Sierpniowe statystyki Sotrendera jednoznacznie pokazują, że Polacy wrócili już z wakacyjnych wojaży. Liczba subskrybentów polskich kanałów wzrosła średnio o 5, 6% i jest to wynik o 27% lepszy niż w lipcu. Co ciekawe, w przypadku aż 23, 6% profili film opublikowany w zeszłym miesiącu był najlepszym pod względem liczby wyświetleń filmem w całej historii kanału. Zapraszamy do lektury całego sierpniowego wydania raportu YouTube Trends!

Ubiegłomiesięczne wyniki poszczególnych kanałów potwierdziły, że Polacy na YouTube dalej szukają przede wszystkim rozrywki. Odzwierciedla to zestawienie “Top 3” najpopularniejszych polskich kanałów, w którym znajdują się SA Wardęga, AbstrachujeTV i Niekryty Krytyk. Wardęga kontynuuje swoją dominację – w sierpniu także pod kątem liczby odsłon wszystkich jego filmów “polski Remi Gaillard” zdobył pierwszą lokatę z prawie 9, 5 mln wyświetleń.

YouTube Trends - najlepsze filmy miesiąca

YouTube Trends – najlepsze filmy miesiąca

Kontrowersje w YouTube Trends

Do kontrowersyjnych na pewno można zaliczyć najnowszy film Wardęgi, “Asking Police for Sex”, w którym Amerykanka Andrea Wendel wystawia na próbę nie tylko znajomość angielskiego u polskich policjantów, ale także ich… wierność małżeńską. Ciężko zliczyć który to już raz Wardęga próbuje zajść za skórę naszym mundurowym. Film dokumentujący jego ostatnią próbę został wyświetlony blisko 1, 5 miliona razy i stał się tym samym drugim najlepszym filmem sierpnia. Kontrowersyjne było także nagranie z wypowiedzią ks. Lemańskiego ze spotkania z woodstockowiczami. Ksiądz zacytował w nim wypowiedź innego duchownego mówiącą o tym, co musi się zdarzyć, aby doszło do zmian w polskim kościele. Wideo to było drugim najpopularniejszym wideo miesiąca w kategorii “Prasa”. Z kolei kanały BunnyKouTV, Saszan i MINIVEVO osiągnęły fatalny stosunek ocen negatywnych do pozytywnych. W przypadku tych kanałów “kciuki w dół” stanowiły odpowiednio 48, 9%, 46, 9% i 38, 6% wszystkich ocen. W tym przypadku braliśmy pod uwagę tylko kanały mające przynajmniej 1000 subskrybentów.

Chwała “zwyciężonym”

Decyzja UEFA o niedopuszczeniu polskiego klubu do Ligi Mistrzów paradoksalnie wyszła mu na dobre – przynajmniej jeśli chodzi o popularność w internecie. Na YouTube kanał Legii zdobył o 8% więcej subskrybentów i wylądował na pierwszych miejscach w rankingu według liczby odsłon wszystkich wideo, liczby aktywności, oceny sumarycznej oraz aktywności w kategorii “Sport”. Publikując wideo z Ice Bucket Challenge w wykonaniu Bogusława Leśnodorskiego i Michała Żewłakowa, managerowie kanału wykazali się także dobrym wyczuciem czasu, bo to właśnie tego typu wyzwania zdominowały YouTube w sierpniu – zwłaszcza w przypadku amerykańskich celebrytów. Wideo z piłkarzami był drugim najpopularniejszym wideo w tej kategorii.

YouTube Trends - najlepsze filmy sportowe sierpnia

YouTube Trends – najlepsze filmy sportowe sierpnia

Hip hop dalej na szczycie YouTube Trends

Hegemonia polskiego hip hopu na YouTube trwa – w kategorii “Muzyka” nie tylko największe kanały należą do hip hopowych wytwórni, ale także trzy najpopularniejsze klipy miesiąca są związane z tym gatunkiem. Razem zebrały ponad 2 mln wyświetleń. Hip hop pojawiał się także w innych kategoriach, np. w sportowej, w której wideo z trenującym raperem Chadą było trzecim najlepszym klipem miesiąca.

YouTube Trends - najlepsze wideo w kategorii "Muzyka"

YouTube Trends – najlepsze wideo w kategorii „Muzyka”

Minecraft = setki tysięcy wyświetleń i komentarzy

Ciekawym fenomenem na polskim YouTube jest popularność tematów związanych z grą Minecraft. Poruszający ją vlogerzy, tacy jak Polski Pingwin, Blowek i reZigiusz, święcą triumfy oglądalności a ich subskrybenci biją rekordy aktywności. Ich działalność przejawia się nie tylko w rankingach vlogowych, ale także tych ogólnych – na przykład klipy na kanale Blowka zdobyły w sierpniu prawie 50 tys. komentarzy. Wszyscy trzej mogą również pochwalić się rewelacyjnymi wynikami Activity Index.

W sierpniu na grilla… jeszcze

Dobrym wyczuciem czasu wykazał się czołowy polski Vloger kulinarny – paei100. Sierpień to w końcu najprawdopodobniej ostatni miesiąc, w którym można pogrillować nie marząc jednocześnie o przytulaniu grilla w celu ogrzania się. Jego “Test Kiełbasy na Grilla” zebrał ponad 120 tys. wyświetleń, aż o 110 tys. więcej niż następny film z tego samego rankingu vlogów o gotowaniu.

Nowości w Sotrenderze: Activity Index dla YouTube’a

W sierpniu w Sotrenderze zadebiutował nowy wskaźnik: Activity Index dla YouTube oraz Twittera. Tak jak nasz dobrze już znany Interactivity Index dla Facebooka, YouTubowy Activity Index zlicza wszystkie aktywności mające miejsce w obrębie danego kanału na YouTube.

activity index

W przypadku tego serwisu Activity Index zlicza oceny pozytywne oraz negatywne, jak również liczbę komentarzy. Będziemy zachwyceni, jeśli podzielicie się z nami swoimi opiniami dotyczącymi naszej nowej funkcjonalności!

Zapraszamy do lektury sierpniowego wydania raportu YouTube Trends!