Wybory prezydenckie nie zdominowały tak mocno polskiego Facebooka jak Twittera. Oczywiście mówiło się o nich bardzo dużo i często, jednak Facebook to przede wszystkim miejsce dla treści rozrywkowych, czyli lekkich, łatwych i przyjemnych. Wśród pięciu najbardziej interaktywnych postów miesiąca ani jeden nie jest związany z polityką. Znalazły się za to w nich trzy wideo i dwie grafiki, co świadczy o sile obrazu w mediach społecznościowych. W ubiegłym miesiącu dało odczuć się również nadchodzące lato – analizowane profile opublikowały mniej treści niż w kwietniu, a strony komercyjne odpowiedziały na 27% postów użytkowników, jest to wynik o 3% gorszy niż miesiąc wcześniej. Co jeszcze działo się na Facebooku w maju? Zapraszamy do lektury raportu Fanpage Trends przygotowanego przez Sotrender!

Użytkownicy Facebook - Sotrender Fanpage Trends maj 2015

Użytkownicy Facebook – Fanpage Trends maj 2015

Angażujące wybory w Fanpage Trends

Wśród profili w kategorii Ludzie na Facebooku można zauważyć duże zmiany. Politycy zdominowali rankingi zaangażowania i interaktywności. Bronisław Komorowski i Robert Biedroń zaangażowali więcej użytkowników niż mają fanów i awansowali odpowiednio o 32 i 48 miejsc w rankingu zaangażowania. W tym samym zestawieniu o 45 pozycji wyżej niż przed miesiącem znalazł się prezydent elekt, Andrzej Duda. Ranking pod względem interaktywności wygląda dość podobnie, warto w nim zauważyć bardzo duże awanse Moniki Olejnik i Wojciecha Cejrowskiego, komentatorów polskiego życia politycznego. Wśród najpopularniejszych postów miesiąca w tej kategorii jedynie jeden nie był związany z wyborami prezydenckimi. To status Mateusza Grzesiaka, popularnego trenera osobowości.

Najbardziej angażujące strony w kategorii Ludzie - Fanpage Trends maj 2015

Najbardziej angażujące strony w kategorii Ludzie – Fanpage Trends maj 2015

Mocny debiut Pawła Kukiza w Fanpage Trends

W kategorii Polityka i Partie na drugim miejscu zadebiutował profil Pawła Kukiza (nie jest to ten sam profil, co Prezydent Kukiz – oficjalny profil na czas kampanii prezydenckiej). Więcej fanów ma tylko Janusz Korwin-Mikke, którego profil w maju polubiło 40 tys. nowych użytkowników. Największym wzrostem liczby fanów może pochwalić się Andrzej Duda, którego stronę lubi 135% więcej osób niż w poprzednim miesiącu. W aktywności w mediach społecznościowych można upatrywać źródeł powodzenia kandydata PiS w majowych wyborach prezydenckich.

Najbardziej angażujące strony w kategorii Politycy i Partie - Fanpage Trends maj 2015

Najbardziej angażujące strony w kategorii Politycy i Partie – Fanpage Trends maj 2015

Mierz działania na Facebooku z SotrenderemWypróbuj za darmo!

Siła nostalgii

Pod koniec kwietnia Grupa żywiec ogłosiła powrót marki EB, elbląskiego piwa, które zniknęło z rynku na początku XXI wieku. Nostalgia to silne uczucie, nic dziwnego, że profil EB debiutuje od razu piętnastce największych piwnych profili. 100 tys. fanów w niewiele ponad miesiąc – to naprawdę wyjątkowe osiągnięcie. Profil Czas na EB (dla młodszych czytelników – tak brzmiało hasło reklamowe piwa) znalazł się również w czołówce najbardziej angażujących i interaktywnych profili w swojej branży. Co ciekawe, żaden z postów EB nie znalazł się w piątce najpopularniejszych postów. Wśród nich widać silny związek piwa z piłką nożną, posty Lecha Pils i Paulaner Polska odnoszą się wydarzeń na piłkarskich stadionach i podkreślają regionalne pochodzenie obu marek.

Najbardziej interaktywne strony w kategorii piwo - Fanpage Trends maj 2015

Najbardziej interaktywne strony w kategorii piwo – Fanpage Trends maj 2015

Ostatnie kolejki sezonu piłkarskiego

Na samym końcu sezonu Ekstraklasy przyglądamy się działaniom klubów piłkarskich na Facebooku. Niekwestionowanym liderem pod względem wielkości profilu pozostaje strona Legii Warszawa, wyprzedzając Lecha Poznań i Wisłę Kraków. Wśród piętnastu najmocniejszych klubów na Facebooku trzy nie grają w najwyższej klasie rozrywkowej – Widzew Łódź, Arka Gdynia oraz Polonia Warszawa. Najskuteczniej swoich fanów/kibiców angażuje Lech Poznań, który w maju zaangażował prawie czterokrotnie więcej użytkowników niż znajdująca się an drugim miejscu w rankingu Lechia Gdańsk. Lech jest również liderem zestawienia interaktywności. Na pozostałych miejscach na podium w tym rankingu plasują się Lechia i Jagiellonia Białystok. W porównaniu do kwietnia Legia spadła o siedem pozycji i w maju uplasowała się na 9. miejscu w rankingu. Najpopularniejsze posty dotyczą przede wszystkim zwycięstw, choć znajdziemy tu wyjątek w postaci życzeń z okazji Dnia Matki złożonych przez stronę Pogoni Szczecin.

Negative Feedback – nowa funkcja w Sotrenderze

Zdarza się, że nasze działania w mediach społecznościowych nie przynoszą spodziewanych przez nas efektów. Czasem użytkownicy nie reagują na komunikację tak entuzjastycznie, jak byśmy tego chcieli. W Sotrenderze wiemy, że lepiej zapobiegać kryzysom niż je rozwiązywać, dlatego wprowadzamy zupełnie nową funkcję, która pozwoli Wam szybko reagować na negatywne reakcje użytkowników. Dzięki analizie negatywnego feedbacku dowiecie się, jakie aspekty komunikacji poprawić, by w pełni zadowolić Waszych użytkowników. Zapraszamy do testów nowej funkcji!

Negatywne opinie w Sotrenderze

Negatywny feedback w Sotrenderze

Wydawcy w mediach społecznościowych

Facebook, Twitter, YouTube oraz inne media społecznościowe mają obecnie wielkie znaczenie jako źródło ruchu dla innych stron internetowych. W związku z tym znacząca większość mediów i dziennikarzy aktywnie prowadzi swoje profile na platformach społecznościowych. Z powodu popularności social media, współczesny dziennikarz musi się z łatwością po nich poruszać oraz śledzić trendy. Jednocześnie strategie i zmiany technologii największych gigantów internetowych, jak Google czy Facebook wpływają na biznes medialny. Wpis jest rozszerzeniem prezentacji wygłoszonej przez Jana Zająca na Digital Press Days 21. maja 2015.

Typy aktywności w mediach społecznościowych

Typy aktywności w mediach społecznościowych

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania raportu Fanpage Trends!