Social media dla miast – największe profile na Facebooku i NK.pl

Wczoraj, na konferencji Smart City w ramach programu AMS dla Miast, mówiliśmy o tym, po co miastom social media. W prezentacji mówimy o różnych aspektach obecności miast w mediach społecznościowych. Poza oficjalnymi profilami promocyjnymi, omawiamy także działania organizacji pozarządowych, protesty mieszkańców, itd. Przy okazji przeanalizowaliśmy największe i najbardziej angażujące profile związane z miastami na Facebooku i na NK.pl.

Tak wyglądała nasza prezentacja – już wkrótce na blogu i nie tylko będzie dłuższy tekst na ten temat.

https://www.slideshare.net/slideshow/embed_code/15296882

 

Polskie miasta obecne są na Facebooku za pośrednictwem profili oficjalnych oraz i nieoficjalnych. Dlatego w naszych analizach obecności na Facebooku uwzględniliśmy oba typy fanpage’ów. Okazuje się, że strony nieoficjalne potrafią zbierać fanów miast tak samo dobrze, a nawet lepiej niż oficjalne profile promocyjne. Poniższe wykresy pokazują ilu fanów posiadają największe oficjalne i nieoficjalne polskojęzyczne fanpage  miast na Facebooku:

(kliknij w ikonę, aby powiększyć)

Największym oficjalnym profilem na Facebooku może pochwalić się Wrocław (profil Wroclove), który posiada ponad 76 tysięcy fanów. Drugi wynik  należy do Poznania (City of Poznań – ponad 50 tysięcy fanów) a trzecim oficjalny profil stolicy (Warszawa – ponad 35 tysięcy fanów). Ponad 25 tysięcy fanów udało się jeszcze zgromadzić na stronie Miasto Gdańsk.

O wiele bardziej popularne są 4 największe nieoficjalne profile miast. Zdecydowanym liderem jest dobrze znana strona Warszawa Nieznana (127 tysięcy fanów), publikująca atrakcyjne zdjęcia stolicy. Blisko 100 tysięcy są także nieoficjalne fanpage Wrocławia i Poznania, mające ponad 95 tysięcy fanów. Na 4tym miejscu znajduje się kolejny profil poświęcony stolicy: Warsaw / Warszawa / Varsovie / Warschau, który polubiło 56 tysięcy osób.

(kliknij w ikonę, aby powiększyć)

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli porównamy zaangażowanie fanów. Największe profile nieoficjalne lepiej angażują fanów niż profile oficjalne. Wspomniana wyżej Warszawa Nieznana angażuje ponad 110 tysięcy osób, czyli więcej niż 90 proc. swojej niemałej liczby fanów. Także nieoficjalny profil Poznania (prowadzony przez agencję płodni.com) wyróżnia się w tek kategorii, osiągając wynik ponad 3krotnie lepszy niż oficjalna strona na Facebooku Poznania. Jedynie oficjalny profil Wrocławia jest w stanie zaangażować więcej niż fanpage nieoficjalny.

Choć większość miast głównych nacisk kładzie obecnie na Facebooka, to nie jest to jedyna platforma ich obecności w social media. Dzięki uprzejmości Małgorzaty Rzymskiej i Krzysztofa Sobieszka z NK.pl przeanalizowaliśmy także największe oficjalne grupy miast na NK.pl.

(kliknij w ikonę, aby powiększyć)

Zdecydowanie najwięcej użytkowników (ponad 88 tysięcy) posiada grupa Wrocławia. Co ciekawe, spośród największych polskich miast w pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze tylko Warszawę (na 7mym miejscu), pozostałe strony to przeważnie nieduże, ale znane miejscowości, także turystyczne. Na drugim miejscu znajduje się Częstochowa, ale w 10 najlepszych stronach znajdziemy także grupy Zakopanego, Kołobrzegu oraz Jeleniej Góry. Warto wspomnieć także o grupie miasta Paczków, która zajmuje ósme miejsce z ponad 27 tysiącami użytkowników. Grupa na NK.pl posiada 2 razy więcej członków niż liczba mieszkańców gminy (ponad 13 tysięcy)! Okazuje się zatem, że profile miast w mediach społecznościowych mogą być atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców danej miejscowości, ale także wszystkich tych, którzy daną miejscowość lubią, lub też czują z nią więź.

To tylko wstępna analiza – wkrótce przedstawimy bardziej rozbudowany raport o obecności miast w mediach społecznościowych. Opiszemy w nim między innymi jak miasta mogą wykorzystywać social media do konsultacji społecznych. Powiemy także kto i dlaczego zakłada nieoficjalne profile na Facebooku związane z miastami i w jaki sposób przyczyniają się one do promocji miast w sieci. Zapiszcie się na nasz newsletter (na stronie głównej), a także śledźcie nasze profile na Facebooku i Twitterze, aby mieć pewność, że niczego nie przegapicie.

Autor: dr Jan Zając (CEO), współpraca: Adam Piotr Zając, Daria Kuczmara (Analityczka).

Do góry
Do góry

Podobne posty