Facebookowe fajerwerki wybuchały przez cały styczeń. W połowie stycznia nastąpiła spodziewana zmiana lidera w liczbie fanów na polskim Facebooku. Demotywatory straciły pozycję największego profilu wśród polskich stron na rzecz Serca i Rozumu. Na koniec miesiąca zniknęła jedna z największych polskich stron – fanpage Kuba Wojewódzki. Sotrender prezentuje styczniowe Fanpage Trends z nową szatą graficzną, infografiką podsumowującą najważniejsze informacje, klikanymi nazwami branż i najlepszymi postami oraz z danymi dla 33 kategorii produktowych i 25 komentarzami ekspertów.

Nowy element Fanpage Trends - Demografia

Nowy element Fanpage Trends – Demografia

Podsumowanie 2012 r na Facebooku

Zanim opowiemy o styczniu na polskim Facebooku, zapraszamy do infografiki – podsumowania roku 2012 – już na blogu Sotrender. W podsumowaniu opisaliśmy między innymi:

  • przyrost liczby użytkowników na polskim Facebooku;
  • najlepsze strony i największe branże;
  • jak i w jakie treści użytkownicy się angażują;
  • przedstawiliśmy Anię – zwykłego użytkownika Facebooka;
  • przypomnieliśmy najlepsze posty z 2012.

Przetasowania w czołówce fanpage’ów

Pierwszym hitem roku 2013 była zmiana lidera polskiego Facebooka, którą opisaliśmy na naszym blogu. Serce i Rozum 16 stycznia przegonili w liczbie fanów Demotywatory będące na niezachwianej pozycji przez ponad 2 lata. Za ten awans podziękowali fanom w grafice nawiązującej do stylistyki pokonanych Demotywatorów. W okresie minionego miesiąca Serce i Rozum zdobyli 126 tysięcy fanów, trzykrotnie więcej niż były lider, dzięki czemu utwierdzili swoją pozycję na pierwszym miejscu największych polskich stron.

Kliknij, aby zobaczyć post na stronie

 

Telekomunikacja w styczniu radziła sobie w ogóle bardzo dobrze, jeśli chodzi o tempo wzrostów. Play urósł o 11% i niedługo przekroczy półtora miliona fanów. Orange Polska udało się wyprzedzić Kwejka w liczbie fanów, spychając Kwejk.pl na miejsce piąte. Do grona ponad milionowych profili dołączyli Plus, a także Radio Eska.

Trzeba jednak pamiętać, że pod względem liczby zaangażowanych osób stale przodują serwisy rozrywkowe. Kwejk i Demotywatory mają ponad trzykrotnie więcej zaangażowanych fanów niż Plus- jedyny z telekomów, który znajduje się w pierwszej dziesiątce najbardziej angażujących komercyjnych stron w styczniu.

Kliknij,  aby zobaczyć pełen raport

Kliknij, aby zobaczyć pełen raport

Ciekawa rzecz się stała dalej w rankingu największych. Szósta największa strona polskiego Facebooka po prostu… zniknęła. Kuba Wojewódzki (obecny jeszcze w styczniowym rankingu) postanowił usunąć fanpage, na którym, jak twierdzi, zaczął przeszkadzać mu wysoki poziom nienawiści i niski poziom merytoryczny wypowiedzi. Sotrender ma dane, więc może nie wierzyć – przedstawione na blogu wyniki analizy sytuacji na stronie przed jej usunięciem wskazują na inne powody usunięcia strony, niż te o których mówi celebryta w wywiadach.

Facebook Graph Search

Bardzo ciekawe dla użytkowników Facebooka, a prawdopodobnie w przyszłości również dla marketingowców jest wykorzystanie wiedzy o sieci społecznościowej w Facebookowym Graph Search. Nowe sposoby wyszukiwania przez socjogram pozwalają na wynajdywanie bardzo różnych informacji o użytkownikach serwisu. Dzięki temu poznamy zainteresowania, filmy czy artystów, których lubią nasi znajomi lub znajomi ich znajomych. Można się spodziewać, że na razie udostępniony nielicznym chętnym Graph Search nie tylko stanie się jedną z najważniejszych funkcji serwisu, ale też znajdzie zastosowania w marketingu.

Zapraszamy do lektury

Co dokładnie się działo w 33 branżach na polskim Facebooku oraz co na ten temat powiedzieli eksperci, zobaczycie na stronach najnowszego raportu Fanpage Trends, już dostępnego bezpłatnie na stronie Sotrender.