Zaskakuje nas, jak treści na Facebooku i Instagramie są jednocześnie tak podobne i tak różne. Na Facebooku naszą uwagę ponownie zwróciły profile polityków i polskich miast. Chodźcie zobaczyć, w jaki sposób profilowi miasta Łódź udało się awansować do TOP20 najbardziej angażujących profili na Facebooku.

Zapraszamy na listopadowy raport Facebook Trends!

Stabilizacja kosztów reklamowych

Trzeci miesiąc z rzędu obserwujemy niemal identyczne koszty CPC i CPM w ekosystemie Meta. 

Mimo dużej konkurencji reklamodawców w okresie Black Friday, średni CPM wzrósł jedynie o 12 groszy (z 3 zł 96 gr do 4 zł 08 gr). Co ciekawe, rok temu za CPM reklamodawcy płacili aż o 1,5 zł więcej – w listopadzie 2022 średni CPM wynosił 5 zł 56 gr.

koszt cpm na facebooku w listopadzie 2023

Z kolei średni wskaźnik CPC uległ stabilizacji i w listopadzie wyniósł 1 zł 03 gr (1 zł 02 gr w październiku).

Nie mniej jednak, nie da się nie zauważyć znacznego zmniejszania budżetów na działania reklamowe w ekosystemie Meta.
W listopadzie tego roku reklamodawcy wydali na reklamy o połowę mniej niż w grudniu 2022. 

wydatki na reklamę na facebooku listopad 2023

Łódzki content najbardziej angażujący 

Na Instagramie profil @kochamlodz był drugim najbardziej angażującym profilem miast w minionym miesiącu. Z kolei na Facebooku profil Łodzi awansował o 654 pozycji i uplasował się wśród 20 najbardziej angażujących profili na polskim Facebooku.

Poza regularnie prowadzoną komunikacją przyczynił się do tego jeden z postów na profilu, w którym informowano o rysiu, który przemierzał ulice miasta. O tym niecodziennym zdarzeniu informowano także na profilu łódzkiego ZOO.

łódź facebook post listopad 2023

Najlepsze posty w kategorii Miejsca na Facebooku | listopad 2023

W kategorii Miejsca, pod względem łącznej liczby aktywności to właśnie te dwa łódzkie profile – profil miasta Łódź oraz łódzkiego ZOO – znalazły się na prowadzeniu.

łódź najbardziej angażujący profil w kategorii miejsca

Profile w kategorii Miejsca z największą liczbą aktywności użytkowników | listopad 2023

Niespodziewany polityczny lider

Podczas gdy na Instagramie politycznym numerem jeden był bezapelacyjnie Szymon Hołownia, na Facebooku to Patryk Jaki zaczął wysuwać się na pozycję lidera. 

W listopadzie pięć z sześciu najlepszych postów miesiąca w kategorii Polityka opublikowanych zostało właśnie na jego profilu. Najbardziej angażującym z nich było wideo dotyczące hamburskich drzew, które pojawiły się na warszawskim placu Trzech Krzyży. 

patryk jaki facebook drzewa

Najlepsze posty w kategorii Polityka na Facebooku | listopad 2023

Niezmiennie jednak największym profilem w kategorii Polityka był profil Szymona Hołowni. Z kolei profil Patryka Jakiego awansował o trzy pozycje na wysokie miejsce drugie pod względem zaangażowania.

profile polityka top zaangażowanie facebook listopad 2023

Profile w kategorii Polityka z największym zaangażowaniem | listopad 2023

Facebook Trends listopad 2023

To wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w tym miesiącu. Informację o tym, jak radziły sobie Wasze ulubione, lub prowadzone przez Was profile, znajdziecie w pełnej wersji raportu Facebook Trends. ✌️