Pogłoski o śmierci Facebooka okazały się nieco przesadzone

Facebook nie umiera, lecz rozwija w najlepsze, co pokazują liczby. W ubiegłym roku przybyło mu aż 2 miliony użytkowników, a liczba „like’ów” praktycznie się podwoiła. Na polskim Facebooku największe profile nadal rosną. Demotywatory przekroczyły wielkość półtora miliona fanów, a do listy pięciu milionowych stron dołączyły kolejne dwa – Kuba Wojewódzki i Allegro. Sotrender także nie próżnował, dodając do swego cyklicznego raportu kolejne branże – Gry i konsole i Miasta oraz wprowadzając nowe interaktywne opcje do raportu. Przedstawiamy podsumowanie marketingu na Facebooku w listopadzie, czyli kolejny raport z cyklu Fanpage Trends. W tej edycji czeka na was 250 stron i 33 branże ze szczegółowymi komentarzami ekspertów.

Coraz lepsze raporty Fanpage Trends

Sotrender sukcesywnie wprowadza niewielkie zmiany, dzięki którym lektura raportów jest coraz łatwiejsze i przyjemniejsze. W tym wydaniu raport urozmaiciliśmy o kolejne interaktywne elementy. Do klikalnego spisu treści dołączyły linki w dziale Branże. Po kliknięciu w nazwę interesującej nas branży będzie można zobaczyć, kto ją czyni popularną, dzięki bezpośrednim przekierowaniom na stronę z zestawieniem klikniętej branży. Klikalne posty w działach Najpopularniejsze posty zaprowadzą nas bezpośrednio na Facebookową stronę postu, gdzie łatwo zobaczyć jak fani angażowali się w komunikację ze stronami. Jeżeli będziesz chciał dowiedzieć się więcej o nas lub poczytać naszego bloga, kliknij podpis sotrender.com, a przejdziesz na stronę Sotrender.

Powiew optymizmu w raportach

Koniec listopada przyniósł kilka opracowań, które prezentują wiele interesujących danych na temat korzystania z Internetu i serwisów społecznościowych. Z raportu World Internet Project Poland dowiemy się jak zmienia się korzystanie z Internetu w Polsce. Jeśli chodzi o Internet jako źródło informacji, nie dziwi, że jest najbardziej doceniany przez młodszych użytkowników (do 30 roku życia). Aż 82% osób zadeklarowało, że zdarza im się korzystać z Internetu w celu wyszukania informacji o produktach, co jest cenną informacją dla marketingowców. Portale społecznościowe zyskują na popularności wśród najmłodszych użytkowników Internetu, choć w porównaniu z zeszłym rokiem straciły u najstarszych, co prawdopodobnie jest efektem spadku popularności NK.pl skupiającego starszych użytkowników i wzrostem popularności Facebooka, częściej wykorzystywanego przez młodszych.

Wydaje się, że największą zmianą ostatniego roku jest popularność Internetu mobilnego, którego używa już 1/6 badanych z dostępem do Internetu. Internet mobilny i aplikacje mobilne są też przedstawiane jako główny motor rozwoju serwisów społecznościowych w raporcie Nielsena. Aż 1/3 czasu spędzanego przez użytkowników w social mediach wykorzystuje do tego celu mobilny Internet poprzez dedykowane aplikacje w telefonach i tabletach. Facebook zapewne zdaje sobie sprawę z takiego stanu rzeczy, bo jak donosi AllFacebook, jednym z testowanych ulepszeń jest bardziej widoczny i czytelny układ reklam w mobilnym news feedzie.

Serwis Infosocialmedia pokazał, że zaangażowanie użytkowników Facebooka w aktywności na przestrzeni 8 miesięcy wzrosło w Polsce dwucyfrowo dla każdego rodzaju aktywności, przy wykorzystaniu wyników zaprezentowanych na Webinarium dla agencji współpracujących z Facebookiem. Można tu dowiedzieć się też kim jest statystyczny polski użytkownik serwisu i zobaczyć jak sprawdzają się nowe opcje reklamy.  Na blogu Jarka Roszkowskiego dowiemy się, że pomimo, że Facebook jest najbardziej angażującym miejscem w Polskim Internecie, nasi użytkownicy spędzają w nim mniej czasu niż światowi, mają mniejszą liczbę znajomych i wykonują mniej aktywności. Zdaniem Roszkowskiego  wskazuje to na duży potencjał wzrostu -„Z perspektywy marketingowej dane wyraźnie pokazują, że pozycja serwisu na polskim rynku mediowym i reklamowym będzie rosła” – komentuje.

Rozwój Facebooka to też wprowadzanie kolejnych zmian. Z ostatnich najciekawszą dla marketingowców wydaje się możliwość oznaczenie nowej opcji „Otrzymuj powiadomienia”. Pozwoli to najbardziej zainteresowanym fanom uważniej śledzić wydarzenia na stronie, nie przegapiając żadnego wpisu. Jest to bardzo ważne dla Facebookowej działalności marketingowej, ponieważ oznaczenie w ten sposób strony pozwoli na ominięcie selekcji Edge Ranku, a więc daje możliwość lepszego dotarcia do fanów poprzez przekonanie ich do zaznaczenia tej opcji. Tę i inne zmiany opisał szczegółowo Marcin Kamiński na stronie portalu Antyweb.

A na polskim Facebooku…

Największy Polski fanpage Demotywatory przekroczył liczbę półtora miliona fanów. Kolejna czwórka strzeże swoich miejsc w rankingu – Serce i Rozum, Play, KWEJK.pl i Orange Polska wciąż są na swoich pozycjach. W najbliższym czasie możemy jednak spodziewać się awansu Orange, który od wielu miesięcy może pochwalić się znacznie większym  przyrostem fanów niż KWEJK. Kuba Wojewódzki i Allegro to kolejne strony na podium milionowych profili polskiego Facebooka. Kuba Wojewódzki po wyprzedzeniu Allegro znajduje się na 6 miejscu rankingu największych. Wygląda na to, że o szóste miejsce te dwa profile będą nadal walczyć, bo już od dawna zarówno liczbę fanów jak dynamikę wzrostu utrzymują na podobnym poziomie.

Kliknij aby przejść do raportu.

Do comiesięcznego raportu wprowadzamy dwie nowe kategorie. W pierwszej z nich – rankingu Gier i konsol – pierwszą fanpage PlayStation, który ma 100 tys fanów. The Sims jest z kolei najbardziej popularną na Facebooku grą. Strona nowego sklepu cdp.pl w tym miesiącu urosła prawie czterokrotnie, dzięki czemu znajduje się na 8 miejscu rankingu.

Druga nowa kategoria – Miasta – zawiera zestawienie profili miejskich, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych. Największa w kategorii jest strona Warszawa Nieznana, dwa kolejne miejsca zajmuje Wrocław, któremu trzeba pogratulować najlepszej z oficjalnych stron miejskich – Wroclaw [Wroclove]. Jako rozwinięcie tematu obecności miast w social media polecamy prezentację powstałą na potrzeby konferencji Smart City – o miastach w sieci przeczytasz na naszym blogu.

Awantura wokół Uważam Rze

W rankingu postów zwraca uwagę post ze strony Uważam Rze autorstwa Igora Janke. Post nie figuruje już na stronie Uważam Rze, ponieważ został usunięty przez fanpage po niecałej dobie po publikacji. Jak pokazuje raport, post znalazł się wśród najpopularniejszych postów na stronach prasy, a więc nie udało się w ten sposób uniknąć rozgłosu. O usuniętym poście i fanach uciekających ze strony gazety po odwołaniu redakcji pisaliśmy już w poście o kryzysie na profilu Uważam Rze.

Co się działo w innych branżach przeczytasz w raporcie Fanpage Trends – jak co miesiąc przedstawiamy w nim statystyki, wykresy i komentarze, z których dowiesz się co się dzieje w najważniejszych branżach na polskim Facebooku i co na ten temat mówią eksperci.