Jak Rozum prowadził Serce – czyli nowy lider na polskim Facebooku

Właśnie dokonała się symboliczna zmiana lidera – od 15. stycznia 2013 r. Serce i Rozum to największy profil firmowy (tzw. fanpage) na polskim Facebooku. Profil należący do Orange wyprzedził Demotywatory, które od ponad 2 lat były krajowym liderem. To znacząca zmiana – rozrywkowy serwis ze śmiesznymi i ciekawymi obrazkami, prowadzony przez małą firmę z Pruszcza Gdańskiego, został wyprzedzony przez jednego z największych polskich reklamodawców, który w swoich profesjonalnych działaniach także nie gardzi zabawnymi treściami. Analitycy Sotrendera z tej okazji bliżej przyjrzeli się historii fanpage’a Serca i Rozumu oraz najpopularniejszym treściom publikowanym przezeń.

Serce i Rozum

Serce i Rozum na osi czasu

We wtorek 15 stycznia na polskim Facebooku miało miejsce szczególne wydarzenie – nastąpiła zmiana lidera w liczbie fanów. W związku z tym analitycy Sotrendera przedstawili graficznie drogę, jaką przebyło Serce i Rozum przez ostatnie 2 lata.

Wykres przedstawia jak zmieniała się liczba fanów Serca i Rozumu z zaznaczeniem szczególnych chwil w ich drodze na szczyt. Te momenty, to przede wszystkim osiągnięcie najpierw pół miliona, a potem miliona fanów, aż do miliona sześciuset tysięcy dzisiaj, a także dni, w których wyprzedzali swoją największą konkurencję na czele z takim gigantami, jak KWEJK.pl i wczorajszym wyprzedzeniem Demotywatorów! Na wykresie widać także okresy szybszych wzrostów, kiedy m.in. prowadzono bardziej nasilone kampanie reklam facebookowych (social ads).

Najpopularniejsze posty – branded content Serce i Rozum

Warto spojrzeć na kilka najpopularniejszych postów w tym okresie – tak Serce i Rozum angażowało swoich fanów:

Poranek bez kawy to jak Rozum bez Serca

Poranek bez kawy, to jak Rozum bez Serca

Wio myszata

Na Facebooku rządzą nie tylko koty.

Piloto i laptopo

Tego nie zobaczyliście w TV.

Jeśli kibicujesz - udostępnij

Komunikacja oparta na emocjach.

Symboliczna zmiana lidera na Facebooku

– Zmiana największego fanpage’a jest symboliczna. – komentuje dr Jan Zając, CEO Sotrendera. – Demotywatory to mała firma, angażująca przede wszystkim treściami generowanymi przez użytkowników, z rzadka wykorzystująca specjalne aplikacje czy konkursy oraz pomoc dedykowanych agencji i praktycznie nie korzystająca z reklamy na Facebooku. Serce i Rozum to natomiast wielka kampania jednej z największych polskich firm, realizowana we wszystkich mediach, przy dużym budżecie we współpracy z najlepszymi agencjami, wykorzystująca pełną gamę środków: reklamy, aplikację i świetne treści, powiązane z marką (tzw. branded content). Nie powinniśmy się dziwić, że taki gigant przegonił mniejszych graczy. Co ciekawe, sposoby angażowania wykorzystywane przez Serce i Rozum często nie różnią się specjalnie od tych stosowanych przez serwisy rozrywkowe. Pasuje to zresztą do całej kampanii.

Serdecznie gratulujemy Orange Polska!

Więcej danych i informacji o profilu Serce i Rozum, i szerzej o marketingu w social media znajdziecie w narzędziu Sotrender.com.

Do góry
Do góry

Podobne posty