W minionym miesiącu polski Twitter miał dwóch królów: Andrzeja Dudę oraz Roberta Lewandowskiego, którzy dosłownie zmiażdżyli konkurencję. Podczas, gdy użytkownicy Twittera szturmowali profile prezydenta oraz Lewego, na pozostałych analizowanych przez Sotrender profilach zapanował spokój. Dla przykładu, przeciętnemu profilowi przybyło we wrześniu średnio o blisko 18% mniej nowych obserwujących niż miesiąc wcześniej. Co jeszcze działo się na Twitterze w Polsce w minionym miesiącu? Zapraszamy do lektury wrześniowego wydania raportu Twitter Trends przygotowanego przez Sotrender.

Lewandowski królem Polski…

…bo królem polskiego Twittera jest już od dawna :). Spodziewaliśmy się, że ostatnie piłkarskie sukcesy Lewandowskiego, który w barwach Bayernu Monachium w ciągu 9 minut strzelił 5 bramek drużynie z Wolfsburga, z pewnością przełożą się na jego wyniki na Twitterze. Popularność profilu Lewego eksplodowała jednak tak bardzo, że zaskoczyła nawet nas. We wrześniu Lewandowski zyskał najwięcej, bo ponad 51, 3 tys. obserwujących, co stanowiło wzrost o ponad 26% oraz opublikował najlepszy tweet miesiąca, w którym zamieścił zdjęcie ze swoją żoną Anną zrobione po pamiętnym meczu z Wolfsburgiem. Profil Lewego był drugim najbardziej angażującym profilem miesiąca, a 6 z 10 najlepszych tweetów we wrześniu to statusy opublikowane właśnie na oficjalnym profilu Roberta Lewandowskiego. Tweety Lewego uzyskały również najwięcej aktywności w przeliczeniu na jeden wpis. Dzięki temu profil piłkarza awansował o 8 pozycji w rankingu najbardziej angażujących profili polskojęzycznych, o 5 pozycji w rankingu najczęściej wspominanych polskich profili oraz o 18 pozycji w zestawieniu pod względem liczby aktywności. Gratulujemy i czekamy na więcej!

Najpopularniejszy tweet września - Robert  Lewandowski zwycięzcą

Najpopularniejszy tweet września

Duda na wzór

Aktywność prezydenta Andrzeja Dudy na Twitterze zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie. Przyglądamy jej się z podziwem już od kilku miesięcy. Chociażby w sierpniu urzędujący prezydent opublikował jeden z pięciu najlepszych tweetów miesiąca, a przyrost liczby jego obserwujących był drugim najwyższym wzrostem miesiąca. W lipcu z kolei prezydent zdeklasował przeciwników pod względem liczby retweetów w stosunku do liczby opublikowanych wpisów. Wrzesień również był dla Dudy dobrym miesiącem, chociaż już nie aż tak owocnym jak poprzednie. Jego tweet, w którym informował o powrocie z seansu filmu “Karbala” okazał się piątym najlepszym wpisem miesiąca. Tweety prezydenta otrzymywał również średnio najwięcej dodań do ulubionych ze wszystkich analizowanych przez Sotrender profili. Mimo licznych sukcesów, profil prezydenta spadł o 4 pozycje w zestawieniu najbardziej angażujących polskich profili.

Najbardziej angażujący politycy na Twitterze - wrzesień 2015

Najbardziej anagażująvy politycy na Twitterze – Twitter Trends wrzesień 2015

Statystyki hashtagów w Sotrenderze

Trudno wyobrazić sobie komunikację na Twitterze bez użycia hashtagów. Dobrze wybrane, mogą znacząco przełożyć się na poprawę osiąganych przez profil wyników. Nowa funkcja Sotrendera – statystyki hashtagów – pozwala na zwiększenie zaangażowania na profilu poprzez dobór najefektywniejszych hashtagów, określenie, które hashtagi najlepiej sprawdzają się na profilach konkurencji i identyfikację hashtagów, z którzych najczęściej korzystają użytkownicy odpowiadający na tweety profilu lub wspominający o nim. Z tą wiedzą znacznie łatwiej będzie podjąć decyzję na temat tego, jakich hashtagów używać częściej, a z których zrezygnować, jak również które tagi używane przez naszych konkurentów warto byłoby dodać do publikowanych przez nas wpisów. Zachęcamy serdecznie do testowania nowej funkcji! Jak zawsze będziemy wdzięczni za wszystkie opinie!

Zapraszamy do lektury wrześniowego raportu Twitter Trends!

O Autorze

Michał Wieczorek

Content Marketing Specialist

Baltic linguist, marketer, and music journalist in his free time. A big fan of good food and even better music.