Sierpień zaowocował prawdopodobnie najpopularniejszym tweetem w historii polskiego Twittera. Co się do tego przyczyniło? Wciąż elektryzujący Polaków jedyny w swoim rodzaju – football. Prosty tweet opublikowany przez Legię Warszawa po stracie przez Celtic Glasgow szansy na dalszą walkę w Lidze Mistrzów zawierał jedynie hashtag #footballwon i uzyskał ponad 10 tys. retweetów i 5 tys. polubień. Wśród profili polskojęzycznych aż 3 najlepsze tweety dotyczyły właśnie piłki nożnej. Z kolei Krzysztof Stanowski, redaktor naczelny piłkarskiego portalu weszlo.com był najczęściej wspominanym Twitterowiczem. To przypomina, że polski Twitter – wbrew obiegowym opiniom – nie tylko polityką i mediami stoi. Zapraszamy do lektury sierpniowego raportu Twitter Trends!

Witamy hashtagi w Twitter Trends!

Sierpniowe wydanie Twitter Trends rozpoczyna nowy ranking, w którym przedstawiliśmy najpopularniejszy hashtag danego dnia miesiąca. Oprócz piłki nożnej w hashtagach królowała polityka i wydarzenia na świecie (#jedzjabłka, #ukraina, #PrayForPeace), znalazło się też miejsce dla #IceBucketChallenge i gwiazd pop (#niezmieniszmnie czy #HappyBirthdayDemiLovato).

Hashtagi w Twitter Trends

Hashtagi w Twitter Trends

Hashtagom zadedykowaliśmy również sierpniowe wydanie Sotrender Research Insight, w którym sprawdziliśmy, jakie hashtagi na Twitterze w ostatnim czasie były używane najczęściej, czego dotyczyły oraz jak wpłynęły na popularność tweetów.

Wpływ hashtagów o tematyce politycznej i społecznej na liczbę aktywności użytkowników

Wpływ hashtagów o tematyce politycznej i społecznej na liczbę aktywności użytkowników

Polski Twitter – pop Twitter?

Ciekawym fenomenem jest to, że o ile na YouTube czy Facebooku zdecydowanie króluje polski hip hop, o tyle na Twitterze dominują postaci związane z muzyką pop – piosenkarki Honey, Doda, Patrycja Kazadi, jak również “polski Justin Bieber”, czyli Dawid Kwiatkowski, który zebrał w sierpniu najwięcej aktywności pod pojedynczym wpisem. Ba! W top 15 najbardziej obserwowanych muzycznych profili nie ma ani jednego rapera. Znalazł się za to jeden bohater z zupełnie innej bajki – Zbigniew Hołdys, który swoimi kontrowersyjnymi wypowiedziami już nie raz rozpalił Twittera.

Najlepsze muzyczne tweety w Twitter Trends

Najlepsze muzyczne tweety w Twitter Trends

W polityce inaczej niż na Facebooku

O ile na Facebooku zdecydowanie dominuje Kongres Nowej Prawicy, o tyle na Twitterze całkiem sporo miejsca zajmuje Platforma Obywatelska. Radosław Sikorski jest Twitterowym liderem pośród polityków. Chociażby z powodu poczucia humoru – jego tweet o okresowych badaniach i pytaniu od psychiatry cieszył się w sierpniu największym powodzeniem. Dużą popularność zebrały także gratulacje – od Jerzego Buzka i Janusza Palikota dla Donalda Tuska i od amerykańskiego ambasadora Stephena D. Mulla dla polskiej reprezentacji w siatkówce po ich pierwszym wygranym meczu w Mistrzostwach Świata.

Polski oddział Samsunga notuje spory wzrost

Aż 6 tys. obserwujących – czyli 27% więcej – przybyło profilowi Samsung Polska, który tym sposobem jeszcze bardziej umocnił swoje prowadzenie w kategorii “Technologie i sprzęt”. Kolejna firma produkująca telefony komórkowe, Nokia, znajduje się dopiero na 4 miejscu pod kątem liczby obserwujących, ale za to na pierwszym w rankingu według liczby aktywności. Dwa najpopularniejsze tweety z sierpnia pochodziły właśnie od tych marek. Sierpień okazał się szczęśliwym miesiącem także dla profilu Sotrendera, który… zadebiutował na 7. miejscu rankingu względem liczby aktywności w przeliczeniu na jednego tweeta w kategorii “Technologie i sprzęt”. Strasznie się cieszymy i tym bardziej zapraszamy Was do obserwowania naszego profilu na Twitterze!

Profil Sotrendera w Twitter Trends

Profil Sotrendera w Twitter Trends

Twitterowe nowości w Sotrenderze

Pamiętajcie, że od sierpnia w Sotrenderze możecie analizować Wasze aktywności na Twitterze za pomocą nowego wskaźnika – Activity Index. Tak jak Interactivity Index dla Facebooka, Activity Index dla Twittera zlicza wszystkie aktywności mające miejsce w obrębie profilu, nadając każdej z nich inną wagę. Więcej informacji na temat Activity Index znajdziecie na naszym blogu. W ubiegłym miesiącu metamorfozę przeszły także Sotrenderowe wskazówki, które stały się jeszcze bardziej czytelne. Sprawdźcie sami – jesteśmy ciekawi Waszych wrażeń!

Zapraszamy do lektury sierpniowego wydania Twitter Trends!