Wszystko, co chcesz wiedzieć o swojej konkurencji na Instagramie

Instagram, który jest obecnie najważniejszą platformą społecznościową dla ogromnej liczby marek, wciąż ukrywa przed marketerami wiele sekretów. Niestety zmiany w jego API, które miały miejsce w pierwszej połowie 2018 roku, skutecznie uniemożliwiły monitorowanie działań konkurencji na Instagramie.

Choć przez kilka miesięcy sytuacja wydawała się być mało optymistyczna, w Sotrenderze dokładaliśmy wszelkich starań, by monitorowanie działań konkurencji już więcej nie ograniczało się do manualnego sprawdzania jedynie postów konkurencji i liczby ich polubień.

Tak właśnie powstał raport porównawczy, który Wam teraz przedstawiamy. Wierzymy, że pomoże on znaleźć wiele odpowiedzi na pytania, które zadawaliście sobie przez ostatnie tygodnie.

Nasz raport zaczyna się od zestawienia podstawowych danych za analizowany okres:

 • Liczby obserwujących
 • Liczby postów marki
 • Liczby komentarzy
 • Łącznej liczby polubień postów
Raport porównawczy Instagram - podsumowanie profili

Raport porównawczy Instagram – podsumowanie profili

Następnie przechodzimy do danych dotyczących reakcji użytkowników, ich zaangażowania, używanych hashtagów oraz samych treści publikowanych na analizowanych profilach.

Krok 1: Monitoruj zaangażowanie użytkowników

W Sotrenderze zaangażowanie na Instagramie mierzymy na 2 sposoby:

 • jako suma aktywności (komentarzy i polubień) wygenerowana przez użytkowników,
 • Activity Index (liczony jako liczba polubień + liczba komentarzy*8).

Obydwa te wskaźniki oczywiście zależą od wielkości profilu, czyli liczby obserwatorów (followersów). Dlatego by wyeliminować czynnik wielkości i faktycznie zbadać zaangażowanie pod postami danej marki posługujemy się wskaźnikiem Relative Activity Index, który liczony jest jako Activity Index przypadający na 1000 obserwatorów.

Im wyższy wskaźnik Relative Activity Index, tym dana marka oczywiście bardziej efektywnie angażuje swoich obserwatorów w porównaniu do konkurencji.

porównanie konkurencji instagram zaangażowanie

Raport porównawczy Instagram – Zaangażowanie

W analizowanej grupie najwyższy wskaźnik Relative Activity Index posiada profil wibopl, czyli jednocześnie profil największy (224 tys. obserwatorów). Z kolei drugim profilem pod względem zaangażowania użytkowników, jest profil undertwentypl, czyli najmniejszy profil w grupie (45 tys. obserwatorów). Warto przeanalizować więc, w jaki sposób prowadzona jest komunikacja z obserwatorami na wspomnianych profilach.

Kolejnym ciekawym wskaźnikiem jest również współczynnik zmienności aktywności pod postem, który określa, czy wypracowane zaangażowanie obserwatorów jest stałe, czy zmienne.*

*Dokładnie jest to stosunek odchylenia standardowego aktywności do średniej aktywności.

Zmienność poniżej 50% oznacza, że zaangażowanie pod postami jest na względnie podobnym poziomie.

Od strony merytorycznej jest to sygnał, że marka prowadzi stałą i regularną komunikację z obserwatorami, a rozłożenie aktywności użytkowników pod treściami jest podobne.

Z kolei zmienność powyżej 100% oznacza zmienność dużą.

Wpływać na nią mogą m.in. następujące czynniki:

 • Prowadzenie okresowych płatnych kampanii,
 • Eksperymentowanie z hashtagami – testowanie ich zarówno pod kątem jakościowym jak i ilościowym (a jako efekt np. znalezienie się w top hashtagach),
 • Częste organizowanie konkursów lub rozdań,
 • Sezonowość treści, np. dot. promocji, wyprzedaży, specjalnych ofert świątecznych.

Wartości pomiędzy 50% i 100% oznacza zmienność umiarkowaną.

raport porownawczy instagram zaangazowanie

Raport porównawczy Instagram – zaangażowanie pod postami

W analizowanej grupie wszystkie profile charakteryzują się właśnie umiarkowaną zmiennością (50%-65%), przy czym średnio najwięcej aktywności pod postami osiąga profil wibopl oraz lovelykosmetyki.

2. Analizuj czas publikacji

Na szczególną uwagę zasługują tzw. heat mapy, które przedstawiają dni tygodnia oraz godziny publikowanych postów, a także Activity Index, czyli zaangażowanie z podziałem na dni i godziny.

raport porownawczy instagram

Raport porównawczy Instagram – czas publikacji a liczba postów

Czerwony kolor wskazuje na intensywność komunikacji wybranych marek w danej godzine i w dany dzień tygodnia.

Nasza analiza wykazuje, że w badanej grupie intensywność komunikacji w godzinach 17-18 jest znikoma. Marki również rzadko publikują treści w weekendy, skupiając się raczej na komunikacji w dni robocze.

raort porównawczy instagram czas publikacji

Raport porównawczy Instagram – czas publikacji a Activity Index

Z kolei zaangażowanie użytkowników jest zdecydowanie najwyższe pod postami publikowanymi w godzinach wieczornych, w drugiej połowie tygodnia, zaś w pozostałych porach dnia utrzymuje się na podobnym, względnie stałym, poziomie, adekwatnie do liczby publikacji.

Planując posty na profilu swojej marki możesz skupić się na obszarach, gdzie:

 • liczba publikacji jest największa, ponieważ może to oznaczać, że użytkownicy są wtedy wyjątkowo zaangażowani i aktywni na platformie i np. podejmują decyzje zakupowe;
 • intensywność komunikacji jest, wręcz przeciwnie, niska, by wyróżnić się i zostać dostrzeżonym;
 • średnie zaangażowanie jest średnio wysokie lub wysokie, ponieważ oznacza to, że użytkownicy korzystają wtedy z aplikacji i jest duża szansa, że zareagują również na Twoje treści.

Warto zestawiać powyższe dane z danymi o Twoich klientach, które posiadasz z innych źródeł, np. analizując kiedy faktycznie dokonują zakupów w Twoim sklepie internetowym.

3. Sprawdzaj efektywność publikowanych treści

Pod względem treści w naszej analizie uwzględniamy:

 • procentowy udział poszczególnych typów postów wśród wszystkich opublikowanych postów
raport porownawczy typy postow instagram

Raport porównawczy Instagram – procentowy udział poszczególnych typów postów

 • rozkład zaangażowania na poszczególne typy postów
raport porownawczy instagram reakcje użytkowników

Raport porównawczy Instagram – reakcje użytkowników

Z powyższych dwóch wykresów można wywnioskować, które typy postów: zdjęcia, wideo czy karuzele, mogą pomóc zwiększać zaangażowanie także na profilu Twojej marki.

Pod opublikowanymi zdjęciami średnio najwięcej komentarzy na 1000 użytkowników zebrał profil nivea_pl, zaś najwięcej polubień undertwentypl. Warto więc przeanalizować, jak wyglądała strategia komunikacji na profilu nivea_pl w analizowanych miesiącach, ponieważ komentarze są jednym z najbardziej wartościowych rodzajów zaangażowania na Instagramie.

Niezwykle istotne na Instagramie są również opisy postów, a co za tym idzie hashtagi używane w komunikacji danej marki – potrafią one mieć ogromny wpływ na dotarcie do nowych odbiorców, stąd warto monitorować, jakich z nich używa konkurencja.

konkurencja hashtagi instagram

Raport porównawczy Instagram – podsumowanie używanych hashtagów

W raporcie znajduje się również chmura słów z najbardziej popularnych hashtagów, które były używane przez analizowane profile w danym okresie.

instagram konkurencja hashtagi

Raport porównawczy Instagram – najpopularniejsze hashtagi

Warto przetestować, jak faktycznie działają hashtagi używane przez konkurencję, ponieważ być może są one wyjątkowo efektywne, jeśli chodzi o zwiększanie ruchu na danym profilu.

Raport kończy się zestawieniem 6 najlepszych postów z wszystkich analizowanych profili, posortowanych pod względem wskaźnika Activity Index.   

porownanie konkurencji na instagramie najlepsze posty

Raport porównawczy Instagram – najlepsze posty

 

Raport porównawczy – praktyczne zastosowanie

Zastanawiacie się, jak nasz raport porównawczy można wykorzystać w praktyce? Jak może pomóc Wam w codziennej pracy? Wartościowa będzie z pewnością opinia jednego z naszych Klientów:

Działania na Instagramie są dla nas ważne, ponieważ kanał ten ciągle rośnie na znaczeniu w komunikacji. Poza tym, ze względu na naszą kategorię (retail) Instagram daje dużo możliwości inspiracyjnego zaprezentowania produktów oraz filozofii marki. Staramy się regularnie komunikować z młodszymi klientami, którzy w przyszłości będą stanowić o sile nabywczej naszych produktów, a właśnie na Instagramie jest ich aktualnie najwięcej.

Raport Sotrendera dostarczył nam wiele wartościowej wiedzy dot. kondycji naszego konta, efektywności publikowanych treści, ale również działań konkurencji na Instagramie. Jednak najbardziej wartościowe informacje dotyczyły zaangażowania naszych obserwatorów oraz użytkowników na kontach konkurencji.

Na podstawie wiedzy z raportu chcemy nie tylko tworzyć jeszcze bardziej angażujące treści, ale przede wszystkim kampanie mające na celu zwiększanie liczby obserwatorów. Ze względu na swoją specyfikę, Instagram jest nieco mniej reklamowym narzędziem niż Facebook, dlatego ważne jest, by mieć organiczne audytorium

Krzysztof Gońka
Menadżer ds. marketingu internetowego
Lider Social Media Decathlon Polska

 

Dowiedz się, co robi Twoja konkurencja na Instagramie

Analiza konkurencji na Instagramie to świetny sposób na zbadanie rynku, lepsze poznanie grupy docelowej, jak również optymalizację własnej strategii i podejmowanych działań.

Wykonujemy zarówno raporty jednorazowe, jak i cykliczne, zaś wszystkie wykresy i dane są szczegółowo opisane w samym raporcie. Jedynym ograniczeniem jest fakt, że wszystkie analizowane profile muszą być profilami biznesowymi. Liczba profili poddana analizie, oraz zakres czasu, jest dowolny.

Jesteś zainteresowany zamówieniem raportu porównawczego dla Instagrama? Napisz nam maila na adres sales@sotrender.com, zadzwoń na numer 22 415 23 33 lub wypełnij formularz poniżej a my skontaktujemy się z Tobą 😉

 

Do góry
Do góry

Podobne posty