Listopad upłynął pod znakiem wyborów samorządowych, nie dziwi więc, że odbiły się one wyraźnym echem na Twitterze, znanym w Polsce jako ulubiona platforma dziennikarzy i polityków. Problemy związane z liczeniem głosów przez Państwową Komisję Wyborczą sprawiły, że popularność hashtaga #PKW eksplodowała, a on sam był najpopularniejszym hashtagiem dnia przez cały tydzień. Ubiegły miesiąc był też czasem wzmożonej aktywności użytkowników Twittera, którzy publikowali przeciętnie o 6, 3% tweetów więcej niż w październiku. Jednocześnie liczba obserwatorów każdego z analizowanych przez Sotrender profili zwiększyła się średnio o 6, 9%, podczas gdy w październiku wzrost ten wynosił 5, 4%. Co jeszcze działo się na Twitterze w ubiegłym miesiącu?

Oprócz polityki… muzyka i piwo

Najsłynniejsza muzyczna telewizja świata także na Twitterze walczy o uwagę widzów i robi to wyjątkowo skutecznie. Hashtag #MTVEMA został użyty w listopadzie przez prawie identyczną liczbę użytkowników co hashtag #PKW. Różniła je… zaledwie jedna osoba. Polski profil MTV zyskał 26 tys. więcej nowych obserwujących, lądując tym samym na drugim miejscu wśród najszybciej rosnących profili na polskim Twitterze. Jak co miesiąc, kolejne rekordy śrubował również Dawid Kwiatkowski. Użytkownicy zamieścili na jego profilu łącznie prawie 65 tys. wpisów, co daje średnią 2, 6 wpisów dziennie i potwierdza, że baza fanów piosenkarza jest naprawdę wyjątkowo aktywna.

W kategorii “Marki” spory sukces odnosiły również te związane z muzyką. Aż o 28 miejsc, w kategorii najbardziej angażujących profili, przesunął się profil Sony Music Poland, który uplasował się na szóstym miejscu zestawienia. Natomiast Vevo Polska po skoku o osiem miejsc przejęło prowadzenie wśród najczęściej wspominanych profili. Wśród marek bardzo dobrze poradził sobie także Browar Amber, który był trzecim najczęściej wspominanym profilem oraz piątym z największą liczbą aktywności. W tym ostatnim rankingu wartość jego wskaźnika “Relative Activity Index”, pokazującego zaangażowanie na profilu w stosunku do jego wielkości, była znacznie wyższa niż u któregokolwiek z konkurentów.

Twitter Trends Listopad 2014

Piłka ciągle przyciąga

W listopadzie na twitterowym boisku duże sukcesy odnotował Grzegorz Krychowiak, polski piłkarz grający obecnie w hiszpańskim klubie FC Sevilla. W zestawieniu “Ludzie” sportowiec przesunął się o 19 miejsc w kategorii najbardziej angażujących profili, dzięki czemu osiągnął szóstą pozycję. Jeszcze lepiej poradził sobie pod względem aktywności – w podsumowującym je rankingu po skoku o 28 miejsc zdobył siódmą lokatę, a jeden z jego tweetów był drugim najpopularniejszym wpisem w kategorii “Ludzie”. Co ciekawe, Krychowiak pisał w nim po hiszpańsku. Jest to język, którego regularnie używa do komunikacji z fanami na Twitterze.

Twitter Trends Listopad 2014 - najpopularniejsze tweety w kategorii "Ludzie"

Najpopularniejsze tweety – kategoria „Ludzie”

Spersonalizowane wskazówki, jak poprawić wyniki Twojego profilu na TwitterzeStwórz konto!

Polityczna opozycja zyskuje

Wyborcza gorączka przyniosła trochę zmian w kategorii “Politycy i partie”, a szczególnie w zestawieniu największej liczby aktywności na profilach oraz rankingu najczęściej wspominanych polityków. Słabo wypadli w nich politycy z koalicji rządzącej, tacy jak Radosław Sikorski, Janusz Piechociński czy Michał Boni. Zyskali natomiast przedstawiciele opozycji wywodzący się z różnych partii, wśród nich m.in. kandydat PiS na prezydenta, Andrzej Duda, Leszek Miller czy Jarosław Gowin, autor najpopularniejszego politycznego tweeta. Wybory samorządowe były także tematem badania, w którym Sotrender razem z Bluerank wziął udział na zaproszenie GetResponse. Naszym celem było odpowiedzenie na pytanie, jak biorące w wyborach partie wykorzystywały możliwości e-marketingu. Jak się okazało, świadomość partii na temat potencjału mediów społecznościowych, mailingów czy pozycjonowania wciąż nie zachwyca. Sotrender przeanalizował przedwyborcze aktywności partii w social media. Sprawdziliśmy także jaką popularnością cieszyły się profile kandydatów na prezydentów trzech największych polskich miastach oraz to, czy w social media przestrzegano ciszy wyborczej. Całość raportu pt. „Wybory samorządowe 2014 – ocena przedwyborczej aktywności e-marketingowej kandydujących partii” można znaleźć na naszym blogu.

Ranking według liczby aktywności - kategoria "Politycy i partie"

Ranking według liczby aktywności – kategoria „Politycy i partie”

Niebezpieczne hasło

Błąd Państwowej Komisji Wyborczej został sprawnie wykorzystany przez twitterowy profil strony Niebezpiecznik.pl, poświęconej kwestii bezpieczeństwa w internecie. Profil zyskał w różnych rankingach w kategorii “Technologie i sprzęt” m.in. dzięki publikacji tweeta o tym, że urzędnicy z PKW lub Krajowego Biura Wyborczego powinni zmienić hasło.

Twitter Trends Listopad 2014 - Technologie i sprzęt

Tweet Niebezpiecznik.pl drugim najpopularniejszym wpisem w kategorii „Technologie i sprzęt”

Jak będziemy mierzyć komunikację w social media za rok?

W zeszłym miesiącu włączyliśmy się w dyskusję związaną z pomiarem komunikacji w social media. W tekście “Jak będziemy mierzyć efekty komunikacji w social media w 2015?”, będącym owocem licznych doświadczeń wyniesionych z naszej pracy z klientami oraz z badań mediów społecznościowych, w tym Twittera, przeanalizowaliśmy wskaźniki, takie jak zaangażowanie i zasięg oraz wyjaśniliśmy, dlaczego są one istotne w prowadzeniu komunikacji w social media. Cały artykuł znajdziecie na na naszym blogu!

Zapraszamy do lektury listopadowego wydania raportu Twitter Trends!