Raport Sotrender: Media sportowe na Facebooku – po Euro i Igrzyskach

Gorące sportowe emocje związane z Euro i Igrzyskami Olimpijskimi już opadły (choć pamiętny październikowy deszcz chwilowo o nich przypomniał),  dlatego na chłodno możemy ocenić dziś ich wpływ na popularność mediów sportowych na Facebooku.

Najszybciej rozwijające się sportowe fanpage

Ostatnie pół roku było bardzo dynamicznym okresem dla branży mediów sportowych. Obecny lider Sport.pl wzrósł w tym okresie o ponad 60%, dzięki czemu wyprzedził Canal+ Sport, który również uzyskał świetny rezultat – prawie 30 tys nowych fanów. Na uwagę zasługuje też fanpage KSW Konfrontacja Sztuk Walki, który mimo że nie specjalizuje się w narodowym sporcie Polaków, osiągnął w ciągu ostatnich 6 miesięcy bardzo dobry wynik – wzrost liczby fanów o prawie 70%, utrzymał trzecią pozycję i zdecydowanie skrócił dystans do rywali. Bardzo szybko rozwijały się także profile działów sportowych dużych polskich portali – sport.wp.pl i Onet sport zanotowały wzrosty o odpowiednio 456% i 273%.

Zaangażowanie fanów na sportowych fanpage’ach

Posty na fanpage’ach mediów sportowych spotykały się z gorącym odzewem, choć nie zawsze przekładało się to na wzrost liczby fanów. W czasie takich sportowych wydarzeń jakie miały miejsce w analizowanym okresie wszyscy staliśmy się domorosłymi ekspertami i chętnie dzieliliśmy się naszymi opiniami. W przypadku prawie połowy profili w zestawieniu liczba zaangażowanych ekspertów przekraczała liczbę ich fanów. Wyraźnie widać to dla czołowych fanpage’y: Piłka Nożna TVP i Onet Sport, dla których liczba komentujących była wyższa od liczby fanów odpowiednio dwu- i trzykrotnie. Z kolei Canal+ Sport, w namniejszym stopniu zaangażował fanów, tylko 22%. W tym samym czasie odsetek zaangażowanych fanów dla profilu Sport.pl był o 60 punktów procentowych wyższy. Może to tłumaczyć zmianę na pozycji lidera w poprzednim rankingu.

Interactivity Index i Relative Interactivity

Liderem pod względem interaktywności jest profil Onet Sport. Cała czołówka fanpage’y ma jednak uzasadnione powody do zadowolenia – pięć z sześciu najlepszych profili uzyskało oszałamiający wynik Relative Interactivity (określający ilość interakcji przypadającej na fana) powyżej 10 000. Niższy wynik Sport.pl wynika z bardzo dużej liczby fanów tej strony. Widać to szczególnie porównując go do RI Canal+ Sport, który ma zbliżoną liczbę fanów.

O fanpage’ach mówiliśmy dużo, często i gęsto.. Szczególnie tłumnie „wspominaliśmy” w tym okresie o trzech profilach: Onet Sport, Sport.pl i Piłka Nożna TVP – w ich przypadku „liczba osób które o tym mówią” wyniosła średnio ponad 10 000 dziennie.

Sport pozostaje domeną mężczyzn. Stanowili oni zdecydowaną większość zaangażowanych dla najlepszych postów w grupie media sportowe. Niektóre posty potrafiły jednak zainteresować również płeć piękną. Sport.pl swoim postem dotyczącym zwycięstwa Tomasza Majewskiego zgromadził aż 45% zaangażowanych kobiet. W zestawieniu najlepszych postów nie zabrakło oczywiście też komentowanych we wcześniejszych wpisach „żebrolajków”.

Media sportowe prężnym krokiem zdobywają Facebooka. Jak pokazuje nasz raport potrafią nie tylko zdobywać nowych fanów ale też mocno ich angażować. W najbliższym czasie przekonamy się czy będą w stanie utrzymać tak dobrą dynamikę bez tak wielkich wydarzeń sportowych i który z czołowych profili pierwszy osiągnie magiczne 100 000 tysięcy fanów.

Do góry
Do góry

Podobne posty