Przed kilkoma dniami w internecie pojawił się film , , 10 lat świetlnych”, zrealizowany w ramach świętowania rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej na zlecenie Ministerstwa Infastruktury i Rozwoju. Spot szybko zyskał stosunkowo dobre statystyki YouTube i wiele ocen, zarówno przychylnych, jak i krytycznych. Zespół Sotrendera, wykorzystując dane i statystyki o kampaniach na YouTube, postanowił sprawdzić, jak wygląda popularność , , 10 lat świetlnych”. Przeanalizowaliśmy w tym celu najważniejsze i najciekawsze, zarówno polskie jak i zagraniczne publikacje ostatnich lat.

„10 lat świetlnych” w ciągu zaledwie 3 dni obejrzano ponad 215 tys. razy. Jednak obok wielu pozytywnych opinii, pojawiły się również negatywne komentarze. Polacy narzekali przede wszystkim na koszt filmu i jego promocji. W internecie pojawiły się także mniej i bardziej udane przeróbki. Niektóre zresztą zostały zablokowane na względu na „naruszenie praw autorskich”, na co zwrócił uwagę prawnik Piotr Waglowski.

10 lat

Niczym Messi i gejsza…

Spot „10 lat świetlnych” wypada zdecydowanie najlepiej ze wszystkich ze wszystkich filmów na kanale Fundusze Europejskie. Ponad 215 tys. wyświetleń w 3 dni to dużo, a przecież można liczyć, że w kolejnych dniach będzie ich przybywać. Obejrzała go już podobna liczba osób jak naukę robienia fryzury gejszy na Halloween i jak pierwszego gola Lionela Messi’ego strzelonego dla FC Barcelony.

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko statystyki polskich kanałów YouTube, to , , 10 lat świetlnych” jest tuż za podium wśród filmów opublikowanych w ostatnim tygodniu. Przegrał m.in. z „Hey Jude” w wykonaniu premiera Donalda Tuska, filmem będącym zapowiedzią kampanii Funduszy…

Negatywne oceny na YouTube

Złe opinie części widzów znalazły odbicie w komentarzach i ocenach na YouTube. Warto podkreślić, że administratorzy umożliwili użytkownikom wyrażanie własnego zdania, nie blokując komentowania. Ocen negatywnych jest ponad dwa razy więcej niż kciuków w górę. Od początku 2014 roku jedynie 14 polskich filmów było pod tym względem gorszych. Co ciekawe, w całej historii kanału Kancelarii Premiera tylko  występ Donalda Tuska w Szansie na Sukces w 1996 r. był mniej lubiany niż spot promocyjny Funduszy.

Na szczęście do naszego rekordzisty jeszcze mu daleko – spot „10 lat świetlnych” potrzebuje dodatkowych 27 tysięcy kciuków w dół, aby w negatywnej klasyfikacji prześcignąć hit zespołu Weekendu, Ona Tańczy dla Mnie.

Popularność w social media, a złe opinie

Statystyki YouTube pokazują, że spot promujący rocznicę wejścia do Unii stosunkowo dobrze rozchodzi się w sieci. Obecnie zajmuje 311. miejsce pod względem popularności wśród wszystkich filmów dodanych przez polskie kanały w tym roku. Jednocześnie plasuje się na 11. pozycji pod względem liczby negatywnych opinii. Na szczęście nie nam rozstrzygać, czy są to wielkości adekwatne do wydanych kwot. A to, że popularność częściowo wynika z ocen negatywnych – no cóż, taki urok social media…

Jeśli chcecie analizować statystyki innych kampanii na YouTube – zapraszamy na test Sotrendera!