Jak skutecznie analizować działania w social media? [Case Study]

Być może pamiętacie, jak jakiś czas temu prowadziliśmy cykl wpisów z naszymi Klientami, w których przybliżaliśmy, jak wygląda codzienna praca z Sotrenderem.

Uznaliśmy, że to dobry czas na ich wznowienie! 😉 

Zastanawiacie się, jakie są obecnie trendy, jeśli chodzi o analizę profili social media? Które wskaźniki są najczęściej brane pod uwagę przez kluczowe agencje w Polsce? Jak stworzyć skuteczną strategię marketingową? No i w końcu jak Sotrender może w tym wszystkim pomóc?

Poszukując odpowiedzi na te pytania, zwróciliśmy się do praktyków z wieloletnim doświadczeniem w branży. 

W pierwszym wywiadzie mamy przyjemność przedstawić Julitę Balcerzak –  Social Media Performance Analyst w agencji marketingowej Performance Media. Oprócz przeprowadzania analiz, Julita odpowiada również za bezpośredni kontakt z klientem, a w rozmowie z nami podzieli się swoim punktem widzenia na to, jak Sotrender ułatwia łączenie tych dwóch obszarów.  

Dlaczego zdecydowaliście się na korzystanie z narzędzia do analizy social media? 

Mieliśmy już wcześniej styczność z analizą mediów społecznościowych, ale nigdy w formie, która w pełni by nam odpowiadała. Szukaliśmy narzędzia z pomocą którego otrzymamy czytelne i przejrzyste raporty z kluczowymi informacjami, dostęp do bardziej szczegółowych wskaźników, a także możliwość analizy profili konkurencji. W Sotrenderze znaleźliśmy wszystkie te funkcje. 🙂

W jaki sposób Sotrender usprawnia Waszą codzienną pracę? 

Wskaźniki w Sotrenderze zdecydowanie pomogły nam w usystematyzowaniu, zbieraniu i selekcji najważniejszych informacji, dzięki czemu wiemy, co wymaga naszej większej uwagi.

Możliwość generowania pełnych raportów analitycznych pozwala nam zaoszczędzić bardzo dużo czasu, co ma dla nas ogromną wartość. W zamian dostajemy spójne i wartościowe dane, których nie bylibyśmy w stanie przygotować samodzielnie, ze względu na ograniczone możliwości czasowe oraz brak dostępu do tak szczegółowych statystyk.

Który moduł aplikacji jest dla Was najważniejszy i dlaczego? 

Ciężko powiedzieć! Z części analitycznej osobiście korzystam codziennie. 🙂 Znajduję tam informacje ważne zarówno z perspektywy agencji, jak i naszych Klientów, które musimy śledzić na bieżąco. 

Prowadzone przez nas działania mediowe dają natychmiastowy efekt i ma to także swoje odzwierciedlenie na wykresach w narzędziu. Jest to dla nas duże ułatwienie zarówno jeśli chodzi o mierzenie efektów naszej pracy, jak i bieżące reagowanie na zmieniającą się sytuację.  

Raporty są za to nieocenione jeśli potrzebujemy pełnej analizy działań z danego okresu.  

Analiza których wskaźników jest dla Was najistotniejsza? 

Na pewno konsumpcja treści w czasie, zasięg, zaangażowani użytkownicy – to moje ulubione wskaźniki i sprawdzam je codziennie. Fajnym momentem są sytuacje, kiedy długo rekomendujemy pewne działania Klientowi, a następnie przynosi to oczekiwane rezultaty i możemy to pokazać na Waszych wykresach. Dzięki temu dalszy proces decyzyjny co do kontynuacji tych działań lub ich zmiany jest dużo szybszy i poparty danymi.  

Wskaźnik zaangażowania w Sotrenderze

Efektywność posta, Sotrender

Co się poprawiło w Waszych działaniach w social media odkąd zaczęliście korzystać z analityki w Sotrenderze?

Nasze działania opierają się teraz na realnych wynikach: wszystko co robimy ma swoje odzwierciedlenie w poszczególnych wskaźnikach. Pomaga nam to także podejmować decyzje o obszarach, którymi należy się zająć w następnej kolejności. 

Poza tym, zauważyliśmy zdecydowaną zmianę na lepsze w pracy z Klientem, dzięki lepszej transparentności danych. 

Wspomniałaś, że korzystacie z funkcji analizy profili konkurencyjnych. W jaki sposób wykorzystujecie dane o działaniach konkurencji?

Tak, zdecydowanie jest to dla nas jedna z ważniejszych funkcji! Odkąd zaczęliśmy korzystać z narzędzia możemy analizować profile konkurencji znacznie szybciej i dokładniej niż dotychczas. 

Możliwość monitorowania działań konkurencji jest szczególnie przydatna przy przetargach, kiedy potrzebujemy dane “na już”, oraz bardzo inspirująca przy kreowaniu samej strategii mediowej czy komunikacyjnej.

Aktywności marki, Sotrender

Typy posta na profilach konkurencji, Sotrender

Co najbardziej cenicie w funkcji raportowania w Sotrenderze? Jak często przygotowywujecie raporty?

Sotrender oferuje dane, do których bezpośrednio przez natywne rozwiązania analityczne danej platformy (w tym systemy reklamowe) bym nie dotarła. Mogę porównać wyniki widoczne na wykresach z podjętymi działaniami mediowymi, by określić np. co miało wpływ na przyrost danego dnia, czy w jakich dniach i godzinach użytkownicy się angażują w publikowane treści. To wszystko są bardzo cenne informacje, które motywują do comiesięcznego monitorowania i wprowadzania zmian.

Aktywni obserwujący

Aktywni obserwujący

Raporty, dzięki funkcji porównania do poprzedniego okresu, dają zarówno nam jak i Klientowi czytelny pogląd na kierunek, w którym zmierzamy i umożliwiają weryfikację, czy jest on spójny z tym, który sobie założyliśmy. 

Osobiście szczególnie cenię sobię raporty na Instagramie, ponieważ znajdują się tam informacje, które w takiej formie są gdzie indziej niedostępne, m.in. zestawienie najlepszych stories. 🙂

najlepsze stories

Zestawienie najlepszych Stories w Sotrenderze

Do jakich celów wykorzystujecie raporty generowane w Sotrenderze? 

Raporty oczywiście są nam potrzebne głównie ze względu na Klientów: pomagają nam zachować spójną analizę oraz przejrzysty obraz tego, co dzieje się na danym profilu, a zarazem udokumentować efekty naszych działań.

Wykorzystujemy je również do celów wewnętrznych. Choć potrzeby analityczne poszczególnych członków zespołu trochę się różnią, raporty są na tyle kompleksowe, że każdy z nich znajdzie cenne dla siebie informacje. 

Jakie decyzje podejmujecie na podstawie analizy danych w Sotrenderze? 

Na podstawie naszych wyników i danych z aplikacji przygotowujemy przede wszystkim rekomendacje dla Klienta odnośnie kolejnych działań. Jeśli widzimy, że dana tematyka czy typ treści performuje znacznie lepiej niż inne, to jak najbardziej bierzemy to pod uwagę. 

Podejmujemy także decyzje co do budżetu na daną kampanię lub okres – możliwość porównywania do poprzednich miesięcy jest wtedy szczególnie przydatna. Dzięki temu możemy sprawdzić czy dane treści rzeczywiście warto promować, żeby osiągać zadowalające wyniki. 

Jak korzystanie z Sotrendera wpłynęło na jakość i efektywność Waszej pracy?

Wpłynęło zdecydowanie na plus. 😉 Ułatwiło pracę, wyniki idą w górę, oszczędzam więcej czasu, a w zamian dostaję bardziej szczegółowe dane, niż te które są dostępne w natywnych rozwiązaniach danej platformy. W każdej chwili mam do dyspozycji komplet danych, które są jasne i przejrzyste, dzięki czemu mogę sprawnie stworzyć nową strategię, dopasowaną do wyników i naszych nowych celów.  

Rozpocznij analizę swoich działań social media

Mamy nadzieję, że nasza rozmowa będzie dla Was inspiracją do rozpoczęcia lub pogłębienia analizy profili w social media i śledzenie obecnych trendów. 

Ciekawi jesteśmy również, które wskaźniki są dla Was najważniejsze. 🙂 Dajcie nam znać w komentarzu!

Jeśli wciąż się zastanawiasz, jak rozpocząć analizę prowadzonych przez siebie profili, na jakich wskaźnikach się skupiać, by optymalizować swoje działania, lub nie możesz znaleźć sposobu na skuteczne mierzenie aktywności na profilach i tworzenie strategii – skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!

 

Do góry
Do góry

Podobne posty