Sotrender Research Insight: znajdź swój czas publikowania!

Ku naszej radości, przeprowadzona przez Sotrender analiza godzin publikowania wpisów na Facebooku cieszy się niesłabnącą popularnością. Dlatego też postanowiliśmy ją powtórzyć, aby sprawdzić, czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniły się przyzwyczajenia administratorów stron komercyjnych. Przypuszczaliśmy, że w ciągu całego roku, admini będą znacznie bardziej świadomi przyzwyczajeń grup docelowych swoich produktów i pokuszą się o wyjście poza schemat publikowania w czasie standardowych godzin pracy biurowej. Jak się okazało, wcale niekoniecznie, a wyniki naszej najnowszej analizy wskazują na popularność strategii: “kawa, post, miejmy to już z głowy”.

Rok temu wyjaśnialiśmy, że każda marka powinna ustalić indywidualne godziny publikowania wpisów w zależności od charakteru branży, w której operuje, a także przyzwyczajeń konsumentów. Tłumaczyliśmy wówczas, że godzina publikacji posta jest nierozerwalnie związana z liczbą aktywności, jakie ten wywołuje. Ponieważ różni konsumenci korzystają z Facebooka w różnych godzinach, warto dywersyfikować czas dodawania wpisów tak, aby jak najwięcej użytkowników mogło te wpisy zobaczyć. Mamy świadomość, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy na Facebooku nastąpiło wiele zmian. Inaczej liczony jest Edge Rank, w wyniku czego drastycznie obniżył się zasięg organiczny postów, a dla większości stron spadło także znaczenie zasięgu wirusowego. Coraz więcej profili decyduje się na płatną promocję, a w niektórych sytuacjach przeznaczany na reklamę postów budżet powoduje, że wyświetlają się one w News Feedach dłużej, dzięki czemu wydłuża się także czas, w którym angażują użytkowników. Znaczna część profili nie decyduje się jednak na płatną promocję lub korzysta z niej bardzo rzadko. Wówczas odpowiedni dobór pory komunikacji zyskuje kluczowe znaczenie. Dlatego też gorąco zachęcaliśmy administratorów stron do zerwania z nawykiem postowania głównie w czasie roboczym, czyli między godz. 9 a 17. Czy udało się nam ich przekonać?

Admin nie 24/7

Jak widać na poniższym wykresie – niespecjalnie. Aktywność administratorów polskich stron komercyjnych nadal skupia się w ciągu tradycyjnych godzin pracy. Najwięcej postów ukazuje się między godz. 9 a 16, a zdecydowanie najpopularniejszą godziną publikowania, tak samo jak przed rokiem, jest godz. 10. Wiele postów jest publikowanych także o 11 i 12, a ich liczba spada w porze lunchowej, by ponownie wzrosnąć pod koniec tradycyjnego czasu pracy, czyli w okolicach godz. 15. Wyraźna tendencja spadkowa zaczyna się w momencie opuszczenia biur, około godz. 16. Wieczorem liczba postów na chwilę jeszcze wzrasta, by w końcu około godz. 21 zacząć się pokaźnie zmniejszać. Analogiczna sytuacja miała miejsce w lipcu 2013 r. Tym razem analizie poddaliśmy posty opublikowane na Facebooku przez ponad 4 tys. polskich stron komercyjnych w okresie 1 – 31 sierpnia 2014 r. W międzyczasie stale poszerzaliśmy naszą bazę profili, a jednak wyniki są cały czas podobne.

Czas publikowania - liczba postów według godziny

Czas publikowania – liczba postów według godziny

Znajdź swój czas publikowania

Tak jak przed rokiem, pokusiliśmy się również o sprawdzenie przyzwyczajeń administratorów stron z różnych kategorii. Jak wiadomo najpopularniejsze godziny publikacji postów różnią w zależności od tematyki poszczególnych profili. Pod lupę, tak jak w poprzedniej analizie, wzięliśmy strony z trzech kategorii: banki, alkohole i macierzyństwo. Okazało się, że dla poszczególnych kategorii najchętniej wybierane przez administratorów godziny uległy pewnym zmianom.

Okazało się w przypadku banków zdecydowanie najbardziej “oblężoną” postami godziną jest 10, podczas gdy przed rokiem była to godz. 11. Nie da się również nie zauważyć większej aktywności stron bankowych w godzinach wieczornych, tj. pomiędzy 21 a 22. Pewne tendencje jednak pozostały praktycznie niezmienione, jak np. ta, że profile banków wiele postów publikują wcześniejszym popołudniem, koło 14 i 15.

Czas publikowania - Banki

Czas publikowania – Banki

Dla odmiany strony poświęcone macierzyństwu nadal publikują najwięcej w godzinach porannych, zwłaszcza po godz. 9, 10 i 11, co wskazuje na dostosowanie czasu komunikacji do zwyczajowego rozkładu dnia grupy docelowej. Potem następują spokojniejsze godziny. Bardziej aktywni administratorzy stron poświęconych macierzyństwu ponownie stają się w godz. wieczornych, około godz. 18, 19 i 20. To spora zmiana w stosunku do zeszłego roku, kiedy po “komunikacyjnym szczycie” przypadającym na wczesny poranek (godz. 8 i 9), następowała bardzo wyraźna tendencja spadkowa.

Czas publikowania - Macierzyństwo

Czas publikowania – Macierzyństwo

Najbardziej zmieniły się przyzwyczajenia prowadzących profile o tematyce alkoholowej. Podczas gdy w ubiegłym roku najchętniej dodawali oni wpisy o godz. 20, teraz zdecydowanie chętniej od innych godzin wybierają godz. 16 i 17. Oczywiście w godzinach wieczornych również dodają wiele komunikatów, jednak obecnie po godz. 20 liczba postów zaczyna już spadać.

Czas publikowania - Alkohole

Czas publikowania – Alkohole

Adminie nie śpij!

Jak się okazuje, administratorzy stron z poszczególnych kategorii starają się docierać do swoich grup docelowych poprzez odpowiedni wybór czasu komunikacji. Dane mówią jednak same za siebie. Tak jak przed rokiem, wtedy, kiedy użytkownicy Facebooka są najbardziej aktywni, ukazuje się najmniej postów. Dysproporcja co prawda powoli się zmniejsza, nadal jednak wniosek jest jeden: warto dodawać wpisy również wieczorami. Wieczorna aktywność użytkowników sprawia, że Facebook może im pokazać więcej treści niż w porach, w których jest aktywnych mniej osób. To z kolei wpływa na słabszą konkurencję między publikowanymi treściami i związaną z tym większą szansą naszych publikacji na osiągnięcie dobrych wyników pod względem zasięgu. Co więcej posty publikowane po godzinie 22 mają dużą szansę być obecnymi w News Feedach użytkowników jeszcze przy porannej wizycie na Facebooku.

Czas publikowania a liczba aktywności

Czas publikowania a liczba aktywności

Mamy nadzieję, że niniejszą analizą przekonamy kolejnych niedowiarków, że Facebook żyje także poza godzinami pracy. Warto zobaczyć, kiedy fani danej strony są aktywni i w zależności od tego, kiedy najchętniej angażują się w komunikację, publikować nowe wpisy. Przy ich planowaniu należy oczywiście mieć na uwadze specyfikę branży oraz przyzwyczajenia konsumentów. Tę i wiele innych funkcjonalności oferuje także Sotrender.

Do góry
Do góry

Podobne posty