Twitter Trends Grudzień 2014 – miesiąc zdominowany przez #darylosu i Marcina Gortata

Dawid Kwiatkowski ma na Twitterze podobną pozycję, co SA Wardęga na YouTube, od miesięcy królujący w raportach Sotrendera. Spośród 100 najpopularniejszych tweetów miesiąca aż 94 były autorstwa właśnie Kwiatkowskiego. Z kolei najaktywniejszym profilem znów okazał się TVN24, który w grudniu ub. r. zatweetował 2, 3 tys. razy czyli ponad 75 razy dziennie, podczas gdy przeciętny profil w ciągu dnia publikował jedynie 6, 4 tweeta. Grudzień nie był jednak dla użytkowników Twittera aktywnym miesiącem – opublikowali oni o 11, 2% mniej tweetów niż w listopadzie. Jednocześnie statystyczny wpis zebrał o 6% więcej polubień i 11% więcej retweetów niż miesiąc wcześniej. Co jeszcze działo się na Twitterze w ubiegłorocznym grudniu? Zapraszamy do lektury najnowszego wydania raportu Twitter Trends!

Sport popularniejszy od polityki

Podczas gdy w listopadzie najgorętszym tematem na Twitterze były wybory samorządowe, ostatni miesiąc 2014 roku zdominowała tematyka sportowa oraz, co specjalnie nie dziwi, świąteczna. Marcin Gortat dzięki akcji #NBABallot (użytkownicy mediów społecznościowych w tym roku wybierają zawodników do Meczu Gwiazd za pośrednictwem hashtaga) zanotował ogromny wzrost w kategoriach: interaktywności, zaangażowania obserwujących i aktywności profilu. Jego twitterowy profil uplasował się na trzecim miejscu pod względem liczby retweetów. Z kolei jednym z najpopularniejszych wpisów miesiąca było ogłoszenie przez Agnieszkę Radwańską, że jej trenerką została Martina Navratilova. Wśród nich znalazły się również życzenia świąteczne od Roberta Lewandowskiego. Ciekawostką jest awans profilu Wojciecha Szczęsnego, który w grudniu nie wysłał żadnego tweeta natywnego (czyli niebędącego podaniem dalej ani odpowiedzią na inny wpis), a znalazł się wśród najaktywniejszych i najbardziej polskich angażujących profili i jeszcze zanotował wzrost o 32 pozycje w ostatnim z wymienionych rankingów. W kategorii mediów w grudniu furorę zrobił profil Siatkówka w obiektywie, którego konkurs nie tylko spowodował duży wzrost profilu, ale także jest częściowo odpowiedzialny za popularność hashtaga #darylosu. Trzy najmocniej angażujące użytkowników profile marek również pochodzą ze świata sportu – to Legia Warszawa, PGE Skra Bełchatów i Asseco Resovia.

Najbardziej angażujące profile sportowe - TwitterTrends grudzień 2014

Najbardziej angażujące profile sportowe – TwitterTrends grudzień 2014

Hashtagi na każdy dzień miesiąca

Grudzień na Twitterze nie został tak zdominowany przez tylko jedno wydarzenie, jak listopad. Świadczy o tym fakt, że najpopularniejszy hashtag ubiegłego miesiąca – #darylosu został użyty przez 491 użytkowników, podczas gdy w listopadzie najpopularniejszy hashtag wykorzystało sześć razy więcej twitterowiczów. W zestawieniu dziennym widać, że mimo przedświątecznego rozprężenia użytkownicy Twittera trzymali rękę na pulsie. 11. grudnia najczęściej używany był #GrandPress, dwa dni później #marsz13grudnia, a w poniedziałek 14. grudnia Twitter żył pierwszym dniem funkcjonowania #pendolino.

Najpopularniejsze hashtagi - TiwtterTrends grudzień 2014

Najpopularniejsze hashtagi – TiwtterTrends grudzień 2014

Kolejny miesiąc przetasowań wśród polityków

W listopadzie większą aktywnością wykazywali się politycy opozycji, jednak w grudniu rządzący odrobili straty. Publikowali częściej i bardziej angażowali swoich obserwujących. Radosław Sikorski – najaktywniejszy polityk Platformy Obywatelskiej na Twitterze – wrócił na podium najczęściej wspominanych twitterowiczów, a jego profil obserwuje o 20 tys. użytkowników więcej niż przed miesiącem. Warto zauważyć rosnący profil Andrzeja Dudy, kandydata PiS w wyborach prezydenckich, który jest jedynym profilem polityka Prawa i Sprawiedliwości odnotowującym wzrost popularności na Twitterze. Choć do popularności Radka Sikorskiego brakuje mu jeszcze ponad 300 tys. obserwujących, jego wpisy wywołują już wiele aktywności użytkowników. Na każdy jego tweet przypadało średnio 84, 6 aktywności (polubienia lub podania dalej), co jest wynikiem jeszcze lepszym od listopadowego. Jak widać tak wczesne rozpoczęcie kampanii wyborczej przez Prawo i Sprawiedliwość było dobrym pomysłem, przynajmniej w sferze mediów społecznościowych.

Najsilniej angażujace profile polityczne - TwitterTrends grudzień 2014

Najsilniej angażujace profile polityczne – TwitterTrends grudzień 2014

 

Zapraszamy do lektury całego grudniowego wydania raportu Twitter Trends!

Do góry
Do góry

Podobne posty