Sotrender Research Insight – letnie hashtagi na Twitterze

Każde medium społecznościowe posiada własną specyfikę i stwarza swoim użytkownikom inne możliwości. Ich wykorzystanie jest kluczowe dla prowadzenia odpowiedniej komunikacji. W przypadku Twittera takim szczególnym elementem Twittera są hashtagi. Czy administratorzy profili w pełni wykorzystują możliwości, jakie stwarzają? Aby odpowiedzieć na to pytanie, w sierpniowym wydaniu Sotrender Research Insight sprawdziliśmy, jakie hashtagi na Twitterze w ostatnim czasie były używane najczęściej, czego dotyczyły oraz jak wpłynęły na popularność tweetów.

Jak wybierać hashtagi na Twitterze?

Dzięki odpowiedniemu doborowi hashtagów, komunikacja marek na Twitterze ma szansę nie tylko zostać zauważona, ale również skuteczniej docierać do odpowiednich osób. Wykorzystywanie przez markę własnych hashtagów pozwala na podkreślenie jej oryginalności i specyfiki. Natomiast podążanie za trendami za pośrednictwem odpowiedniej komunikacji pozwala na budowanie społecznego wizerunku marki, która tworzy więzi z obserwującymi, ekscytującymi się tym, co ona.

Doskonałym przykładem hashtagu stworzonego na potrzeby kampanii reklamowej był zeszłoroczny #dorenifera PZU. Krótki i bardzo charakterystyczny hashtag nie dawał się z niczym pomylić i trudno było go wykorzystać w sposób inny niż promowanie marki. Z drugiej strony warto odnosić się do aktualnych wydarzeń i gorących tematów. Jak pokazała analiza komunikacji marek podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej, aby skorzystać wizerunkowo ze sportowej gorączki, wcale nie trzeba było zostać sponsorem imprezy.

Hashtagi na Twitterze nieliczne, ale aktualne

Także w ostatnim czasie marki wykorzystują zarówno hashtagi stworzone na potrzeby konkretnego profilu, jak i odnoszące się do bieżących wydarzeń. Wśród najpopularniejszych znalazły się te odwołujące się do tematyki rozrywkowej, ale też do kwestii polityczno-społecznych. Sotrender przeanalizował ponad 71 tys. tweetów dodanych w okresie 1 lipca – 10 sierpnia przez 445 profili. W podanym okresie przeciętny profil użył 100 hashtagów, a średnia częstotliwość publikowania na analizowanych profilach wyniosła 3, 8 tweetów dziennie. Większość tweetów z analizowanych profili nie zawierała żadnego hashtagu – tylko w 26% użyto choć jednego.

Najczęściej używanym hashtagiem był #tokfm. Jego popularność jest wynikiem dużej aktywności profilu Radio TOK FM, który każdy swój tweet okrasza autorskim tagiem. Publikowanie średnio 46 tweetów dziennie poskutkowało prawie czterokrotnie większym jego użyciem niż tagu #ukraina w komunikacji wszystkich analizowanych profili. Jednak uwagę zwraca fakt, że poza profilem “właściciela” hashtag pozostaje nieużywany.

Najpopularniejsze w Polske hashtagi na Twitterze w analizowanym okresie

Najpopularniejsze w Polske hashtagi na Twitterze w analizowanym okresie

Piłkarskie wakacje i polityka

hasztagi_tagiŻycie na Twitterze, tak jak i w rzeczywistości, kręciło się wokół wakacyjnych tematów. Hashtag #wakacje najczęściej, bo aż 36 razy, wykorzystało internetowe biuro podróży Traveliada.pl. Nie dało się nie zauważyć także mundialowej gorączki. 334 użycia tagu #mundial to w 42% zasługa dziennikarza sportowego Pawła Wilkowicza. Z komunikacji na Twitterze bardzo dobrze skorzystał także Przystanek Woodstock. Hashtagów #woodstock, #woodstock2014 i #lovewoodstock użyto w sumie 678 razy. Co ciekawe, niemal jedna trzecia tweetów, w których się znalazły, nie pochodziła od organizatora. Tweety z tagami związanymi z Przystankiem Woodstock okazały się na tyle lepsze niż inne, że niektóre profile otrzymały wskazówki Sotrendera, aby dalej je wykorzystywać.

W opozycji do lekkich tematów w Twitterowej komunikacji często poruszane były także kwestie polityczne i społeczne. Świadczy o tym obecność w ścisłej czołówce pod względem częstotliwości użycia tagów #ukraina, #rosja, #mh17 (odnoszącego się do katastrofy samolotu Malaysia Airlines), a także #usa i #ue na dalszych miejscach. Każdy z wymienionych hashtagów był użyty przez kilkadziesiąt różnych profili. Co ciekawe, w większości hashtagi związane z polityką i sytuacją na świecie zmniejszały aktywność użytkowników.

Nieco dalsze miejsce w zestawieniu pod względem częstotliwości wykorzystania zajął hashtag #jedzjablka. Jednak w przeciwieństwie do poprzednio wymienionych hashtagów, dodawanie do tweetów #jedzjablka poprawiało wyniki zaangażowania użytkowników i to aż o 46%. Hashtag najczęściej używany był przez Fakty TVN, jednak to Dziennik.pl najbardziej zyskał na jego wykorzystaniu – jego tweety zawierające #jedzjablka zaangażowały w analizowanym okresie aż 3, 4 raza więcej użytkowników niż przeciętny post na tym profilu opublikowany w analizowanym okresie.

Wpływ hashtagów o tematyce politycznej i społecznej na liczbę aktywności użytkowników

Wpływ hashtagów o tematyce politycznej i społecznej na liczbę aktywności użytkowników

Tak jak przy wszelkich działaniach, hashtagów należy używać umiejętnie i z wyczuciem. Ponieważ każdy profil jest inny i ma specyficzną widownię, tylko analiza własnej komunikacji może odpowiedzieć na pytanie, jakie hashtagi w tym konkretnym przypadku się sprawdzą, a z których lepiej zrezygnować. Jeśli nie masz czasu na wnikliwą analizę swojej komunikacji, wskazówki Sotrendera podpowiedzą Ci, które hashhtagi zwiększają zaangażowanie Twoich obserwujących, a które wpływają na jego zmniejszenie.

Do góry
Do góry

Podobne posty