Twitter Trends Styczeń 2015 – WOŚP wygrała na Twitterze

Styczeń na Twitterze, jak co roku, upłynął pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Widać to po aktywnościach użytkowników Twittera – dwa najchętniej używane przez nich hashtagi odnosiły się właśnie do inicjatywy Jurka Owsiaka. W minionym miesiącu twitterowicze mniej chętnie dzielili się tweetami – liczba podań dalej (retweetów) spadła o prawie 18% w stosunku do grudnia. Dotychczasowi liderzy aktywności – profile mediów – zostały wyprzedzone przez Saszann i Adriana Chmielarza, którzy w styczniu tweetowali najczęściej. Z kolei Dawid Kwiatkowski utrzymał pozycję najbardziej angażującego użytkownika Twittera, a jego wpis znów był najpopularniejszym tweetem miesiąca. W Sotrenderze nieustannie aktualizujemy bazę analizowanych profili, nie zdziwcie się więc dużą liczbą nowości w rankingach. W porównaniu z grudniem liczba profili objętych analizą w ramach Twitter Trends zwiększyła się aż o 32%! Zapraszamy do lektury styczniowego wydania raportu!

Real Users Twittera - styczeń 2015

Real Users Twittera – styczeń 2015


Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy z MasterCard

Ranking dziennej popularności hashtagów jak zwykle pokazuje, czym w danym miesiącu żyła Polska. Od Trójkowego Topu Wszech Czasów, przez paryskie zamachy, strajki górników, rozdanie Oscarów, mistrzostwa świata w piłce ręcznej po rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem miesiąca, przynajmniej na Twitterze w Polsce, był 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbył się 11. stycznia. Najpopularniejszym hashtagiem tego dnia był #MasterCardGraZWOSP, którego analizowane przez Sotrender profile użyły wówczas 3443 razy. Popularność tego hashtaga wynika z faktu, że za każdy tweet nim oznaczony, MasterCard zobowiązał się przekazać 5 zł na konto fundacji. Nic dziwnego, że #MasterCardGraZWOSP stał się najpopularniejszym hashtagiem stycznia. Drugi pod względem popularności w styczniu był #WOSP, co tylko potwierdza dominację Orkiestry na Twitterze w minionym miesiącu.

Najczęściej używane hashtagi w styczniu 2015 na Twitterze

Najczęściej używane hashtagi w styczniu 2015 na Twitterze

Przekonaj się, jak Sotrender pomoże Ci poprawić wynikiZałóż konto!

Wyścig do Pałacu Prezydenckiego

W styczniu do wyścigu o fotel prezydencki dołączyła nowa kandydatka – Magdalena Ogórek, reprezentująca Sojusz Lewicy Demokratycznej. Niezbyt znana wcześniej polityk (ma na koncie nieudany start w wyborach parlamentarnych) i była dziennikarka znalazła się w czołówce styczniowego zestawienia polityków. Choć jej profil nie ma tak wielu obserwujących, by znaleźć się w pierwszej piętnastce, działalność kandydatki SLD na portalu odbija się szerokim echem. Jej tweety wywołały prawie 1, 5 tys. aktywności (retweetów, polubień i odpowiedzi), czyli średnio 141 na jeden wpis, co dało jej szóste miejsce w kategorii najbardziej angażujących profili prowadzonych przez polityków. Równie wysoko Ogórek znalazła się pod względem wspomnień przez innych użytkowników Twittera – w styczniu została “wywołana” niemal 2 tys. razy i znalazła się na piątym miejscu rankingu. Na nominacji zyskały także profile SLD i Leszka Millera, które poprawiły swoje pozycje w stosunku do grudnia ub. roku. Najbardziej angażującym i najczęściej wspominanym użytkownikiem Twittera był w styczniu inny kandydat na najważniejszy urząd w państwie – Janusz Palikot. Jego wpisy wywołały ponad 5, 3 tys. aktywności, a on sam został wspomniany ponad 4 tys. razy.

Najbardziej angażujące profile polityczne na Twitterze - styczeń 2015

Najbardziej angażujące profile polityczne na Twitterze – styczeń 2015

Rozwijamy Twitter Trends

Zależy nam, aby nasze rankingi były coraz bardziej miarodajne – dlatego od tego wydania Twitter Trends rezygnujemy z obserwowania profili prowadzących komunikację natywną jedynie w językach obcych. Dlatego też nie zobaczycie już w rankingach Agnieszki Radwańskiej i Wojtka Szczęsnego. A co z Marcinem Gortatem? Zostaje. Mimo że tweetuje po angielsku, wysyła odpowiedzi po polsku. Podobnie Grzegorz Krychowiak, który przeplata wpisy po hiszpańsku z tymi w języku rodzimym. Nieustannie powiększamy też bazę analizowanych profili. W styczniu ich liczba zwiększyła się aż o 32% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jeśli chcielibyście zgłosić profil do Twitter Trends, napiszcie do nas na: trends@sotrender.com

Podsumowanie roku na Twitterze – infografika

Co działo się na Twitterze w 2014 roku? Czy rzeczywiście z serwisu korzystają wyłacznie politycy, dziennikarze i portale informacyjne? Oczywiście, że nie! Wspólnie z Panem Wizualnym przygotowaliśmy infografikę, na której znajdziecie odpowiedzi na większość pytań dotyczących Twittera. Kto ćwierkał najczęściej? Kto ma status gwiazdy na Twitterze? Czyje wpisy wywoływały wzmożoną aktywność użytkowników? Sprawdziliśmy też, jakie wpisy okazały się najpopularniejsze w całym roku – sport i muzyka to rzeczy, które najmocniej przemawiają do polskich twitterowiczów. Gorąco zapraszamy do obejrzenia infografiki!

Ciekawostki Twittera 2014r.

Ciekawostki Twittera 2014r.

Jutro premiera nowego Sotrendera!

Już niedługo w Sotrenderze wielkie zmiany! Zmieniamy stronę, wygląd samego narzędzia oraz niektóre jego funkcjonalności. Nowy wygląd to jednak nie wszystko. Wraz z debiutem nowego Sotrendera zaprezentujemy także zmieniony sposób rejestracji oraz płatności. Wszystko po to, by korzystanie z narzędzia było przede wszystkim przyjemnością, a nie tylko kolejnym zawodowym obowiązkiem.

Tymczasem zapraszamy do lektury styczniowego wydania Twitter Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty