Analizuj konta biznesowe na Instagramie – od teraz w Sotrenderze!

To ten moment! Ogłaszamy i uruchamiamy zupełnie nową analitykę dla kont biznesowych na Instagramie!

Instagram powoli zaczyna dominować scenę social media. Liczby są naprawdę imponujące – w chwili obecnej z Instagrama korzysta ponad miliard użytkowników, a z samych Stories ponad 400 milionów użytkowników dziennie!

Ten nieustanny wzrost znaczenia Instagrama dla biznesu, oznacza jednocześnie rosnące potrzeby jego pogłębionej analityki.

Jednak jedną z większych przeszkód, jakie napotykają marketerzy w tym obszarze jest ograniczona analityka, jaką oferuje konto biznesowe na Instagramie. Skąd więc czerpać kompleksowe i szczegółowe dane o efektywności naszych działań? Poszukiwanie rozwiązania tego problemu oraz wdrożenie rozwiązań, które będą odpowiedzią na faktyczne potrzeby marketerów w tym obszarze, było celem naszych wielomiesięcznych prac.

Jesteśmy przekonani, że nasz wysiłek się opłacił i tym samym oddajemy w Wasze ręce dostęp do szerokiej gamy danych, wskaźników i wykresów dotyczących analizy kont na Instagramie.

Gotowi by poznać szczegóły? Zaczynamy!

Dlaczego warto analizować biznesowe konto na Instagramie w Sotrenderze?

Analizuj dane dla dowolnego okresu

Zacznijmy od jednego z największych ograniczeń, z jakimi borykają się użytkownicy Instagrama. Instagram Insights, dostępne w ramach kont biznesowych, przedstawia dane jedynie za ostatnich 7 dni, bez możliwości edycji tego okresu oraz bez dostępu do starszych danych.

Jak analizować dane w dłuższej perspektywie? Jak sprawdzić efektywność naszych profili za cały bieżący miesiąc, poprzedni miesiąc, cały kwartał lub jakikolwiek inny okres czasu, kiedy np. przeprowadzaliśmy kampanię sezonową?

Od teraz, bez problemu, zrobicie to w Sotrenderze. Dzięki wprowadzeniu nowej analityki biznesowego Instagrama, macie możliwość wybrania dowolnego okresu, dla jakiego chcecie przeanalizować dane dla swoich profili.

Dodatkowo, od razu po założeniu konta i podłączeniu profili, macie dostęp do 1 miesiąca danych historycznych.

Analizuj Instagram w Sotrenderze

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Instagram testuje ukrywanie polubień pod postami użytkowników. Jeśli dojdzie do tej zmiany, liczba polubień będzie dostępna jedynie dla właściciela konta.

Oczywiście informacja o liczbie polubień będzie dalej widoczna w Sotrenderze, ponieważ API Instagrama wciąż będzie udostępniało taką informację.

W naszej aplikacji dostępny jest wykres przedstawiający aktywności użytkowników w czasie, który może być szczególnie przydatny, jeśli chcielibyście analizować zaangażowanie użytkowników, w tym liczbę polubień, dzień po dniu w wybranym okresie.

Aktywności użytkowników

Aktywności użytkowników, Sotrender

Monitoruj zachowania i zainteresowania swoich odbiorców

Poznanie swojej grupy docelowej to podstawa skutecznego marketingu, szczególnie na Instagramie.

Dlatego też od teraz w Sotrenderze znajdziecie wiele nowych informacji o swoich obserwujących. Jest to nie tylko szerszy zakres danych w porównaniu do tych dotychczas dostępnych w Sotrenderze, ale również w porównaniu do Instagram Insights.

Do przykładowych danych, jakie znajdziecie obecnie w aplikacji należą m.in.:

Liczba obserwatorów w podziale na dni oraz przyrost dzienny

Jak już wiecie, Instagram przedstawia statystyki obejmujące jedynie minione 7 dni. Dotyczy to także liczby fanów i ich przyrostu. Jednak tu pojawia się kolejny problem – jest to jedynie liczba łączna.

Jak liczba obserwujących zmieniała się w ujęciu dziennym? Być może zostało opublikowane coś, co spowodowało znaczny przyrost nowych obserwatorów? Z pewnością jest to informacja warta odnotowania i przeanalizowania.

Liczba obserwatorów

Liczba obserwatorów

Swoich odbiorców będziecie mogli poznać jeszcze lepiej dzięki dostępnym danym demograficznym:

Demografia obserwujących

Demografia obserwujących

Od teraz w Sotrenderze możecie monitorować dane dotyczące języka oraz lokalizacji obserwatorów, z podziałem na:

 • Najlepsze kraje (informacja to nie jest dostępna w Instagram Insights),
 • Najlepsze miasta,
 • Najlepsze języki.  

Jak wykorzystać całą tę wiedzę?

 • Do lepszego dostosowania publikowanych treści do tego, kim są nasi odbiorcy – jakie mają zainteresowania, preferencje, potrzeby czy problemy.
 • Do lepszego targetowania płatnych kampanii.
 • Do podjęcia decyzji o głównym języku komunikacji oraz tonie naszych wypowiedzi.

Analizuj skuteczność swoich Relacji (Stories)

Analityka Stories jest z pewnością tym, na co wszyscy czekaliśmy. W końcu ze Stories korzysta już dziennie ponad 400 milionów użytkowników! Jest w nich więc ogromny potencjał do wykorzystania przez marki.

Od teraz w Sotrenderze znajdziecie zupełnie nowe wskaźniki, pozwalające monitorować efektywność publikowanych Relacji. Należą do nich:

 • Zasięg,
 • Liczba wyświetleń,
 • Liczba odpowiedzi – oznaczająca liczbę prywatnych wiadomości, które zostały wysłane jako bezpośrednia odpowiedź na opublikowaną Relację,
 • Liczba wyjść z Relacji,
 • Przejście dalej – oznaczające przejścia do kolejnej Relacji,
 • Przejścia wstecz – oznaczające powrót do poprzedniej Relacji.
Analiza Stories

Analiza Stories

Wszystko to oznacza możliwość kompleksowej analizy wszystkich treści publikowanych na Instagramie – zarówno postów jak i Relacji.

Na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość. Do wszystkich Relacji, od momentu podłączenia profilu do Sotrendera, macie niezmiennie dostęp. Zgadza się, Relacje (jak i ich podgląd) nie znikną po 24 godzinach od ich opublikowania ;).

Monitoruj zasięg swoich treści

Pora przejść do najważniejszej części…  

… w końcu to zaangażowanie obserwatorów jest najważniejszym wyznacznikiem sukcesu na platformie.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się kiedy Wasi obserwatorzy są właściwie aktywni na platformie? Od teraz możecie to dokładnie wiedzieć.

Wystarczy, że zalogujecie się do Sotrendera i przejdziecie do sekcji ‘Odbiorcy’.

Aktywni obserwujący w podziale godzinowym

Aktywni obserwujący w podziale godzinowym

Informacje o Waszych aktywnych obserwatorach znajdziecie również w podziale na dzień tygodnia oraz godzinę. Dzięki temu będziecie dokładnie wiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na publikowanie postów by dotarły do jak najszerszego grona odbiorców.

Aktywni obserwujący - heat mapa

Aktywni obserwujący – heat mapa

Zasięg i wyświetlenia

Choć są to podstawowe wskaźniki, jakie należy monitorować prowadząc jakąkolwiek komunikację w social media, ich analiza nie jest możliwa w przypadku profili personalnych na Instagramie. To kolejny powód, by zacząć korzystać z konta biznesowego.

Prowadząc Instagram dla swojego biznesu, kluczowe jest monitorowanie efektywności, z jaką publikowane przez nas treści docierają do naszej grupy docelowej.

Mając w pamięci, że zasięg informuje o liczbie unikalnych użytkowników, do których dotarły nasze treści, wyświetlenia przedstawiają liczbę osób, które są skłonne wracać do naszych postów czy Relacji.

Podobnie jak w przypadku innych wskaźników, również w ramach zasięgu oraz wyświetleń, istnieje możliwość ich pogłębionej analizy, np. pod kątem liczby wyświetleń w podziale na typ posta.

Udział wyświetleń ze względu na typ posta

Udział wyświetleń ze względu na typ posta

Dane dotyczące profili biznesowych oferują również szereg informacji dotyczących samego profilu. Zastanawialiście się kiedyś, czy użytkownicy wchodzą w ogóle na prowadzone przez Was profile? Czy podejmują tam jakieś aktywności?

Ponieważ profile biznesowe oferują kilka opcji niedostępnych w ramach profili prywatnych, jak np. możliwe opcje kontaktu, również je warto analizować.

Od teraz w Sotrenderze możecie przeanalizować m.in. wyświetlenia profilu oraz kliknięcia w znajdujące się tam informacje.

Jeśli więc chodzi o kliknięcia w informacje profilowe, możecie analizować:

 • Przejście do strony www
 • Kliknięcia we wskazówki dojazdu
 • Kontakt telefoniczny
 • Kontakt przez wiadomość prywatną
 • Kontakt przez e-mail
Całkowita liczba kliknięć w obrębie informacji na profilu

Całkowita liczba kliknięć w obrębie informacji na profilu

Zastanówcie się: jeśli wiecie, że użytkownicy wchodzą na Wasz profil, ale nie podejmują w jego obrębie żadnych interakcji, być może to, co tam prezentujecie nie jest wystarczająco interesujące? Warto to sprawdzić 😉

Jakie jeszcze funkcje dostępne są dla kont biznesowych?

Sama analityka to oczywiście nie wszystko, co oferujemy dla kont biznesowych. W Sotrenderze możecie skorzystać również z funkcji takich jak:

 1. Raportowanie – ta dobrze Wam znana funkcja dostępna jest także dla profili instagramowych. W chwili obecnej możecie wygenerować w dowolnym momencie pojedynczy raport PDF z kluczowymi wskaźnikami dotyczącymi efektywności Waszych profili.
 2. Porównanie grupowe – pomiędzy profilami biznesowymi, którymi zarządzasz i które masz dodane do Sotrendera.

To jednak nie koniec naszych prac nad projektem, jakim jest analityka profili biznesowych na Instagramie. To oznacza, że możecie spodziewać się nowych danych, wskaźników jak i funkcji w najbliższym czasie. Jak zawsze, będziemy o wszystkim informować na bieżąco! 😉

Analizuj Instagram w Sotrenderze

Jak rozpocząć analizowanie instagramowego konta biznesowego w Sotrenderze?

Na początek upewnijcie się, że korzystacie już z konta biznesowego. Jeśli nie jesteście pewni jak przełączyć się z konta personalnego na biznesowe (i czy faktycznie warto to zrobić), dowiecie się z naszego poradnika.

Następnie podłączcie swój profil do Sotrendera – oto jak to zrobić:

 1. Zalogujcie się do Sotrendera
 2. W menu wybierzcie przycisk ‘Wybierz profil’
 3. Następnie wybierzcie ‘Dodaj profil’ oraz ikonkę Instagrama
 4. Zostaniecie przekierowani do Facebooka w celu autoryzacji konta (bez obaw, przekażecie w ten sposób jedynie dostęp do danych dot. profilu biznesowego na Instagramie). Jeśli już wcześniej to zrobiliście, pokaże Wam się lista profili połączonych z Waszym kontem.  

Pobieranie danych dla dodanych profili może chwilę potrwać. Gdy tylko się zakończy, zostaniecie poinformowani o tym mailem.

Wszystko gotowe!

Do góry
Do góry

Podobne posty