Już za chwilę najgorętsza noc w roku. Szampańska zabawa wymaga najlepszej muzyki. Jak ją wybrać? Jak pogodzić rozmaite gusta? Podobnie jak przed rokiem stwierdziliśmy, że najlepiej zwrócić się do zbiorowej mądrości internautów – to w końcu my wszyscy. Sprawdziliśmy, czego słuchaliśmy na YouTube i wybraliśmy złotą dwudziestkę najchętniej słuchanych piosenek w mijającym roku na polskim YouTube.

Przygotowując playlistę kierowaliśmy się kilkoma zasadami. Po pierwsze, żebyście się nie nudzili, każdy artysta pojawia się na niej tylko raz. Po drugie wzięliśmy pod uwagę jedynie wyświetlenia z 2016, choć piosenki nie muszą być opublikowane w mijającym roku. Po trzecie wreszcie, zrezygnowaliśmy z ograniczenia do tylko polskich piosenek, dlatego na liście znajduje się jedna piosenka zagraniczna.

Czego słuchaliśmy w 2016 roku?

pierwsza-trojka-najpopularniejszych-klipow

W zeszłym roku zrobiliśmy podobną playlistę i wtedy dowiedzieliśmy się, że na polskim YouTube królują hip hop i disco polo, dlatego byliśmy przygotowani, że rok 2016 pod tym względem nie zaskoczy. A jednak mijający rok zaskoczył również pod tym względem. Oczywiście, hip hopu na liście jest najwięcej (osiem pozycji), disco polo również pojawia się wysoko, to musimy przyznać, że przewaga popowej wokalistki Sylwii Grzeszczak i jej singla „Tamta dziewczyna” jest miażdżąca. Teledysk od maja został wyświetlony ponad 56 milionów razy. To o 20 milionów więcej odtworzeń niż najpopularniejsza piosenka w zeszłym roku. W 2016 roku słuchaliśmy nie tylko nowości, ale także starszych piosenek. To między innymi single Eneja, Antka Smykiewicza, Letniego chamskiego podrywu. Zeszłoroczna lidera, Sarsa, znalazła się zaraz za czołową dwudziestką. Jak widać, inżynier Mamoń jest w każdym z nas.

Jedyna zagraniczna piosenka na liście to „Lost on You” LP, czyli Laury Pergolizzi, amerykańskiej wokalistki, która stała się w 2016 nad Wisłą fenomenem. Nieznana wcześniej artystka w Polsce wyprzedaje największe kluby w ciągu kilku godzin. Nic dziwnego, że „Lost on You” zostało wyświetlone ponad 26 milionów razy.

Najbardziej lubiane teledyski w 2016 roku

Teledyski z największą liczbą kciuków w górę i w dół

Teledyski z największą liczbą kciuków w górę i w dół

W tym roku także sprawdziliśmy, które teledyski dostały w 2016 roku najwięcej łapek w górę. To po prostu najpopularniejsze teledyski w mijającym roku – „Tamta dziewczyna”, „Pomidorowa”, „Lost on You”, „Error” i „Mój ziomek”. Natomiast piątka z największą liczbą kciuków w dół zawiera dwie piosenki dla dzieci. Cóż, widocznie nie do końca przypadły do gustu rodzicom ;).

Sylwester z YouTube – infografika

Sylwester z YouTube – infografika

Z wynikami naszego badania możecie też zapoznać się w najlepszy możliwy sposób, przygotowaliśmy Wam playlistę z najpopularniejszymi piosenkami na polskim YouTube w 2016 roku. W sam raz na parkiet.

Gotowi na imprezę roku z Sotrenderem?


Kliknijcie play bądź otwórzcie listę w serwisie YouTube >>

Wolicie Spotify? Nie ma problemu, ale pamiętajcie, że nie wszystkie hity są dostępne w tym serwisie.

Życzymy Wam wspaniałej zabawy!

O Autorze

Michał Wieczorek

Content Marketing Specialist

Baltic linguist, marketer, and music journalist in his free time. A big fan of good food and even better music.