Facebook Trends grudzień 2020 – rekordy i niespodzianki

Cześć w 2021 roku!

Grudzień minionego roku brzmi już trochę jak prehistoria, aczkolwiek jak na koniec roku działo się całkiem sporo. Dla wielu marek z pewnością interesujące będzie podsumowanie właśnie tego, kluczowego pod kątem sprzedażowym, miesiąca. 

Facebookowicze oczywiście dyskutowali o wprowadzonych kolejnych ograniczeniach na czas świąteczno-noworocznego lockdownu. Premierę miał także długo oczekiwany Cyberpunk 2077, zaś Polacy zdobyli złoty medal podczas Mistrzostw Świata w lotach narciarskich. 

Co jeszcze wydarzyło się w grudniu na Facebooku? Dowiecie się jak zawsze z raportu Facebook Trends.

Akcje niesienia pomocy dla zwierząt coraz popularniejsze 

Z roku na rok obserwować możemy, jak w niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom angażuje się coraz więcej firm. Korzyści są obopólne, zarówno dla marek, które angażują w ten sposób swoich fanów i poprawiają swój wizerunek, jak i dla samych zwierząt, które otrzymują dodatkową żywność czy schronienie. 

W tym roku mieliśmy okazję obserwować nie tylko po raz kolejny akcję OLXa Karmimy Psiaki, ale także inicjatywę marki Cote Nakarm koty z Cote oraz Galerii Łomianki. 

Zaplanowane akcje i ich komunikacja na Facebooku wpłynęły na wzrost zaangażowania na profilach wspomnianych marek aż od 450 do 690% w porównaniu do listopada. 

cote wino

Zaangażowanie na profilach win w grudniu na Facebooku

Robert Lewandowski rozbija bank

Czy było ostatnio głośniejsze nazwisko w świecie sportu niż Robert Lewandowski? 

W minionym miesiącu piłkarz zdobył jedne z najbardziej znaczących nagród piłkarskich, jak Globe Soccer Award oraz Golden Player Award.

robert lewandowski

Najlepsze posty w kategorii Sportowcy w grudniu

Radość fanów przełożyła się na rekordową liczbę aktywności – tylko jeden post (który był jednocześnie najbardziej angażującym postem grudnia) zebrał ponad milion reakcji!

Łącznie na swoim profilu Lewandowski miał aż ponad 4 miliony aktywności. Nie był jednak bezkonkurencyjny w tej kwestii – profil Sok z Buraka jeszcze bardziej angażował fanów i był numerem jeden pod kątem liczby Aktywnych użytkowników na polskim Facebooku w grudniu

sok z buraka facebook

Profile na Facebooku z największą liczbą aktywności użytkowników w grudniu

Czym jest New Pages Experience? 

Być może zwróciła Waszą uwagę również nasza infografika, a szczególnie zestawienie najszybciej rosnących profili w minionym miesiącu. Zastanawiacie się teraz, jak to możliwe, że na profilu Lewandowskiego, Piszczka czy Igi Świątek przybyło nagle tak wielu nowych fanów? 

Sprawa nie jest tak prosta i wymaga nieco dokładniejszego wytłumaczenia. 

W październiku 2020 roku Facebook udostępnił nowy rodzaj strony na Facebooku – New Pages Experience, do którego dostęp ma już część stron (dotyczy to głównie profili osób, np. sportowców, dziennikarzy, czy aktorów).

New Pages Experience wiążę się nie tylko z nowym widokiem strony, ale także z pewnymi zmianami w statystykach. Po przełączeniu na New Pages Experience niedostępna jest bowiem liczba fanów (polubień strony), czyli wskaźnik, który przedstawiamy w raporcie Trends. 

Dla New Pages Experience dostępna jest jedynie liczba followersów, jednak wskaźnik ten nie jest jeszcze dostępny w API Facebooka. Obecnie API pod liczbą fanów zwraca dla stron po przełączeniu na New Pages Experience liczbę followersów. 

Dlatego też zestawienia fanów, w których przedstawiamy profile z kategorii Osoby w chwili obecnej jest nie do końca wiarygodne, ponieważ porównywane są w nim dwa różne wskaźniki – liczba osób, które polubiły daną stronę oraz liczba followersów. 

Zestawienia aktywnych użytkowników oraz zaangażowania, jak również najlepsze posty pozostają bez zmian. 

W osobnym wpisie naszym blogu szczegółowo omówiliśmy, czym jest New Pages Experience oraz z czym wiąże się przełączenie na nowy typ strony. 

Jeśli korzystacie z Sotrendera i prowadzony przez Was profil został przełączony na New Pages Experience, wykres z liczbą fanów może wyglądać podobnie jak na przykładzie poniżej. 

Wykres przedstawiający liczbę fanów po przełączeniu strony na New Pages Experience

Nieustannie monitorujemy wszystkie zmiany i komunikaty Facebooka o dalszym wprowadzaniu New Pages Experience. Będziemy Was o nich na bieżąco informować. 

Do następnego! 

 

Do góry
Do góry

Podobne posty