraz blogosfery, które cieszyły się w ostatnich 12 miesiącach największą popularnością. Jeśli przegapiliście któryś z nich, macie szansę nadrobić zaległości, do czego serdecznie zachęcamy!

Zapraszamy do lektury grudniowego wydania raportu Fanpage Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty