Sotrender prezentuje najnowszy raport z cyklu Fanpage Trends, podsumowujący marketing na Facebooku w 31 kategoriach produktowych. Po raz drugi wzbogaciliśmy go o 21 komentarzy ekspertów do poszczególnych kategorii produktowych.

Choć ładna pogoda i wakacje` nie sprzyjają siedzeniu przy komputerze, Facebook zdobywa coraz silniejszą pozycję wśród serwisów społecznościowych. Obecnie ma 8, 8 mln zarejestrowanych użytkowników z Polski, a wg najnowszych wyników badania Megapanel PBI/Gemius w czerwcu 2012 r. na jego strony wchodzi prawie 14 mln polskich internautów (real users), czyli 70% użytkowników sieci. Oznacza to, że Facebook.com przegonił w tej klasyfikacji Youtube.com i zajmuje drugie miejsce w rankingu domen, po Google.pl. Co więcej, Facebook pozostaje główną przestrzenią działań marketingowych firm w social media.


Co ciekawego działo się w lipcu? Pomimo wakacyjnej atmosfery padł polski rekord liczby „lajków” do 1 posta. Na rozrywkowym profilu „Nie ogarniam” prowadzonym przez Agencję Livebrand pojawił się ten oto post przedstawiający parę staruszków o 85-letnim stażu małżeństwa. Dzięki zdjęciu i zachęcie „Dajmy im milion like-ów!” polubiło to już ponad 150 tys. osób. Co ciekawe, prawdziwa historia dotyczy czarnoskórej pary, a na potrzeby Polski zdjęcie zostało „wybielone”, czego dowiedzieliśmy się z dyskusji na naszym profilu Facebookowym.

Warto też zwrócić uwagę na banalnie proste sposoby skłaniania do klikania w „Lubię to” i komentowania, zwane też żebrolajkami. Jest to coraz popularniejsza technika, wykorzystywana nie tylko przez rozrywkowe fanpage’e – widać to w zestawieniu najpopularniejszych postów. Coraz częściej próbują budować na tym komunikację poważne profile, którym takie działania nie przystoją, a tym bardziej nie przynoszą prawdziwych korzyści dla marki. Więcej o rekordowych postach i żebrolajkach pisaliśmy niedawno na blogu Sotrendera . W tę poetykę świetnie wpisał się niewielki fanpage Zobacz to, który zaangażował 39 razy więcej użytkowników niż ma fanów i zajął 3 miejsce w ogólnopolskim rankingu liczby zaangażowanych fanów. Taki wynik i nagłe wielkie zainteresowanie strona zawdzięcza przede wszystkim postowi odwołującemu się do znanych i lubianych bohaterów popkultury. Próbowało także Allegro, które podjęło próbę pobicia rekordu Guinessa w komentarzach do posta. Zabrakło sporo – z potrzebnych 377 tysięcy komentarzy udało się zebrać niecałe 74 tys. W tej sytuacji, podobnie jak wielu polskim olimpijczykom, możemy pogratulować odwagi, ale nie wyniku 😉

(kliknij, żeby powiększyć)

Letnia senność dotknęła nieco profile firm i marek. W czołówce bez zmian. Demotywatory, Serce i Rozum, Kwejk i Play pozostają jedynymi profilami mającymi ponad milion fanów. W rankingu największych profili firmowych nie zaobserwowaliśmy tak dużych, – kilkunastoprocentowych – wzrostów jak w poprzednich miesiącach. Na tym tle przyrostem liczby fanów wyróżnili się Orange Polska (7% i aż 57 tys. nowych fanów) i Plus (5%, 37 tys.), a także Radio ESKA (5%, 33, 6 tys. nowych fanów).

czerwcowym raporcie Fanpage Trends przy okazji osiągnięcia przez profil Kwejka liczby miliona fanów przypominaliśmy, że jest on najbardziej interaktywną i angażującą stroną polskiego Facebooka. Chociaż Kwejk nie spoczął na laurach, to pierwszy raz w tym roku spadł na drugie miejsca rankingów interaktywności i zaangażowania, ustępując palmy pierwszeństwa Demotywatorom. Ten ostatni profil awansował także na drugie miejsce w rankingu Ludzi, którzy o tym mówią (wskaźnik Facebooka – więcej na naszym blogu), po wielkim spadku w zeszłym miesiącu. Znaczniej niżej spadł natomiast z drugiego miejsca profil Serce i Rozum.
To tylko wycinek najważniejszych informacji, znacznie więcej informacji i przede wszystkim komentarze ekspertów znajdziecie w pełnym raporcie podsumowującym marketing polskich firm na Facebooku.

O Autorze

Jan Zając

CEO of Sotrender

Psychologist & economist, experienced consultant & researcher, who speaks 6 languages and has cycled around 17 countries.