Udało się, po latach wracania z największych piłkarskich imprez po trzech meczach, reprezentacja Polski w końcu wyszła z grupy. Wcale w niezłym stylu, nie tracąc ani jednej bramki. My, w Sotrenderze też kibicowaliśmy (niektórzy nawet pojechali do Francji na mecz) i dlatego postanowiliśmy dowiedzieć się, jak naszych Orłów wspierano w mediach społecznościowych. 

Na początek przyjrzeliśmy się, kiedy użytkownicy Facebooka angażowali się najbardziej na profilach polskich piłkarzy i mediów sportowych w dniu ostatniego meczu grupowego z Ukrainą. Do analizy wybraliśmy dwadzieścia pięć stron – 21 piłkarzy i 4 mediów sportowych (Weszło, Przegląd Sportowy, Sport.pl oraz Eurosport). Na wykresie wyraźnie widać, że liczba zaangażowanych użytkowników (tj. lubiących, komentujących lub udostępniających treści) najwyższa była między 17 a 18, czyli chwilę przed rozpoczęciem meczu, kiedy na badanych profilach odnotowaliśmy ponad 600 000 zaangażowanych użytkowników. Potem kibice oderwali się od ekranów komórek, komputerów, tabletów i całą uwagę skupili na meczu. Dopiero po końcowym gwizdku zaangażowanie wzrosło, ale nie tak bardzo jak przed meczem.

Liczba zaangażowanych użytkowników na wybranych profilach piłkarskich medialnych w dniu 21 czerwca 2016.

Liczba zaangażowanych użytkowników na wybranych profilach piłkarskich medialnych w dniu 21 czerwca 2016.

Nieco inaczej rozkłada się zaangażowanie, gdy spojrzymy na poszczególne profile. Na stronie kapitana reprezentacji, Roberta Lewandowskiego najwięcej użytkowników angażowało się wczesnym popołudniem, a na stronie Grzegorza Krychowiaka, świeżo upieczonego zawodnika PSG oraz Sport.pl (którego – nota bene – Krychowiak został ostatnio twarzą marketingową) odpowiednio o 9 i 10 rano. Zdecydowanie najwięcej użytkowników angażowało się na stronie Kuby Błaszczykowskiego, również przed meczem, jakby użytkownicy Facebooka przeczuwali, że to właśnie Kuba da Polsce upragnione trzy punkty. Warto zauważyć, że na profilu skrzydłowego najwięcej użytkowników angażowało się godzinę wcześniej niż na stronach pozostałych piłkarzy. Również po meczu strona Błaszczykowskiego angażowała najbardziej.

Mierz działania w social media w Sotrenderze!Wypróbuj za darmo!

 

Liczba zaangażowanych użytkowników na wybranych stronach w dniu 21 czerwca

Liczba zaangażowanych użytkowników na wybranych stronach w dniu 21 czerwca

Zgodnie z przewidywaniami tweety z hashtagiem #POL były najczęściej publikowane w dniach meczowych – 12, 16 i 21 czerwca, a twitterowicze najuważniej śledzili hitowe spotkanie naszej grupy, Polska-Niemcy. Zakończyło się ono, jak dobrze pamiętamy, bezbramkowym, zwycięskim remisem, który zapewnił Polsce historyczny awans w finałach Mistrzostw Europy.

Rozkład tweetów oznaczonych #POL między 9 a 22 czerwca 2016

Rozkład tweetów oznaczonych #POL między 10 a 22 czerwca 2016

Z niecierpliwością czekamy na spotkanie 1/8 finału, w którym Polska zagra ze Szwajcarią! Jak myślicie, jaki będzie wynik?

A my już przygotowujemy dla Was kolejne piłkarskie analizy.