Najpopularniejsze seriale w social media? O tym się mówi! (INFOGRAFIKA)

Od czasów „Mody na sukces” i „Dynastii” wiele się zmieniło. Dzisiejsze seriale to wielomilionowe produkcje, często z iście hollywoodzkim rozmachem, setki tysięcy oddanych fanów i emocje po wyjątkowo burzliwych zwrotach akcji, widoczne szczególnie w sieci. Razem z Merlin.pl sprawdzamy, które produkcje królują na Facebooku i Twitterze. Które seriale mają najwięcej fanów, a które najmocniej angażują? Oto zestawienie najpopularniejszych seriali w sieci.

Oficjalny start nowego sezonu serialowego przypada na wrzesień – to wtedy większość ulubionych produkcji wraca do ramówki po wakacyjnej przerwie. Drugim ważnym okresem w kalendarzu fanów seriali jest luty i marzec, gdy w połowie sezonu nieudane produkcje są zastępowane nowymi, a seriale, których sezon ma mniej odcinków niż standardowe 22, wracają na antenę. Zanim ponownie usiądziemy do oglądania nowych odcinków Gry o tron, The Walking Dead (Żywe Trupy), House Of Cards czy Sherlocka, sprawdźmy które tytuły królują w social media.

Wspólnie z Sotrenderem, wzięliśmy na warsztat najpopularniejsze zagraniczne seriale emitowane na przestrzeni ostatniego roku, sprawdzając nie tylko liczbę fanów, ale również największe zaangażowanie, współzależności między fanami poszczególnych produkcji, najpopularniejsze wpisy. Sprawdziliśmy również, które oficjalne fanpage zagranicznych seriali mają najwięcej fanów z Polski. Daria Duszyńska, biuro prasowe Merlin.pl.

Co lubią na świecie, co lubią w Polsce?

Niemal 100 mln „lajków” – to łączny wynik trójki najpopularniejszych seriali na Facebooku. Podium otwiera serial komediowy, The Big Bang Theory (Teoria Wielkiego Podrywu) – losy Sheldona i Leonarda śledzi niemal 34 mln osób. Genialni fizycy z TBBT mają jednak sporą konkurencję w postaci zombie, gdyż drugie miejsce rankingu najpopularniejszych seriali na FB należy do kultowego The Walking Dead. Ostatnie miejsce podium zajął sitcom Two And A Half Men (Dwóch i Pół) z Charliem Sheenem w roli głównej. Dalsze miejsca zestawienia to kolejno: How I Met Your Mother (Jak poznałem waszą matkę), Glee, The Vampire Diaries (Pamiętniki wampirów), Grey’s Anatomy (Chirurdzy), NCIS, Supernatural (Nie z tego świata) oraz Criminal Minds (Zabójcze Umysły).

Wśród fanów z Polski numerem 1 jest jednak serial komediowy How I Met Your Mother, który w badanym okresie miał największy udział Polaków na oficjalnym fanpage’u – niemal 300 tysięcy. Niestety, serial zakończył 31 marca emisję, po 9 sezonach i 208 odcinkach. Polacy uwielbiają również głośną produkcję HBO, Gra o tron, która – obok Pamiętników Wampirów – uplasowała się na podium najpopularniejszych zagranicznych seriali na Facebooku w Polsce. Warto podkreślić, że Gra o tron ma również bardzo dużą rzeszę fanów w ramach polskich fanpage’y: oficjalnej strony Gra o tron HBO oraz fanowskiej Ubieram się na czarno, bo jestem z Nocnej Straży, wyróżniając się tym samym spośród innych produkcji.

TOP 10 seriali, według liczby fanów z Polski, uzupełniają także: Californication, The Walking Dead, Grey’s Anatomy, The Big Bang Theory, Pretty Little Liars (Słodkie kłamstewka), Supernatural, Two And A Half Men. Liczba „lajków” to jednak nie wszystko. Sprawdźmy, które seriale najmocniej angażują internautów.

Lubią, komentują, udostępniają

Badając zaangażowanie fanów, bierzemy pod uwagę wszystkie aktywności wykonywane w ramach fanpage’a. Każda z nich ma inną punktację, gdzie polubienie postu ma mniejszą wartość niż jego skomentowanie i udostępnienie. Hubert Tworkowski, Sotrender

W tej kategorii króluje The Walking Dead, który w badanym okresie nie miał sobie równych pod względem aktywności fanów. Zapowiedź nowego, piątego sezonu produkcji emitowanej oryginalnie na AMC (w Polsce obecnie na FOX TV) znalazła się również w ścisłej czołówce najpopularniejszych serialowych postów na Facebooku. Seriale, które najbardziej angażują w mediach społecznościowych to także Gra o tron,  Pretty Little Liars, oraz znajdujące się poza podium Grey’s Anatomy, The Vampire Diaries, Supernatural (Nie z tego świata), Once Upon A Time (Dawno, dawno temu), The Big Bang Theory i Arrow.

W raporcie ujęliśmy również najpopularniejsze posty w badanym okresie. I tu, niespodzianka, gdyż najwięcej punktów za łączną liczbę „lajków”, komentarzy i udostępnień pod pojedynczym postem zdobył serial Suburgatory (Podmiejski Czyściec) – film z oświadczyn jednego z bohaterów został udostępniony przez ponad 0, 5 mln osób (co ciekawe, sam fanpage Suburgatory ma 0, 54 mln polubień). Prócz wspomnianego The Walking Dead, wśród najbardziej angażujących postów na FB znalazły się również: zapowiedź nowego sezonu Once Upon A Time z hasłem „Frozen is coming to #Once UponATime”, będące zresztą parafrazą słynnego „Winter is coming” z Gry o tron, a dalej złota myśl z produkcji komediowej Cougar Town oraz video aktorów z Grey’s Anatomy w ramach głośnej akcji Ice Bucket Challenge.

„Damskie” czy „męskie? Ulubione seriale według płci

W raporcie merlin.pl i Sotrendera zbadaliśmy również, które seriale – na podstawie udziału fanów w zależności od płci – mogą uchodzić za „damskie” lub „męskie”. Panie zdobyły takie fanpage’e seriali jak Twisted (W kręgu podejrzeń), Ravenswood, Being Mary Jane, When Calls the Heart czy Hart of Dixie (Doktor Hart) – więcej niż 90% wszystkich fanów tych seriali to kobiety. W gronie fanów więcej przedstawicielek płci pięknej mają również Grey’s Anatomy, Glee, Dracula, The Following, Orphan Black, Bones (Kości), Pretty Little Liars oraz Nashville.

A które produkcje są bardziej lubiane przez mężczyzn? Panowie stanowią ponad 70% wszystkich fanów na stronach Looking (Spojrzenia), Chozen i Black Sails (Piraci). „Męskie” produkcje to także m.in.: Archer, Being Human (Być Człowiekiem), Californication, Vikings (Wikingowie), Agents of S.H.I.E.L.D., Arrow czy House Of Cards.

Niektóre seriale są lubiane po równo przez obie płcie. To, po pierwsze, produkcja The Americans (Zawód: Amerykanin), która zanotowała najbardziej zbliżony procentowo udział kobiet i mężczyzn; po drugie, kultowy już serial HBO, True Detective z Matthew McConaughey’m i Woodym Harrelsonem, a po trzecie Two And A Half Men.

A które polskie seriale mogą uchodzić za „damskie” lub „męskie”? Produkcją, która w większości podbiła serca kobiet, jest Przepis na życie. Natomiast wśród panów króluje niepodzielnie Świat według Kiepskich.

Sojusze w serialowym świecie

Badając współzależności między fanami seriali, w sklepie internetowym sprawdzamy zazwyczaj, jakie inne produkty z kategorii były przeglądane lub kupowane przez osoby zainteresowane danym tytułem. Tak oto fani House Of Cards szukają często serialu True Detective, poszukujący Gry o Tron przeglądają m.in. Breaking Bad, a amatorzy True Blood są zainteresowani takimi tytułami, jak Dexter, Pamiętniki Wampirów czy Fringe. Daria Duszyńska, merlin.pl.

Podobne współzależności zbadano również w ramach niniejszego raportu. Sprawdziliśmy, jakie inne strony „lajkują” fani najpopularniejszych seriali. Fani Gry o Tron równie chętnie oglądają The Walking Dead House of Cards. Osoby,  które uwielbiają produkcję Mad Men, udzielają się również na stronie Sherlocka – czyżby łączyło ich zamiłowanie do charyzmatycznych ról męskich, czyli postaci Dona Drapera i współczesnego Sherlocka? Oglądający serial kryminalny NCIS, chętnie dają swoje „lajki” Criminal Minds, a widzowie Grey’s Anatomy lubią również Once Upon A Time.

The Walking Dead króluje także na Twitterze

W raporcie Merlin.pl i Sotrender ujęliśmy również najpopularniejsze seriale na Twitterze – a tam niepodzielnie rządzi Rick i spółka w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez żywe trupy. Oficjalny profil @WalkingDead_AMC śledzi ponad 3 mln obserwujących. Pierwsza piątka seriali na Twitterze to również: The Big Bang Theory, Glee, Pretty Little Liars, Gra o Tron mające więcej niż 2 mln fanów.

Obserwując najpopularniejsze posty na Twitterze w badanym okresie, aż 3 pozycje z TOP 10 są związane z Grą o tron. Co ciekawe, tylko jeden z nich pochodzi z oficjalnego profilu produkcji HBO (informacja o przedłużeniu serii o dwa kolejne sezony), a pozostałe to parafraza słynnego hasła „Winter is coming” oraz wykorzystanie wizerunku tytułowego tronu w poście od House Of Cards.

Poniżej możecie zobaczyć raport w formie infografiki.

t1  t3t2 t4 t6 t7

Do góry
Do góry

Podobne posty