Nowy rok to czas postanowień i usilnej próby ich realizacji. Każdy kto regularnie ćwiczy na siłowni (i stoi w styczniu w kolejce do przyrządów) wie, że jednym z najpopularniejszych postanowień noworocznych jest właśnie rozpoczęcie pracy nad smuklejszą sylwetkę. Jednak nie tylko zatłoczone siłownie wskazują o popularności ćwiczeń, bowiem internetowe dane pokazują nam, że nasze zainteresowanie aktywnością fizyczną, dietami i zdrowym żywieniem nasila się pod koniec grudnia, a swój moment kulminacyjny osiąga w styczniu. W poniższej analizie chcemy sprawdzić czy rzeczywiście w styczniu częściej odwiedzamy siłownię. Jednak przede wszystkim badanie to ma na celu zwrócenie uwagi na to, że w każdej branży warto śledzić trendy dzięki którym nasza marka może zyskać większą popularność w sieci.

Kiedy najbardziej interesujemy się ćwiczeniami?

Na początku pod lupę wzięliśmy wyszukiwarkę Google. Tu nie mamy żadnych wątpliwości, że końcówka grudnia, a w szczególności styczeń 2017 i 2018 były miesiącami w których królował fitness i diety, chociaż popularność frazy dieta rosła także w marcu i październiku, natomiast same ćwiczenia kulminacyjny moment popularności osiągnęły w marcu.

A jak wygląda trend na YouTube? Czy twórcy, którzy posiadają kanały powiązane z ćwiczeniami, dietami i zdrowym trybem życia odnotowują w styczniu większe zainteresowanie niż w pozostałych miesiącach?

Tu sytuacja nie jest już tak oczywista. Fraza „dieta” największy wzrost popularności osiągnęła w styczniu 2018, jak szybko schudnąć była najczęściej wyszukiwana w lutym, a same ćwiczenia swój kulminacyjny moment osiągnęły w styczniu 2017 roku, natomiast w roku 2018 zanotowały spadek. Dlatego też, aby dokładnie sprawdzić powyższe zależności przygotowaliśmy analizę w której sprawdziliśmy popularność fit influencerów na przestrzeni całego 2017. Pod uwagę wzięliśmy także styczeń 2018.

Kim są fit influencerzy?

Na początek przyjrzyjmy się analizowanym profilom. Twórców podzieliliśmy na 6 kategorii, aby zwrócić uwagę na to jak różnorodne są poszczególne kanały. Podczas analizy warto mieć na uwadze, że każdy kanał to zupełnie inna historia. Fit Lovers, którzy spośród analizowanych kanałów notują obecnie największe przyrosty na YouTube zaczynali od treści fitness, natomiast obecnie publikują więcej vlogów, czy przeróbek piosenek, a swoją popularność zawdzięczają również clickbaitowym tytułom filmów. Michał Karmowski ma swój własny kanał, ale jest także jednym z prowadzących na kanale Zapytaj Trenera, natomiast Odwaga, czyli Grzegorz „Dakann” Barański jest znany na YouTube przede wszystkim jako twórca ze śmieszkowych kanałów, między innymi popularnych Ponków.

Profile podzieliliśmy na następujące kategorie:

  • Ćwiczenia i inne – w tej kategorii znajdziemy profile i kanały, które oprócz ćwiczeń tworzą także inne materiały takie jak: vlogi, uliczne sondy, czy też wywiady.
  • Pary –  twórcy prowadzący nie tylko wspólne treningi, ale także stanowiący pary w życiu prywatnym
  • Masa i rzeźba – tu znajdziemy kulturystów oraz profesjonalne porady jak zwiększyć naszą masę mięśniową
  • Kanały łączone – w tej kategorii mamy kanały grup specjalistów z zakresu treningów, zdrowego odżywienia i innych porad
  • Diety, ćwiczenia, porady – to przykłady profili i kanałów gdzie znajdziemy zarówno treningi jak i profesjonalne porady dotyczące ćwiczeń, diet i zdrowego trybu życia
  • Ćwiczenia – to profile i kanały na których znajdziemy tylko ćwiczenia.

Jak widać dużą popularnością na YouTube cieszy się cała kategoria pary w której wzrost wyświetleń w ciągu roku jest dużo większy niż w innych, analizowanych grupach. W ciągu całego 2017 roku na YouTube największe przyrosty zarówno subskrypcji jak i wyświetleń odnotowali Fit Lovers, którzy zostawili pozostałe kanały daleko za sobą. Jednak pod uwagę warto wziąć fakt, że na kanale pary znaleźć możemy nie tylko treningi, ale także przeróbki piosenek, czy vlogi. Twórcy także bardzo często używają clickbaitowych tytułów, które przyciągają widzów, lecz niekoniecznie odnoszą się do treści wideo. Znaczący skok w liczbie odtworzeń filmów odnotowała także Monika Kołakowska, na której kanale znajdziemy tylko treningi.

Natomiast na Facebooku największy przyrost fanów odnotował Piotr Tomaszewski. Na jego profilu znajdziemy zarówno treningi, jak i przemiany podopiecznych samego trenera. Duży przyrost fanów odnotowała także strona Fit Lovers na której znajdziemy przede wszystkim zdjęcia, szybkie treningi, przeróbki piosenek, a także zaproszenia na filmy publikowane na YouTube.

Uzbrojeni w wiedzę na temat analizowanych kanałów, sprawdźmy wzrosty w liczbie wyświetleń na YouTube na przestrzeni 13 miesięcy (styczeń 2017 – styczeń 2018) dla 6 najszybciej rosnących kanałów w każdej kategorii.

Najszybciej rosnące „fit kanały”

Na początku warto przyjrzeć się kanałom, na których większość filmów stanowią ćwiczenia. Jest nim z pewnością kanał Moniki Kołakowskiej, który odnotował 176% wzrost w ilości wyświetleń na przestrzeni 2017 roku. Warto podkreślić, że twórczyni publikuje same treningi. Na kanale widać ewidentny wzrost w ilości odtworzeń wideo zarówno w styczniu 2017 jak i 2018. W styczniu b.r. na kanale pojawiła się podobna ilość filmów jak w poprzednich miesiącach. Twórczyni opublikowała 3 treningi, czyli o jeden więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe zarówno u Moniki Kołakowskiej, jak i na pozostałych analizowanych kanałach, a także w raporcie Google Trends luty jest miesiącem wielkiego spadku. Jest to z pewnością efekt spadku aktywności „sezonowych” sportowców.

Innym kanałem, który odnotowuje ogromne wzrosty w styczniu 2017 i 2018, jest Trecgirl. Na tym kanale znajdziemy przede wszystkim ćwiczenia, ale także diety i porady. Filmy nagrywane są przez różnych specjalistów. Analizowany kanał zwrócił uwagę na rosnącą popularność ćwiczeń w okresie poświątecznym i wykorzystał ten czas, publikując 4 filmy, chociaż standardowo na kanale pojawiają się 2 nowe wideo. Dzięki temu w styczniu 2018 uzyskał ponad 100 000 wyświetleń więcej niż grudniu.

Dla Fit Lovers zarówno styczeń 2017 jak i 2018 był okresem rosnącej popularności publikowanego contentu. Para w ciągu całego 2017 roku odnotowała 504% wzrostu w liczbie wyświetleń wideo. W styczniu ubiegłego roku na kanale Fit Lovers pojawiło się 8 nowych filmów, natomiast rok później para opublikowała o 5 filmów więcej, jednak treści treningowe na kanale w styczniu 2018 roku stanowiły mniejszą część publikowanych treści niż w roku wcześniej.

Jednak dla przedstawicieli pozostałych kategoriach styczeń nie jest miesiącem największych wzrostów. Jednym z powodów tych różnic jest z pewnością fakt, że u tych twórców nie znajdziemy prostych i szybkich treningów oraz zestawów ćwiczeń, które pomogą nam szybko poczuć, że spełniamy nasze noworoczne postanowienie. Natomiast, kiedy spojrzymy na liczbę wyświetleń wideo znanych fit influencerek takich jak Anna Lewandowska czy Ewa Chodakowska, widzimy, że ich wyniki w  styczniu szybują do góry, chociaż twórczynie nie wykorzystały trendu i ostatnie treningi na obu kanałach pojawiły się ponad rok temu. Co więcej Ewa Chodakowska największą liczbę wyświetleń uzyskała w okresie wakacyjnym, który także jest czasem zwiększonego zainteresowania ćwiczeniami i zdrowym odżywianiem.

Aktywności fit inluencerów w social media

Tym, co interesuje marki najbardziej, jest z pewnością aktywność na profilach fit influencerów. Pod lupę wzięliśmy tym razem dane z Facebooka. Zdecydowana większość profili notuje więcej aktywności w styczniu 2018 niż w grudniu 2017. Jednak na wielu profilach różnice w tych dwóch miesiącach nie są zbyt duże. Największy wzrost w liczbie aktywności w styczniu odnotowała Ewa Chodakowska, Trenuj z Krzychem i MyFitness, podczas gdy Fit Lovers, którzy uzyskali największe przyrosty na platformie YouTube, na Facebooku w styczniu odnotowali spadek aktywności w stosunku do poprzedniego miesiąca. Co ciekawe, wszyscy twórcy, którzy odnieśli się we wpisach do postanowień noworocznych, odnotowali w styczniu wzrost w liczbie aktywności na swoich stronach. Szczególną popularność uzyskał post Ewy Chodakowskiej mówiący o zmianach w 2018 roku

Powyższa analiza zwraca przede wszystkim uwagę na siłę działań bazujących na szybkim reagowaniu na bieżące wydarzenia. Oprócz oczywistych marek, które mogą się w tym czasie reklamować takich jak siłownie, sklepy sportowe, cateringi dietetyczne, tak naprawdę każdy może powielić sukces twórców, którzy nie zignorowali rosnącej popularności ćwiczeń. Analiza trendów i zachowań ludzkich połączona z niestandardowym tworzeniem działań w mediach społecznościowych może stać się predyktorem sukcesu. Wszystko zależy od naszej kreatywności.

 

Dane przygotował Maciej Baranowski z Sotrender Research Team