Współczesny marketer w coraz większym stopniu powinien korzystać z narzędzi, ułatwiających mu zebranie informacji i prowadzenie działań marketingowych, nie tylko w internecie. Jest ich bardzo dużo, i co chwila powstają nowe, co nie ułatwia orientacji. Z drugiej strony, wiele z nich jest bezpłatnych lub ma przynajmniej bezpłatne wersje próbne, co ułatwia rozpoczęcie korzystania i przetestowania ich przydatności w pracy.

O tym właśnie mówiłem w swojej prezentacji w Katowicach podczas inauguracji School of New Media. Ten wpis jest jej streszczeniem mojego wystąpienia dla osób, które nie mogły jej słuchać na żywo lub też nie zrobiły sobie notatek 😉

Jak poznać i zrozumieć trendy wśród konsumentów?

W szybko zmieniającym się świecie takie pytanie coraz częściej męczy i nurtuje pracowników działu marketingu. Świetnym i bezpłatnym narzędziem, które może im pomóc, jest Google Trends pokazujący jak zmienia się popularność wyszukań poszczególnych fraz w czasie. Może być wykorzystywany zarówno w celu zrozumienia popularności poszczególnych zagadanień i marek oraz porównania tego w czasie, jak i do analiz sezonowości popytu.

 

Najpopularniejsze tematy wg Google Trends w pierwszym tygodniu lutego 2016

Najpopularniejsze tematy wg Google Trends w pierwszym tygodniu lutego 2016

Bardzo dobrym uzupełnieniem, które jest ciągle zaskakująco mało znane w Polsce, jest Consumer Barometer. Jest to bezpłatna i łatwa w obsłudze przeglądarka danych z badań sondażowych z kilkudziesięciu krajów. Sondaże dotyczyły przede wszystkim korzystania z internetu i różnych urządzeń, zwłaszcza mobilnych, oraz zakupów online (świetny moduł o poszukiwaniu informacji!). Dodatkowo na stronie można znaleźć ciekawe analizy trendów i specyficznych grup.

Badanie popularności i zasięgu stron internetowych

Najpopularniejszym narzędziem jest tu oczywiście bezpłatne Google Analytics. Na ten temat jest mnóstwo kursów i szkoleń, a także specjalne blogi i nawet certyfikaty. Znacznie mniej osób zna Similar Web. A szkoda, bo nawet bezpłatna wersja dostępna na stronie pozwala sprawdzić, jak popularne są poszczególne strony (na przykład konkurencji!) oraz skąd przychodzą osoby je odwiedzające.

Warto znać też Megapanel, badanie popularności i zasięgów polskich stron internetowych organizowane przez Polskie Badania Internetu. Pełna, płatna wersja to narzędzie przede wszystkim dla profesjonalistów planujących kampanie reklamowe w internecie. Mało kto jednak wie, że na stronach Megapanelu można znaleźć bezpłatne, podstawowe dane pozwalające na ocenę popularności polskich serwisów. Metodologia tego badania właśnie się zmienia i można mieć nadzieję, że wkrótce dane będą udostępniane w ciekawszym formacie.

Mierz działania w social media w Sotrenderze!Wypróbuj za darmo!

 

Narzędzia pomocne w marketingu treści

Marketing treści (content marketing) wydaje się coraz ważniejszym obszarem dla marketerów, którzy przecież tak czy owak tworzą i opiniują różnego rodzaju treści. W sprawdzaniu tekstów, wyłapywaniu błędów i zbytniej komplikacji w tekstach anglojęzycznych dobrze sprawdza się Hemingway App. Dla języka polskiego obiecująco wygląda aplikacja rozwijana w ramach projektu Jasnopis. Dodatkowo warto korzystać też z Google Keyword Planner, który m.in. może pomóc wskazać wokół jakich słów kluczowych orientować teksty na podstawie ich popularności oraz pożądanej grupy docelowej. 

Tak wyglądała nasza strona w 2012 roku - screen z Web Archive

Tak wyglądała nasza strona w 2012 roku – screen z Web Archive

Ciekawe zastosowania ma Wayback Machine, czyli rodzaj archiwum internetu. Na tej stronie można znaleźć historyczne wersje poszczególnych stron internetowych. Poza rozrywkową archeologią sieci, można to wykorzystać również w marketingu. Analiza stron konkurentów czy benchmarków, a zwłaszcza sekcji Cennik czy Oferta, pozwala zrozumieć jak zmieniały się ich działania w internecie oraz co się sprawdzało, a co było szybko zmieniane.

Narzędzia monitorowania i analizowania social media

Na koniec mój ulubiony obszar, czyli media społecznościowe. Pewnie przydadzą się narzędzia monitoringu internetu i social media. Dwa najpopularniejsze w Polsce to Brand24 i SentiOne. Dzięki nim można znaleźć wzmianki o firmie i jej produktach i szybko zareagować na wypowiedzi zarówno zadowolonych, jak niezadowolonych klientów.

Panel analityki Instagrama w Sotrenderze

Panel analityki Instagrama w Sotrenderze

Jeśli Twoja firma ma własne profile w mediach społecznościowych (np. stronę na Facebooku), przyda się Sotrender, którego jestem dumnym współtwórcą. Sotrender umożliwia analizowanie i profesjonalne raportowanie własnych kampanii oraz podgląd tego, co robią konkurenci. Dodatkowo precyzyjne wskazówki mówią, co warto poprawić, a co działa dobrze. Dla małych firm i osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w mediach społecznościowych, polecamy natomiast naszą nową, bezpłatną aplikację Sombrerotrenera e-marketingu.

Więcej na temat poszczególnych narzędzi znajdziecie w prezentacji:

 

Gdzie możecie dowiedzieć się więcej na temat narzędzi dla marketerów?

Powstaje coraz więcej narzędzi internetowych wspomagających marketing, nie tylko w internecie. Świetnie wpisuje się to w trend rozwoju oprogramowania analitycznego zastępującego pracę badaczy i tradycyjnych firm badawczych. W tym wpisie opisuję raczej podstawowe i łatwe w obsłudze narzędzia, które przydadzą się nie tylko osobom zajmującym się marketingiem w internecie.

Zapraszam na swoje zajęcia w ramach School of New Media, gdzie opowiem znacznie więcej na temat narzędzi analitycznych i mediów społecznościowych. Osoby szczególnie zainteresowane pogłębieniem wiedzy i praktycznym ćwiczeniem korzystania z narzędzi zapraszam na swoje szkolenie w ramach cyklu szkoleń Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii (PTBRIO). Polecam także też nieco bardziej zaawansowany kurs e-mailowy Artura Jabłońskiego – 1. edycja już trwa, ale Artur obiecał, że niedługo będzie kolejna.

Chcesz poprawić swój marketing w social media? Wypróbuj Sotrender!

O Autorze

Jan Zając

CEO of Sotrender

Psychologist & economist, experienced consultant & researcher, who speaks 6 languages and has cycled around 17 countries.