Choć byśmy chcieli, chyba nie da się inaczej – także podsumowując październik na Facebooku najbardziej naszą uwagę zwróciły treści związane z wyborami.

W najnowszym raporcie Facebook Trends sprawdzamy też, jak przedstawiają się koszty reklamowe w ostatnich, najintensywniejszych sprzedażowo, miesiącach roku.

Znaczący wzrost kosztów reklamowych

Przez kilka ostatnich miesięcy obserwowaliśmy stabilną średnią wartością wskaźnika CPC. Z kolei we wrześniu i październiku po raz pierwszy w tym roku przekroczył on wartość 1 zł.

Prawdopodobnie tendencja ta utrzyma się do końca roku, w związku ze zbliżającym się najgorętszym okresem zakupowym – Black Friday oraz świętami.

cpc facebook październik 2023

Z kolei średni CPM, który jeszcze w sierpniu przyjmował wartość 3,14 zł, w ostatnich dwóch miesiącach oscylował w okolicy 4 zł (wrzesień – 4,07 zł; październik 3,96 zł).

Łukasz Litewka wyprzedza Mateusza Morawieckiego

Jeśli nie jesteście z okolic Sosnowca, jest duża szansa, że nie słyszeliście do tej pory o Łukaszu Litewce.

Kandydat Lewicy, który po październikowych wyborach zadebiutuje w Sejmie, był jedną z barwniejszych postaci w ostatnich tygodniach, także w mediach społecznościowych.

To właśnie jeden z postów Litewki był najbardziej angażującym postem w październiku na Facebooku. I co ciekawe, nie dotyczył wcale jego udziału w wyborach, a pomocy 5-letniej Ani, u której zdiagnozowano guza mózgu.

Post zgromadził ponad 60 tys. udostępnień i ponad 20 tys. reakcji, a warto również podkreślić, że został opublikowany ostatniego dnia miesiąca.

Pod względem łącznej liczby aktywności na Facebooku, Łukasz Litewka zgromadził ich ponad 43 tys. więcej niż Mateusz Morawiecki.

Liderem w rankingu pozostał Donald Tusk, wyprzedzając drugiego Patryka Jakiego o ponad 380 tys. aktywności użytkowników.

politycy facebook wybory 2023

Profile polityków o największej liczbie aktywności użytkowników | Facebook, październik 2023

Także inne posty Litewki warte są uwagi, chociażby jego spot wyborczy, który znacznie różni się od tych przygotowanych przez innych polityków.

Genialny spot wyborczy i najlepszy jaki kiedykolwiek w życiu widziałam

pisze pani Beata i przyłączają się do niej inni internauci.

Lech w formie

Gros treści opublikowanych w mediach społecznościowych w minionym miesiącu dotyczyło, mniej lub bardziej bezpośrednio, wyborów parlamentarnych.

W ramach raportu Instagram Trends pisaliśmy o tym, w jaki sposób influencerzy i organizacje NGO próbowały docierać do użytkowników, by zachęcać ich do pójścia do urn. Ale także marki konsumenckie nawiązywały do wyborów w swojej komunikacji.

Doskonałym tego przykładem był post opublikowany na profilu Lecha. Przekaz ujęty w minimalistycznej formie podkreślał, że wybory są ważne.

piwo lech wybory facebook

Najlepsze posty w kategorii Alkohole | Facebook, październik 2023

Post Lecha był drugim najlepszym postem w kategorii Alkohole, a profil marki awansował o 72 pozycje w kategorii FMCG pod względem łącznej liczby aktywności.

fmcg aktywni uzytkownicy 10.2023 facebook

Profile w kategorii FMCG o największej liczbie aktywności użytkowników | Facebook, październik 2023

Facebook Trends październik 2023

To wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w tym miesiącu. Zachęcamy do sprawdzenia pełnej wersji raportu i do usłyszenia za miesiąc!

 

O Autorze

Klaudia Żyłka

Marketing Team Lead

Instagram, dogs, books and food lover. Former student at Warsaw University and Malmö University. Improving her marketing skills every day. Proud owner of DIMAQ certificate