Ministerstwo Głupich Spotów – analiza YouTube

Kampania wyborcza do Europarlamentu kwitnie nie tylko w mediach masowych, ale także na YouTubie. Wielu kandydatów postanowiło iść z duchem czasu i zamieścić w serwisie swoje filmy promocyjne. Niektóre z nich wzbudziły spore zainteresowanie oraz jeszcze większe kontrowersje, głównie ze względu na specyficzną formę. Sotrender przeanalizował źródła popularności wyborczych spotów. Jakie efekty osiągnęli poszczególni kandydaci?

Analiza YouTube przeprowadzona przez Sotrender pokazała, że najpopularniejsze są filmy klasyczne, a zarazem poprawne. Dużą popularnością cieszą się również spoty kandydatów, którzy wybrali taktykę szokowania i bulwersowania publiczności, ale bynajmniej nie wynika ona z zachwytu widowni. Analizie poddaliśmy zostały wszystkie filmy o łącznej liczbie ocen (kciuków w górę oraz kciuków w dół) przekraczającej 100. Prezentowane statystyki dotyczą stanu na 19 maja 2014 r.

Najpopularniejsze spoty – analiza YouTube

Komunikacja wyborcza na YouTube jest prowadzona na dwa sposoby. Obok spotów poszczególnych kandydatów pojawiają się również bardziej ogólne filmy promujące partie oraz komitety wyborcze. Poniżej prezentujemy te, które zajmują pierwsze 3 miejsca w zestawieniu wszystkich spotów pod względem liczby wyświetleń.

Spoty wyborcze partii – największa liczba wyświetleń:

1. Pierwszy Spot Koalicji Europy Plus Twój Ruch (467 837)
2. Prof. Bartoszewski: Wybory europejskie – podejmij decyzję (289 097)
3. Spot Prawa i Sprawiedliwości (275 839)
4. „Zmiana” (177 554)
5. Człowiek Europy – czlowiekeuropy.pl (156 189)

Jak widać, dominują tu trzy partie: PO, PiS oraz Europa Plus Twój Ruch. Analiza YouTube przeprowadzona przez Sotrender pokazuje, że kanały tych partii są zdecydowanie najpopularniejsze. Twój Ruch opublikował w czasie kampanii najwięcej filmów – aż 159, podczas gdy Prawo i Sprawiedliwość 69 filmów, a Platforma Obywatelska – 64. Zaskakuje natomiast brak w tych rankingach aktywnych w internecie mniejszych partii prawicowych.

Najpopularniejsze kanały – największa liczba wyświetleń:

1. miejsce: Twój Ruch (1 403 579)
2. miejsce: WybierzPiS (1 394 876)
3. miejsce: Platforma Obywatelska (705 288)

Kandydaci na europosłów budzą kontrowersje

Filmy promujące partie i komitety to zwykle poprawne, dobrze zrealizowane produkcje, odnoszące się do programu i nieróżniące się od tego co można zobaczyć w telewizji. Spoty poszczególnych kandydatów są natomiast często znacznie bardziej nieszablonowe, stawiają na kontrowersje i nietypową formę, a zarazem zwykle pobieżnie odnoszą się do programu. Jak widać, w czołówce rankingu dominują właśnie takie produkcje.

Najwięcej wyświetleń – spoty wyborcze kandydatów

1. Spot wyborczy Armanda Ryfińskiego (231 864)

2. Spot wyborczy Europy Plus Twój Ruch- Janusz Palikot i Ryszard Kalisz (193 692)

3. Nie mów nie Boniemu, bo nie! (114 740)
https://www.youtube.com/watch?v=9-yU0hqw9YQ&feature=youtube_gdata
4. Spot wyborczy Kazimiery Szczuki (111 903)
5. Dorota Gardias – spot wyborczy (110 542)
6. Aleksandra Słomkowska cz.1/3 (74 499)
7. Izabella Łukomska-Pyżalska (E+TR) – spot wyborczy nr 2. (73 337)
8. Jan Hartman – spot wyborczy (70 343)
9. Spot wyborczy Ryszarda Kalisza (69 889)
10. KARSKI SONG (66 178)

Jak widzowie oceniają spoty wyborcze

Duża liczba wyświetleń nie musi oznaczać tego, że film bardzo się podobał. Czasem widzowie oglądają je z ciekawości, traktując jako swoiste kurioza. Na YouTube widzowie mogą wyrazić swoją opinię przez oceny – kciuki w górę i w dół, choć nie wszyscy to umożliwiają. Ocenianie materiałów zablokowano m.in. na kanale Platformy Obywatelskiej.

Najpopularniejsze spoty, oględnie mówiąc, nie wzbudziły pozytywnych emocji. W całej pierwszej dziesiątce najpopularniejszych spotów średnio aż 11 razy więcej osób kliknęło “nie podoba mi się” niż “podoba mi się”. Najlepiej spośród nich wypadł spot „Zmiana” – dla którego na każde 2 oceny pozytywne przypadły”jedynie” niecałe 3 negatywne (łącznie został on oceniony tylko przez 500 osób). Najgorzej spośród popularnych wypadły natomiast spoty wyborcze Kazimiery Szczuki i Doroty Gardias – miały 25 razy więcej kciuków w dół niż w górę.

Kontrowersyjna lewica i kochana prawica

A jakie ugrupowania i kandydaci zdobyły najwięcej pozytywnych i negatywnych ocen? Nasza analiza YouTube pokazuje, że cała pierwsza piątka filmów z największą liczbą ocen negatywnych to produkcje Komitetu Wyborczego Europa Plus Twój Ruch. Co ciekawe, są tu także stosunkowo mało popularne filmy. Najgorsze proporcje głosów mają spoty Wandy Nowickiej  i Ryszarda Kalisza – użytkownicy dali im 30 razy więcej kciuków w dół, niż w górę.

Kciuki w dół

  1. Spot wyborczy Armanda Ryfińskiego (8 027)
  2. Pierwszy Spot Koalicji Europy Plus Twój Ruch (7 255)
  3. Spot wyborczy Europy Plus Twój Ruch- Janusz Palikot i Ryszard Kalisz (3 937)
  4. Spot wyborczy Kazimiery Szczuki (3 863)
  5. Jan Hartman – spot wyborczy (2 326)

Dla odmiany czołówkę filmów z największą liczbą pozytywnych ocen zdominował Kongres Nowej Prawicy, przedzielony 1 produkcją Ruchu Narodowego. Stosunkowo dużo pozytywnych ocen zebrały również filmy Nowej Prawicy : Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke – Spot do Parlamentu Europejskiego 2014,  (43 razy więcej kciuków w górę niż w dół) i Konrad Berkowicz – spot wyborczy (32 razy). Zarazem żadnego z tych filmów nie ma w czołówce rankingów liczby wyświetleń, co świadczy o dużej mobilizacji ich zwolenników.

Kciuki w górę

  1. Konrad Berkowicz – spot wyborczy (2 510)
  2. Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke – Spot do Parlamentu Europejskiego 2014 (2 461)
  3. RUCH NARODOWY – Radykalna zmiana (1 892)
  4. Wolna Europa – Nowa Prawica – pre-spot Nowej Prawicy do PE (1 655)
  5. Artur Dziambor – spot wyborczy kandydata Nowej Prawicy (1 560)

Wolimy teledyski od polityków

Setki tysięcy wyświetleń mogą mylić, trzeba jednak pamiętać, że filmy wyborcze nie są tym, co Polacy na YouTube lubią najbardziej. Najczęściej wyświetlany Pierwszy Spot Koalicji Europy Plus Twój Ruch ma podobną liczbę wyświetleń do teledysków Young Stars Team – PłomieńSolar/Białas – Vladimir Putin (ft. Quebonafide, TomB, Beteo, prod. Lanek) . Ten spot Europy Plus plasuje się dopiero na 189. miejscu pod względem liczby wyświetleń wśród polskich filmów opublikowanych od początku roku, a na miejscu 97., jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie filmy opublikowane od początku kampanii, czyli od 24 lutego.

Pierwsze miejsce w 2014 r. zajmuje Donatan-Cleo „CICHA WODA”, który ma ponad 6 milionów wyświetleń (czyli ponad 13 razy więcej niż spot partii Palikota). Także kolejne filmy są nieporównywalnie częściej oglądane, np. Cookie Phone vs Police SA Wardęgi (3, 7 mln wyświetleń) albo LEGO City — W POGONI Z RABUSIAMI (1, 1 mln wyświetleń). Z drugiej strony spot komitetu Palikota ma już o ponad o 114 tys. więcej wyświetleń niż głośny niedawno film “10 lat świetlnych – 10 lat w Unii Europejskiej”, któremu zadedykowaliśmy osobny artykuł.

Niedościgły ideał?

Głosowanie pokaże, na ile aktywność w mediach społecznościowych przełoży się na poparcie dla poszczególnych kandydatów. Jak na razie popularność filmów poszczególnych osób wynika raczej z kontrowersji i emocji, które budzą. Można też zaobserwować zwarty front zwolenników prawicy i przeciwników komitetu Europa Plus Twój Ruch. Trwająca kampania do Europarlamentu jest także na pewno poligonem przed przyszłymi wyborami parlamentarnymi. Tam walka będzie ostrzejsza, bo dla startujących partii to kwestia “być albo nie być”, a frekwencja i zainteresowanie wyborców są większe. Ciekawe zatem, jakie podejście będzie dominować w tej kampanii. Obecnie wydaje się, że dla wielu kandydatów ideałem spotu pozostaje skecz Monty Pythona Ministerstwo Głupich Kroków, nie tylko ze względu na 2, 5 mln wyświetleń.

Do góry
Do góry

Podobne posty